DÜNYA DA TÜRKİYE DE GÜVENLİ BİRYER DEĞİL SAVIM

Ben insanları değerlendirmek için sınavlar yapmam, zaten yapamam; onlarla uzun süre arkadaşlık denemesi de yapamam. Benim çok kısa ve çok hızlı bir sınavım, denemem var: Sigara, içki içiyorsa; ahlaka aykırı bir giyimi varsa; pirsingi varsa; dövmesi varsa; yemeye içmeye bayılıyorsa; moda takılıyorsa; kitap okumuyorsa; hemen ondan uzak dururum. Ülkede milyonlarca, dünyada milyarlarca insan var; hangibirini(hangi birini) deneyeceksin.

Ben ülkeleri de böyle, kısa, öz ve hızlı değerlendiririm. 'Milli gelirine bakmış, enflasyonuna bak'mış, 'ödemeler dengesine bak'mış, yok bende. Ülkeleri değerlendirme konusunda yeni ölçütüm genelde internet, özelde ise bılog sitesilerinin halleri. Yani bir ülkede internet özgürlüğü yoksa ya da bılog sitelerinde hükümdarlık varsa, başka neyini değerlendireceksin. Yani ortalıkta bikini yani sütyen-külot dolaşan insana ahlak ya da din ya da felsefe ya da mantık ya da bilimsellik sınavı yapmanın ne anlamı var.

Dünya güvenli biryer değil.

Bunu yapanlar da yalnızca terörcüler, ve suçlar değil.

Siyasetçiler başta olmak üzere sanal site sahipleri.

Yıllarca, belki 10 yıl, bılog(blog) sitesilerine(sitelerine) ülkeniz ve insanlık için, gece, gündüz, hastalık, sağlık demeden, büyük bir özveri ve büyük bir emekle yazılar yazıyorsunuz, belki binlerce; sonra, bir sabah kalktığınızda ya yazı yazdığınız bılog sitesinin kapatıldığını ya da siteden sizin atıldığınızı görüyorsunuz. Nedenler genelde siyasi, çünkü yıllarca yazı yazılmış biryerden atılmak keyfi değil siyasi olur ancak yani ya sitenin siyasi yönetimi değişmiştir ya da siyasi iktidar kendisine muhaliflik ediyor diye siteyi kapattırmıştır.

Facebook... Yıllarca yazı yazmışsınız; bir gün bakıyorsunuz ki önce yazılarınız tuhaf nedenlerle yayınlanmamaya başlanıyor, sonra da Facebook'taki hesabınız kapatılıyor. Sonra git Abd'ye derdini anlat, bir de anlatabilirsen.

Twitter... Boşluklar dail 280 karakterden fazla karakter içeren yazı yazamıyorsunuz. Aynı tümceyi(cümleyi) arka arkaya 3 kez yazamıyorsunuz, yazarsanız hesabınız hemen kapatılıyor yani hemen atılıyorsunuz. git Abd'ye derdini anlat, bir de anlatabilirsen.

İnstagram... Facebook'a bağlı bir şirket. Facebook'tan atılma haberiniz hemen oraya da iletiliyor. Facebook'tan atılanlar büyük olasılıkla oraya da alınmıyor.

Problogger... Bir bılog sitesi. Ancak o da Facebook'un. Yani Facebook'tan atılmışsanız büyük olasılıkla oraya da alnımıyorsunuz.

Yani İnstagram'dan ya da Problogger'dan atılmışsanız; büyük olasılıkla Facebook'a da alınmıyorsunuz. Yani bir tekelleşme, adaletsizlik, vicdansızlık, insanlıkdışılık, çağdışılık ve mantıksızlık eğilimi.

Myspace vardı... Abd'den Bılog sitesi idi. Yüzlerce, binlerce yazı yazmışsınız diyelim; bir sabah baktınız, kapanmamış ancak müzik yayını yapan, bılog sitesi olmayı bırakmış bir site olmuş.

Radikal blog. Sahibi Aydın Doğan'ın kararı ile kapatıldı. Orada yüzlerce, binlerce yazı yazmışsanız tümü de biranda(bir anda) silindi.

Milliyet blog... O da Demirören medya'nın. Akp karşıtı, Akp'yi eleştiren yazılar yazamıyorsunuz. İtiraz etmeyi alışkanlık yaparsanız atılıveriyorsunuz. Yüzlerce, binlerce yazı yazmışsanız, biranda(bir anda) çöpe gidiveriyor.

Blogcu... Akp'ci Demirören medya'nın yani Hürriyet gazetesinin elinegeçince(eline geçince) Akp karşıtı yazılar yazan ne kadar bılogçu varsa tümünü atmış; magazin yayınlayan birşey dönüşmüş.

Yani terör bedenlerde terör estiriyor da siyaset ve bılog sitesilerinin sahipleri de ruhlarda terör estiriyor ki bu terör de bedende terör kadar önemlidir.

Gerçekten demokratik ya da gerçekten bilimsel ya da gerçekten özgürlükçü ya da gerçekten hukuk ülkesi olan bir ülkede bence şu iki şey olur: 1- İnternet siyasetin de üstünde olarak sürekli(daimi) bir güven altındadır, 2- Her konuda yazı yazılabilen ve tarafsız bılog sitesileri(siteleri) onlarcadır, ve tümü de sahiplerinin hükümdarlıkları altında değil hukukun güvencesi altındadır yani bılog sitesi sahipleri bılogçuları ne kafalarına göre atabilirler ne de yazıların yayınlanmasını kafalarına göre önleyebilirler yani insanlar bir sabah baktıklarında ne yazı yazdıklarının bılog sitesinin kapatıldığını görürler ne de o bılog sitesinden atıldıklarını. Bence çağımızın yeni ölçütü bunlardır.

Ve görünen ki şu an ülkemizde; her konuda yazı yazılabilen ve tarafsız davranan yalnızca birkaç bılog sitesi var ki tahminim ki sayısı 3 bile değildir.

Bılog ölçütü gerçekte ülkedeki örgütlülükten, medenilikten ve toplumsallıktan uzak hali yani yozluk halini de gösterir yani düşünün ki ülkede sayısız yayınevi, gazete, televizyon kanalı, üniversite, siyasi parti, meslek odası, baro, sendika var ancak hiçbiri 'Ya kalkayım da, şu millete bir bılog sitesi açayım' demiyor; ülkede sayısız üniversite mezunu, akademisyen, öğretmen, mühendis, doktor, avukat, sanatçı, yazar, şair, siyasetçi ve paralı insan var ancak hiçbiri de 'Ya şu ülkeye bir bılog sitesi açayım' demiyor. Yani 'elin gavuru' taa Amerika'lardan gelir açarsa açar, kapatırsa kapatır.

Bılo demek yalnızca yazmak değil; düşünmek, beyinsel üretmek, beyin emeği de demektir. Sonra da kalkıp beyingöçünden(beyin göçünden) söz ediyorsun; ortada ki sen kendi ülkendeki beyinlere önem, değer vermiyorsunki(vermiyorsun ki). Bak bakalım ülkende her konuda, güvenle yazı yazılabilen kaç bılog sitesi var; bak bakalım, var olan bılog sitesilerinde haller ne hallerde. Yani demokrasi yalnızca oy vermek değildir; özgürlük yalnızca mutlu olmak değildir; bılog da demokrasidir, özgürlüktür. Ülkende milyonlarca üniversite mezunu var; bak bakalım internette kaçının bir yazısı var?

Savım ki her konuda, güvenle yazı yazılabilen onlarca bılog sitesi olmayan bir ülkede gerçekte gerçek demokrasi, gerçek eğitim, gerçek devlet ve gerçek özgürlük te yok demektir. Oysa devletlerin kendileri bile her konuda güvenle yazı yazılabilen bılog sitesileri açmalılar.

Evet; benim insanlar ve ülkeler konusunda en kısa, en hızlı yeni genel ölçütüm şu artık: 1- Karşımdaki insan internette yazı yazıyor mu?, 2- Ülkede her konuda güvenle bılog yazılabilen kaç bılog sitesi var?. Yani 21. yüzyılda, bunca olanak içinde, internette bir yazı bile yazmayan insanı da, bılog dünyası geniş ve güvenilir olmayan ülkeyi de yanlış yolda görürüm. Gerçekte ise insanların özgürlük kapsamı içindeki bılog yazıları dünya yok oluncaya kadar internette kalmalı. Yani gerçekte internete ve bılog sitesilerine diktatörce, keyfice, siyasice davranmak toplumun, insanların düşünmesini, beyinlerin gelişmesini istememekle eş anlamlıdır.

Üniversite mezunu insanın internette bir yazısı bile yoksa yazık ona. Demek ki üniversiteyi ülkeyi ve dünyayı aydınlatmak için değil de işe girmek, geçim, para, nefs için okumuş o.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 8.4.19/08.04

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020