FACEBOOK KAPATILMALI

Facebook diyor ki 'Nefret söylemi olarak değerlendirilemeyecek içerikler bile zorbalık ilkelerimizi ihlal ettikleri için kaldırılabilir'; peki insanların Facebook hesaplarını haksız yere kapatıp, hesaplarını yeniden açmak için onlardan fotoğraf, kimlik gibi şeyler istemesi zorlama yani zorbalık değil midir? Yani sen kimsin ki böyle şeyler istiyorsun? Amerikalı oldun diye sana dünyayı yönetme hakkını kim verdi? Alttarafı(Alt tarafı) sanal, kıytırık, saçmasapan, yoz bir alemsin. Dünyayı yönetmek istiyorsan gib Abd devlet başkanı ol; bir şirket kurup dünyayı yönetmeye kalkmak ta bir zorbalık türüdür. Yani şirket kurdun diye alim, alime mi oldun? Git hükümdarlık özlemini kendi özel hayatında tatmin et, milletlerin üstlerinde değil.

Apartmanlara parmak izi ile girilmesi için apartman kişilerini parmak izilerini(izlerini) vermeye zorlamak Türk ceza kanunu'na göre yasaktır yani suçtur; insanların resmi zorunluluklar dışında ya da zorla resimlerini(fotoğraflarını), Dna'larını, kanlarını almak ta Türk ceza kanunu'na göre yasaktır yani suçtur. Ve Facebook üyelerinin hesaplarını kapatıp, hesaplarının tekrar açmak için fotoğraflarının, öyle ki kimliklerinin kopyalarını istemesi bir 'zorla alma' halini oluşturur. Bu nedenle Facebook bu uygulamasından vazgeçinceye kadar kapatılmalıdır, bu yollar kapattığı Facebook hesaplarını da tekrar kullanıma açmalıdır.

Apartmanların zillerine apartmanda yaşayanların fotoğraflarını ve isimlerini koymayı zorunluluk yapmaya benzer, sosyal medya denilen ortamda insanların gerçek isimlerini ve gerçek fotoğraflarını yayınlamaya zorlamak.

Örnek ki Kuzey Kore. Muhalif insanlar sosyal medyada gerçek isimlerini ve gerçek fotoğraflarını paylaşamazlar, iktidarı ya da düzeni eleştiren yazılarında. Bu açıdan bile Facebook'un demokrasiyi, düşünce ifade özgürlüğünü, akılı mantığı dışlamakta olduğu açıktır.

Tekelleşme içinde. İnstagramı da almış, ve diyor ki 'Facebook'tan atılanlar öteki Facebook şirketlerine de bildirilir' yani Facebook'tan atılanlar büyük olasılıkla ötek Facebook şirketlerine de alınmayacaklar gibi.

İşin yani internetin asıl temeli olan Hotmail bile fotoğraf, kimlik istemiyorken sen kimsin yav?

Facebook diyor ki: 'Kimliğinizin bir kopyasını Facebook'a göndermeniz isteniyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir: 1- Erişmeye çalıştığınız hesabın size ait olduğunu onaylamak: Güvenliğiniz bizim için önemlidir. Hesabınıza sizden başka hiç kimsenin girmemesini sağlamak için kimliğinizi isteriz, 2- Adınızı onaylamak: Facebook'ta herkesin gerçek adını kullanmasını istiyoruz. Bu, hem sizi hem de topluluğumuzu taklit hesaplara karşı güvende tutmanıza yardımcı olur. İnsanların kimliklerini doğrulamasını gerektiren başka nedenler de olabilir. Sahtekarlıklar, şifre tuzakları ve yurtdışı(yurt dışı) kaynaklı siyasi müdahaleler gibi kötüye kullanımların önlenmesine yardımcı olmak bunlara dahildir. Facebook hesabınızdaki bilgilerle eşleşen bir fotoğraf veya doğum tarihini gösteren listedeki bir belgeyi göndermeniz istenebileceğini aklınızda bulundurun. Bu ilave önlemin amacı hesabınıza erişim sağlayan tek kişinin siz olduğunuzdan emin olmak istememizdir. Bu nedenle şu belgelerden birini bize göndermeniz zorunludur: Doğum belgesi, sürücü ehliyeti, pasaport, evlilik cüzdanı, ad değişikliğine ilişkin resmi belge, şahsi sigorta veya araç sigortası kartı; bir devlet kurumu tarafından verilmiş, ehliyet haricindeki diğer kimlikler(ör. engelli kartı, ordu mensubu kartı, nüfus kağıdı, emekli maaşı kartı); Yeşil kart, oturma izni veya göçmen belgeleri; kabile kimlik veya durum kartı, seçmen kimlik kartı, aile durumu bildirimi, vize, Ulusal yaş kartı, göçmen kayıt kartı, vergi kimlik kartı, banka hesap özeti, Transit kart, çek, kredi kartı, istihdam doğrulaması, kütüphane kartı, posta, dergi abonelik makbuzu, tıbbi kayıt, üye kimliği(ör. emekli maaşı kartı, sendika üyeliği, çalışma kimliği veya mesleki kimlik), maaş makbuzu, ruhsat, okul kimliği, okul kaydı, sosyal güvenlik kartı; elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası; okul yıllığı fotoğrafı(okul yıllığınızdaki sayfanın taranmış dijital kopyası veya fotoğrafı), şirket sadakat kartı, sözleşme, Aile cüzdanı, diploma, dini belgeler, akreditasyon veya profesyonel tescil belgesi, profesyonel lisans kartı, Sandık kartı, sağlık sigortası, ikametgah belgesi, sosyal yardım kartı. Bu ilave önlemin amacı hesabınıza erişim sağlayan tek kişinin siz olduğunuzdan emin olmak istememizdir.'.

Yani ciddi birer kuruluş olan bankalar bile mail adresi ya da telefon ile onaylama yapmak ile emin olurlarken hiçbir ciddiyeti olmayan sen bunlarla emin olamıyorsun öyle mi?

Yani ne tuhaf ki uzmanlar bile yapamıyorlarken Facebook fotoğrafın fotoğrafından ya da fotokopiden kimlik, doğruluk, gerçeklik yani güvenlik saptaması, doğrulaması yapacak! Bu ne tuhaf bir akıldır, ne tuhaf bir mantıktır! Yoksa Facebook ülkelerin devlet kurumularında (kurumlarında) bir gizliele(gizli ele) ya da bir örgüte ya da desteğe mi sahiptir? Yani mail adresine mail gönderip ya da ceptelefonuna onay kodu gönderip güvenliği sağlamak varken fotoğraf, kimlik istemek neden?

Facebook diyor ki 'İnsanların topluluk inşa edebilmesi için güvende hissetmeleri gerekir.' yani açık ki Facebook kendisini bir 'topluluk' olarak görmekte yani kendine hayali bir topluluk, hayali bir dünya, hayali bir devlet yaratmaya çalışıyor gibi bir halde görünmekte. Yahu kardeşim; kim Facebook'la topluluk olur; Facebook ahlaka aykırı fotoğrafları ile ahlaka aykırı kimselere de açık biryer değil mi?

Ya alttarafı(alt tarafı) saçmasapan bir sanal ortamsın; devlet misin, istihbarat örgütü müsün, nesin de bunları istiyorsun? Hesap doğrulamayı neden öteki internet sitesileri gibi yalnızca mail adresi ve ceptelefonuna(cep telefonuna) kod göndermekle yapmıyorsun; borsa şirketleri bile fotoğraf istemiyorlar, yalnızca ceptelefonu kodu kullanıyorlar güvenlik için; bankalar bile hesap açanlardan fotoğraf istemiyorlar; senin onlardan artık(fazla) neyin varki(var ki); onlar bile aptal da bir sen mi akıllısın? Nesin sen yav; kendini devlet ya da diktatör ya da gizli servis sanan ya da yerine koyan birşey mi? Mahkemeler, savcılıklar bile fotoğraf istemiyorken sen hangi hakla zorla fotoğraf istiyorsun? Yani düşünsenize; Kuzey Kore diktatörlüğünde muhalifler gerçek isimleri ve gerçek fotoğrafları ile Facebook sayfaları açmışlar, ne olur onların halleri; ertesi günü ya hapisde ya toprak altında olmazlar mı; Facebook'un zekası, kafası bu kadar mı çalışıyor; herkesi kapsamayan ya da gerçekleri, doğruları dışlayan birşey nasıl özgürlük olur?

Anlaşılmaktadır ki eftenpüften(eften püften) birşey olan, ahlakdışı ve akıldışı sayfaların bile cirit attığı biryer olan Facebook maksadını, amaçını(amacını) aşmış, ve öteki internet sitelerinin, ciddi mali kurumların ve ciddi mali kuruluşların bile mail adresi ve ceptelefonu kodu ile kolayca sağladıkları birşey olan güvenliği akıldışı, mantıkdışı boyutlara getirmiştir, ve zorla fotoğraf, belge istemek aşamasına getirmiştir. Bu halde; Facebook'un asıl amaçını(amacını) hukuk, kanunlar, anayasalar sorgulamak zorundadır. Bu hal hukuka göre 'Fişlemek' suçuna ya da amaçına(amacına) girmektedir.

Ya da 'Acaba Facebook bilgisayar teknolojisi üreten şirketlerin icatlarını mı denemektedir ya da onların bu alanda çalışmalarını geliştirmelerine aracılık mı yapmaktadır?' diye sormak gerekir çünkü hem mail adresi ve ceptelefonuna kod göndermekle yapılabilecek basit güvenlik için üyelerinden fotoğraf, kimlik gibi şeyler istemesi hem de 'Güvenliğinizi daha çok sağlamak istiyoruz' gibi şeyler söylemesi bu konuda düşünce oluşturmaktadır ki Facebook'un kullanıcılarını yönlendirmeye çalıştığı Yüz tanıma sistemi bu konuda bir somut haldir ki Facebook 'Yüz tanıma sistemi' mi üretiyor, teknolojik icatlar mı yapıyor; ne diyor, 'Şifre yazmak yerine fotoğrafınızı yükleyin' diyor yani gönderilen fotoğraflar büyük olasılıkla Facebook'ta bir 'Yüz tanıma sistemi'ne yüklenilecek, peki o 'Yüz tanıma sistemi'ni Facebook mi icat etdi(etti) ya da üretdi(üretti) yoksa birilerinden mi satın aldı ya da kiraladı ya da aldı?

Bu hal Facebook'a bir Abd siyaseti ise açık ki büyük olasılıkla Abd kendi ülkesindeki toplumun da öteki ülkelerdeki toplumların da düşünmelerini, öğrenmelerini istemiyor; yoz siyasi iktidarlara ve yoz özel sektöre kölelik içinde, akıldışı-ahlakdışı ünlülerin gölgelerinde, bencilce, sorumsuzca laylamlom(lay lay lom) yaşamalarını istiyor demek olabilir; eğer bu hal Facebook'a Abd dışındaki devletlerden yani siyasi iktidarlardan bir emir ise açık ki o ülkelerdeki devletler yani siyasi iktidarlar toplumlarının düşünmelerini, öğrenmelerini istemiyorlar, toplumlarının akıldışı-ahlakdışı ünlülerin kuyruklarında, gölgelerinde laylaylom, yaşamalarını istiyorlar demek olabilir ki bunun nedeni devletler yani siyasi iktidarlar olsa da internet sitesilerinin sahiplerinin devletten yani siyasi iktidardan bağımsız olarak kendi tercihleri olsa da internet hakkı ve internet özgürlüğü içinde laylaylom yaşamak yerine internet hakkının ve internet özgürlüğünün akıldışı, ahlakdışı, bencil, sorumsuz, yoz halde hak ve özgürlük yapılmasına tepki olarak kullanılması zorunlu olur yani bu durumda internet bir hak ve özgürlük olmak yanında bir de internetin demokrasiye ve özgürlüğe aykırı hale getirilmesine tepki de gerekir yani belki toplumların düşünmelerini, öğrenmelerini istemeyenler devletler değil internet sitesilerinin sahipleridir, sahipeleridir(sahibeleridir), internet yani sosyal medya şirketlerdir ki durum böyle ise devletler bu hal siyasi iktidarlardan kaynaklansa da, sosyal medya sahiplerinden, sosyal medya sahipelerinden, sosyal medya şirketilerinden kaynaklansa da bu hali yok etmek ve önlemek için bu konuda ciddi yasalar çıkarmalıdırlar; yani demokrasi varsa özgürlük te olmalıdır, özgürlük varsa kullanılması da olmalıdır yoksa demokrasi de, özgürlük te laftaolur(lafta olur) yalnızca; yani kullanıldırılmayan ya da engellenilen demokrasi demokrasi değildir, kullandırılmayan ya da engellenilen özgürlük te özgürlük değildir.

Bu Amerikan Facebook'larına, Twitter'larına, Youtube'larına ve benzerlerine, Amerikan züppesilerine(züppelerine) köle etmeyin Türkiye toplumunu; onlarca gerçek, tarafsız, bağımsız bılog sitesileri kurun; Facebook'tan, Twitter'dan, Youtube'tan daha iyisini, daha doğrusunu, daha medenisini, daha bilimselini, daha insancasını yaratın.

Tüm bunların nedeni; Abd'nin dünya sosyal medya egemeni olmasıdır yani öteki ülkelerin bu konudaki beceriksizlikleri, tembellikleri, pısırıklılıklarıdır, kölelikleridir, yangelipyatmalarıdır(yan gelip yatmalarıdır). Yani Google olmasa, Hotmail olmasa, Facebook olmasa, Twitter olmasa, Youtube olmasa dünyaduracak(dünya duracak) halde. Peki öteki ülkeler ne yapıyorlar? Abd babalarının oğulu(oğlu) mu?

Evet bence; Facebook hukuka aykırı bu halini kaldırıncaya kadar kapatılmalıdır.

Facebook; ne sen hükümdarsın ne de dünya kölen.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 5.4.19/05.08


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
5G nedir ? Teknoloji / İnternet 24.04.2021
Disney+ Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek? Disney İzle Teknoloji / İnternet 16.02.2021
Teknoloji ve Dijitalizm Teknoloji / İnternet 18.08.2020
TEKNOLOJİ ve İLETİŞİM KİRLİLİĞİ Teknoloji / İnternet 25.03.2020
YA İNOVASYON YA İZMİHLAL! Teknoloji / İnternet 19.07.2019