ELİDOR'UN SAÇI UZUN AKLI KISA REKLAMI

Ülkemizde hem felsefeden, bilimden, ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden ya da kısaca mantıktan uzak, yoksun olup hem de 'Kendini bir halt sanma' modası başladı; siyasetten, özel sektöre; sıpordan(spordan), modaya; sanattan, televizyon tanıtımılarına(tanıtımlarına) kadar her alanda; buna en büyük gücü ise en başta ise 'Modaya uy, en büyük sensin' şizofrenisi yaratan, akıldışı-ahlakdışı moda vermekte; moda öyle ağır bir şizofrenik hale geldi ki bikini, mayo yani sütyen-külot yani çıplak olarak ortalıkta dolaşmakla ya da cinsel sunumlu yani daracık, açıksaçık giyimle dinli olmayı bile yan yana getirmekte. Açık ki çağımızın insanlık için en büyük düşmanı akıldışı-ahlakdışı modadır artık.

 

Moda öyle bir şizofreni hal oldu ki insanı ve toplumları felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne yani mantığa yani beyine yani ruha değil saça, kıla, tüye yönlendirmektedir, yöneltmektedir; insanı ve toplumları adeta bir saç, kıl, tüy takıntısı dünyası haline getirmektedir; yani akıldışı-ahlakdışı moda 'Saçın, tüyün, kılın, görünüşün güzel, çekici olsun; gerisi önemli değil, moda ile her amaçına(amacına) ulaşırsın' anlayışı yaratmaktadır; ve tuhaf ki ülkemizde devlet, siyasi iktidar, siyaset, pısikologlar(psikologlar), pısikiyatrlar(psikiyatırlar), Aile bakanlığı, Gençlik bakanlığı, Milli eğitim bakanlığı, Kültür bakanlığı buna açık, eve somut bir tepki göstermemektedir yani ülke adeta siyasetin ve modanın yani cehaletin ve nefsin yani barbarlığın yani mantıksızlığın yani sanının eline terk edilmiş gibi bir durumdadır.

 

Elidor'un televizyonda bir tanıtımı başladı; kadın için denilmiş olan 'Saçı uzun, akılı/aklıkısa/akılı kısa/aklı kısa' savını tersinden yorumlayan yani 'Saçımız da uzun, aklımızda uzun' diyen.

 

Lafebesiliği(Laf ebesiliği/ebeliği) yapmak kolaydır ve çok hazlı da olabilir ancak felsefe, bilim, ve Din hadisileri lafebesiliği ile değil mantık ve kanıtla çalışır.

 

Masabaşına(Masa başına), bilgisayarbaşına(bilgisayar başına) otur; göze, kulağa hoş gelen şeyler uydur, tanıtım diye; savlarının, ağzından(ağzından) çıkan sözlerin gerçeklikleri, doğrulukları hiç umurunda olmasın, oh ne güzel. Siyaset te(de) aynı dünya, aynı kafada ya; siyaset te buna bir şey diyemiyor çünkü biri şıracı ise öteki bozacı durumunda.

 

Şimdi, Elidor'a sormak gerekir. 'Saçımız da uzun, akılımız da' diyorsun; ne güzel, ve olması gereken bir şey yani akılınuzun(akılın uzun) olmasına akıl kuşkusuz ki karşı değil. Ancak akıl mantık ta içermelidir yani sava somut ya da soyut destekler gösterilmelidir yani mantıkta 'Lafolsuntorbadolsun/Laf olsun, torba dolsun' da 'Benyapdımoldu/Ben yaptım oldu'culuk ta olmaz. Evet, Elidor'a yalnızca şu üç basit soruyu sormak gerekir: Madem ki saçınız da, akılınız da uzun: 1- Öyleyse neden; bir duş jelinin televizyon tanıtımında bayanlara 'Aç, aç, aç hadi, sakın yeme; hadi bi daha kokla, kokla, sakın yeme' deniliyor? Akılıuzun insan meyva(meyve) kokulu diye duş jelini yemeye kalkar mı? Demek ki meyvalı duş jelilerini(jellerini), meyvalı şampuanları, meyvalı sabunları yemeye kalkan ya da yiyen bayanlar var dünyada? Yani duş jelini bile yemeye kalkan bir hale nasıl 'Akılıuzun' denilebilir? 2- Eğer akıluzunsa(akıl uzunsa) neden bikini, mayo denilen sütyen-külot, çıplak olarak ortalıkta dolaşılıyor? Akılıuzun insan ortalıkta, herkesin içinde sütyen-külot dolaşır mı? 3- Akılıuzun insan saçları, kılları, tüyleri ile mi övünür, özdeşleşir, kendini eşitler, kendini avutur, kendini onurlandırır, toplumu onurlandırır yoksa beyin, ruh, bilgi, erdem, akıl, mantık ile mi?

 

Yani akıluzun da uzun demedik mi?

 

Sözler mantıklı ve tutarlı iseler doğru olabilirler.

 

Bir bayan apışlıkı(apışlığı, pedi) tanıtımı da bayanları kokarca gibi gösteriyordu.

 

Televizyon reklamılarına, internet reklamılarına bakıyorsunuz; bayanlar ya saçları, kılları, tüyleri, dövmeleri, pirsingleri ya cinsellikleri, cinsiyetleri, cinsel sunumları, çıplaklıkları ile yani bayları cinsel olarak mutlu edecek haller ile ortadalar; yani düşünürlük, alimelik, bilgelik ile değil; yani biryana(bir yana) bakıyorsunuz, bacaklarını açmış bayanlar, biryana bakıyorsunuz memelerini açmış bayanlar; yani akılıuzun olmak bu mu?

 

Tanıtımcılar ve şirketler ürünlerini satmaya çalışmakla yetinmeliler yani çizmedenyukarıçıkma(çizmeden yukarı çıkma) durumuna girmemeliler çünkü insana ve topluma önderlik, liderlik, akılhocasılığı(akıl hocalığı) yapmak felsefe, bilim, Din hadisileri, düşünürlük, alimlik, alimelik, bilgelik ister.

 

Ya alttarafı(alt tarafı) reklamcısınız, kapitalistsiniz, medyasınız; topluma akılhocağı yapmak size mi kalmış? Düşünür, alim, alime, bilge olun ki topluma akıl verebilesiniz. Ve zengin olmak insanı düşünür, alim, alime, bilge, toplum önderi yapmaz.

 

Evet; televizyon reklamılarına(reklamlarına) ve medyaya yalnızca Rtük değil; Aile bakanlığı, Gençlik bakanlığı, Milli eğitim bakanlığı, Adalet bakanlılığı, siyaset, barolar, odalar, dernekler, üniversiteler, akademisyenler, öğretmenler de dikkat etmeli artık.

 

Akıla giden yol saçtan, kıldan, tüyden, reklamcılardan, kapitalistlerden, metalardan, nesnelerden, nicelikten değil; beyinden, ruhtan, mantıktan, felsefeden, bilimden, Din hadisileri'nden geçer.

 

Siyasetçiler de, kapitalistler de, reklamcılar da susun artık; felsefe, bilim, Din hadisileri, düşünürler, alimler, alimeler, bilgeler konuşsun.

 

 

Necdet Gürçiftçi Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge İnternette yayınlandığı zaman: 21.4.19/13.01

 

(Öteki yazılarımı 'www.siir-defteri.com' sitesinde okuyabilirsiniz.)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020