BİNALİ YILDIRIM'IN VE AKP'NİN AKILA ZARAR HALİ

Akp açık ki bir mantıksızlık ve tutarsızlık dünyası; çünkü hem 'Türk'lükten ve 'Müslüman'lıktan, dinden imandan söz ediyor hem de bebek kardeşlerini, çocuk kardeşlerini, çocuk torunlarını, öz annelerini, öz babalarını bile öldürtmüş Osmanlı hanedanlığı'nı ve Osmanlı sultanılarını(sultanlarını) baştaçı etmekte; oysa Türklükte de, Müslümanlıkta da bebek, çocuk, öz anne, öz baba öldürmek saygın bir hal değildir. Yani demek ki Akp hayali bir dünyada kendini Türk ve Müslüman olarak görmek olanağına ve olasılığına sahip olabilir ancak. Öteyandan(Öte yandan) da; 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi terk edelim', diyen; 'Lozan zafer değil hezimet' diyen; Atatürk'e, Kurtuluş savaşı'na, Lozan anlaşması'na hakaret eden sözde aydınlara, sözde Müslümanlara, sözde Türklere sevgi ve saygı ziyaretlerine giden; dini tanımlayan Din hadisileri yerine Din hadisileri'ne aykırılığa sarılan bir dünya ya da hayal nasıl Türk ve Müslüman olabilir?

İstanbul belediye başkanlığı seçimi sonuçlarında birinci çıkmayan, Akp'nin adayı, ve belediye başkanlığı için Tbmm başkanlığını terk etmiş Binali Yıldırım, ve Akp'ciler; İstanbul belediye başkanlığı seçiminde birinci çıkan, Chp adayı Ekrem İmamoğlu kendini İstanbul belediye başkanı olarak Anıtkabir defteri'ne yazınca hemen 'Bu hal akıla ziyandır, bu hal akıla zarardır' gibi tepkiler göstermeye başladılar.

Peki; Binali Yıldırım'a ve öteki Akp'cilere sormak gerekir:
1- Erdoğan daha seçim sonuçları belli olmadan Külliye'nin kapısına Cumhurbaşkanlığı forsu'nu taktırdığında, Külliye'ye taşındığında tepki göstermişler miydi acaba?
2- Erdoğan 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi terk edelim, Dil devrimi toplumun damarını kopardı' dediğinde tepki göstermişler miydi acaba?
3- Erdoğan 'Komuta merkezim isterse rahip elbisesi bile giyerim' dediğinde tepki göstermişler miydi acaba?
4- Erdoğan 'Demokrasi tıramvaydır(tramvaydır), istediğimde terk ederim' dediğinde tepki göstermişler miydi acaba?
5- Erdoğan 'İki ayyaş' dediğinde tepki göstermişler miydi acaba?
6- Erdoğan 'Lozan zafer değil hezimet' dediğinde tepki göstermişler miydi acaba?
7- Fesli Kadir; Atatürk'e, Kurtuluş savaşı'na, Lozan anlaşmasına hakaret ettiğinde tepki göstermişler miydi acaba?
8- Erdoğan; Fesli Kadir'e saygı, sevgi türü bir ziyarete gittiğinde tepki göstermişler miydi acaba?
9- Savunma bakanı; Atatürk'e hakaret eden bir başka sözde aydına, sözde Türk'e, sözde Müslümana sevgi, saygı türü bir ziyarete gittiğinde tepki göstermişler miydi acaba?
10- Akp eşcinsel evliliğe bile izin verdiğinde tepki göstermişler miydi acaba?
11- Akp bebeklere ve çocuklara zorunlu sağlık aşısılarını(aşılarını) zorunlu olmaktan çıkarıp bebeklerin, çocukların ve toplumun sağlığını ve hayatını tehlikeye attığında tepki göstermişler miydi acaba?
12- Akp çocuklara yabancı adların koyulmasına izin verdiğinde tepki göstermişler miydi acaba?
13- Akp ev alan yabancılara Türk vatandaşlığı gibi manevi bir değeri para karşılığı vermiş olduğunda tepki göstermişler miydi acaba?
14- Akp kutsal ve manevi bir değer olan askerliği adeta bedelli dünyası haline getirdiğinde tepki göstermişler miydi acaba?
14- Akp asker kaçaklığını suç olmaktan çıkardığında tepki göstermişler miydi acaba?
15- Akp devletin, milletin, vatanın, kamunun fabrikalarını, ticari kurumlarını, ticari şirketlerini, zenginliklerini şirketlere sattığında tepki göstermişler miydi acaba?
16- Akp millet domates bulmazken domatesleri Rusya'ya satarken tepki göstermişler miydi acaba?
17- Akp bir tarım ve hayvancılık ülkesi de olan Türkiye'yi saman, et, mercimek, patates ithal eder hale getirirken tepki göstermişler miydi acaba?
18- Diyanet başkanı Erdoğan yani bir siyasetçi ile cami açılışları yaparken tepki göstermişler miydi acaba?
19- Seçimlerde Akp'ciler camilerde açıkaçık(açık açık) siyaset yaparlarken tepki göstermişler miydi acaba?
20- Erdoğan cumhurbaşkanı sıfatı ile; 2019 martı yerel seçiminde Akp sözcüsü gibi, Akp belediye başkan adayı gibi meydanlarda miting üstüne miting yaparken, televizyonlarda konuşurken; televizyonda reklam üstüne reklam yaparken tepki göstermişler miydi ve Akp adına, Akp için yapılan o mitinglerin ve reklamların parasını 'Devlet mi yoksa Akp mi ödüyor?' diye sormuşlar mıydı acaba?

Daha neler neler. Yazsan kitap olur. 

Denizin koca karalığını görmeyip, denizdeki küçücük bir naylon poşeti görmek te nedir?

Binali Yıldırım bir de demiş ki Bu konuda uluslararası baskı yaratmaya çalışmak Türk milleti'nin sinirlerini bozuyor'. Anlaşılan ki Binali Yıldırım ve Akp'si yalnızca Cumhur ittifakı'na oy verenleri milletten, nimetten sayıyor; Milleti ittifakı kitlesini Türk milleti'nden, nimetten saymıyor olmalı çünkü 2019 yerel seçimini Millet ittifakı'nın kazanması Millet ittifakı kitlesinin sinirlerini bozmaz, mutlu eder. Yani açık ki büyük olasılıkla Binali Yıldırım ve Akp'si için en önemli ya da tek mutluluk Cumhur itifakı kitlesinin mutlu olması olmalı bu durumda.

Öteyandan(Öte yandan) 'Türk milleti'nin sinirini bozuyor' diye genelleme yapmak hem akıla, mantığa ziyandır hem de dolaylı da olsa halkı tahrik içermektir çünkü 'sinirleri bozulan'lar ne yapar, öfkelenirler ve ona buna, oraya buraya saldırırlar, barbarlaşırlar, vandallaşırlar.

Müslüman ya da dinli insan dürüst, güvenilir, adil, mantıklı, tutarlı olmalıdır.

Ve asıl önemlisi de bir cehalet, nefs, yandaşlık dünyası olan siyaset ile din ya da İslamiyet birbirlerine zıt ve düşman şeylerdir. Yani hem siyaset yapıp hem de dinden imandan söz edilemez.

Yani açık ki Akp hergün ve tüm gün tabak kıran ancak çocuğu bir çay bardağı kırdığında çocuğunu döven bir anneye benzer bir hal içinde.

Ayna kimseye bakmaz, aynaya bakmak gerekir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.4.19/11.42

 

(Öteki yazılarımı 'www.siir-defteri.com'da okuyabilirsiniz)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020