TELOMERLİ UZUN HAYAT YANILGI YA DA ALDATMACA MI?

Telomer tıp(tıb) konusu birşey olmasına karşın herşey felsefeyi de ilgilendirir ancak felsefeyi ilgilendiren herşey tıppı(tıbbı) ilgilendirmez. Yani felsefe her bilimle ve herşeyle ilgilenir ancak her bilim ve herşey felsefe ile ilgilenmez; yani felsefenin hem ne kadar büyük bir bilim olduğunu hem de ne kadar geniş bir alan olduğunu anlayınartık(anlayın artık) yani demek ki felsefeyi anlamak için ya özel bir beyin gerekir ya da beyini özel bile hale getirmek; bu nedenle ki gerçek felsefe de, gerçek bilim de, gerçek din de nefssiz ve inzivasız olmaz. Bu yazımda felsefenin hem tıp ile hem her bilimle hem de herşeyle ilgisinin basit bör örnekini(örneğini) göstereceğim.

Vikipedi diyor ki 'Telomerlerin varlığı, kromozomların uçlarının rastgele çift zincir DNA kırılmalarından koruyarak istenmeyen kromozom uçlarının birleşmesinden ya da kromozomu nükleolitik parçalanmadan korur. Kromozomların bu fiziksel korunmasının dışında, ökaryotik telomerleri, kromatin organizasyonu, kromozomların replikasyonu ve hücre çoğalması gibi önemli hücresel görevleri vardır. Memeli telomerleri, canlı türüne, hücre türüne ve genetik geçmişe bağlı olarak 1–50 kb telomerik DNA'ya sahip olabilir. İnsan telomerleri, üreme hücrelerinde 10–15 kb’dır, fakat bazı somatik hücrelerde ve genellikle kanser hücrelerinde daha kısadır [2]. Bu uç diziler çok iyi korunmuşlardır.'.

'telomer.com.tr' diyor ki 'Telomer’lerin DNA’nın ucunda genetik bilgileri koruyan parçacıklar olduğu yıllardır bilinmekle beraber onların hücrelerin yaşam saatini tuttan yapılar olduğu ise oldukça yeni bir bilgidir. Hatta 2009 yılında telomer konulu çalışmalarıyla 3 bilim insanı bu ödülü evlerine götürmüşlerdir. Telomerler hücrenin kendisini her kopyalaması ile kısaldığı bilinmektedir. Ve telomerler kritik düzeyde kısaldıklarında artık hücrenin yaşamı için sona gelinmiş olduğu sinyali verilmiş olur. Ve bedenimizdeki telomerlerin büyük kısmı doğumdaki 10.000 birimden 4.000 birime kısaldığında yaşlanma sebebi ile hayatımız sona erer. Bu teoriye göre insanın 120 yıl yaşam süresi vardır ve Hayflick Limiti olarak bilinir. Ne varki bugüne dek sadece 2 kişi 120 yaşını aşabilmiştir. Genellikle insanlar 80 yaşlarına kadar yaşar ve son yılları da yaşlanma hastalıkları ile geçirirler. Bu durum temelde yanlış beslenme, hareketsizlik, stres, inançlar gibi bir çok kompleks sorundan kaynaklanmaktadır.'.

Yani Dna'ları ayakkabı bağıcıkları, telomerleri de bağcıkların uçlarına takılı küçük geçirgeçler olarak düşünün. Yani telomer ne kadar uzunsa hücre kendini o kadar çok yeniler ve o kadar çok yaşar; telomer ne kadar kısalırsa hayat da(ta) o kadar kısalır.

Tıp der ki 'Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin sonuçları insanda geçerli olmayabilir. Yani bu durumda örnek ki farelerde toz şekerin sirozu önlediğini gösteren deneyler insanda aynı durumun oluşacağına kanıt olmaz'. Bu nedenle ki tıp şekeri 'zehir' ve karaciğeri yağlandırıcı olarak tanıtır; ancak belki de toz şekeri gün boyu azar azar ve örnek ki bisküvi, kurabiye gibi şeylerle almak sorunu çözebilir, acaba bu olasılık denenmiş midir? Sonra da bakıyorsunuz; yıllarca 'kollestrol yapar, şu yapar, bu yapar' denilen yumurta için 'Günde 10 yumurta yiyin, birşey olmaz' deniliyor; belki aynı şey birgün toz şeker için de denilir çünkü Japon bilimcilerin 10 yıl önce yaptıkları, ve toz şekerin fare karaciğerinde, siroz yapan kolajeni önlediğini kanıtlamış. Ancak bir gerçek ki herkes değil günde 10 yumurta; günde 1 yumurta bile yiyemez örnek ki karaciğer hastasıları(hastaları).

'Telomer uzunluğu=Uzun hayat' savına karşı felsefe şu soruyu sorar: Acaba; 200 yıl yaşadığı söylenilen karganın telomeri insan telomerinden uzun mudur? Ve kuşkusuz ki 100 yıldan çok yaşayan öteki hayvanların da. Ancak felsefe şunu da düşünür: Acaba yüzlerce yıl yaşama olanağına sahip ağaçlarda telomer çok mu uzundur? Yoksa 'Telomer=Uzun hayat' bir yanılgı ya da kandırmaca mıdır; çünkü bakın bu sav üzerine, telomerleri uzattığı söylenilen birçok ticari ürün üretildi, satışa sunuldu, özellikle kozmetikte, bilirsiniz bayanlar genelde kendileri için, özelde ise güzellik için daha çok para harcarlar.

Telomer tedavisini geliştiren Abd'li Pırof William Andrews; telomer konusunda çalışan bir bilimci;  telomer uzatma konusunu pazarlayan bir şirketin kurucusu.

Telomer=Uzun hayat savı Türkiye'de daha çok müzik sanatçısı Sertab Erener ile tanınmışdı(tanınmıştı). Kendisine ticari telomer tedavisi uygulatan Sertab Erener demiş ki '8 aydır uyguladığı telomer tedavisi sonucunda vücunda olumlu anlamda büyük farklar gördüğünü ifade eden Erener, "Kendi bedenimde müthiş bir enerji artışı, uykularımın düzelmesi, yakın görme problemimin azalması gibi etkilerini gördüm. Bu tedavi bana çok iyi geldi.'. demiş; ancak Sertab Erener'de karaciğer yağlanması hastalığı vardı ise o da aynı sonuçlara neden olabilir, karaciğerde yağlanma azaldıkça o sorunlar yokolur(yok olur).

Felsefe şunu da düşünür: Öyle ise uzun boylu insanların kısa boylu insanlardan daha çok yaşamaları gerekmez mi? Çünkü sonuçta boyu uzatan da üreyen hücrelerdir.

Felsefe şunu da düşünür: 'Öyle ise insanlar uzun yaşamak istiyorlarsa boylarını ve kilolarını arttırıcı şeyler yapmalılar' çünkü boyun da, kilonun da artması hücre üremesidir, yağlanma da yağ hücrelerinin çoğalmasıdır.

Bu konu kuşkulu bir konu olmalı ki 'Telomer kısaldıkça hayat da kısalır' savına katılan Pırof(Prof) Osman Müftüoğlu, Pırof Canan Karatay sanatçı Sertab Erener'in ' karşı çıkmış; ve 'Telomeri ilaçlarla yani ticari ürünlerle yani yapay yollarla uzunlaştırmaya çalışmak çok zararlı, öyle ki kansere bile neden olabilir' demişler. 

Felsefenin bu konuda sorması gereken bir soru da şudur: 'Acaba hayatı kısaltan telomer değil de telomeri de başka şeylerle birlikte soruna sokan başka birşey ya da başka şeyler mi acaba? Yani nem(rutubet) içindeki bir eve bakıp 'Rutubet evi çökertiyor' diyebilirsiniz ancak o rutubeti de yaratan birşey vardır mutlaka; yani acaba hayatın kısalmasında neden telomer değil de telomeri de kısaltan başka birşey mi acaba? Yani bakın; insanlar yaşlandıklarında saçları beyazlar, dökülür falan; yani bu durumda 'Hayatın uzunluğu saçın rengine ve miktarına bağlıdır' denilemez, eğer bu ilişki doğru bile olsa çünkü saçı beyazlatan, döken nedenler başka şeyler olabilir.

Yani bu konuda felsefe diyor ki: 'Demek ki hayatın uzunluğu konusunda araştırılması gereken daha birçok konu olmalı'.

Yani hayatın uzunluğu ile telomer arasında ilişki olabilir de; telomerin uzunluğu ile de başka şeyler arsında ilişki olabilir; bu durumda hayatın uzunluğu telomere değil, telomerin bağlı olduğu şeylere bağlı olur.

Yani felsefelenmemiş bilgi son bilgi değildir; felsefelenmemiş düşünce, tam düşünce değildir.

Bilimsiz kalma ancak felsefesiz de kalma.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 8.4.19/07.12

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020