GEÇERSİZ OYLAR NEDEN SAYILIYOR

Belli ki Akp demokrasiyi ya da laikliği ya da doğruyu ya da akılı ya da mantığı ya da bilimselliği aldatmak üzerine kurulu taktiklerle 2019 mart yerel seçimini çantadakeklik(çanta da keklik) görmüşdü(görmüştü). Sonuçlar ise hilenin akıldan mutlak olarak  üstün olmadığını yani sonsuz zafer olmadığını gösterdi. Ve Akp'nin kazandığı yerlerde muhalefetin geçersiz oyların yeniden satılması isteği kabul edilmemesine karşın Akp'nin kazanamadığı yerlerde Akp'nin geçersiz oyların sayılması isteği hemen kabul edildi; hayallerin dünyadan üstün olduğu savı, sanısı bir kez daha yıkıldı. Ve başladı Akp'nin oy kazanamadığı sandıklarda oyları yeniden say ha say çabası. Ancak tuhaf ki geçersiz oylar yeniden sayıldıkça Chp'nin, İp'nin değil Akp'nin oyları artmaya başladı.

Tuhaf ki 2019 mart yerel seçiminde Akp geçerli oyları da değil de neden yalnızca geçersiz oyları saydırıyor acaba?

Yoksa bu seçimde geçerli oylarla hile olasılığını sıfırladıkları için mi?

2019 martı yerel seçiminde insanı şaşırtan birşey vardı, belki hep varmıştır, belki de ittifaklar nedeni ile var olmuştur: Dört oy pusulası vardı.

Biri büyükşehir belediyesi başkanlığı için, biri ilçe belediye başkanlığı için, biri de meclis üyeleri için sanırım, bir de muhtar seçimi için. Muhtar pusulası kolaydı; büyükşehir belediye pusulası da kolaydı ancak öteki iki pusula, hele ki ilçe belediye başkanlığı pusulası kafakarıştırıcı(kafa karıştırıcı) bir halde idi çünkü büyükşehir oy pusulasında olan bazı partiler ilçe pusulasında yoktu, ilçe belediyesinde olan bazi siyasi partiler de büyükşehir pusulasında yoktu, ittifaklar nedeni ile; oysa her belediye başkanlığı pusulasında seçime giren her parti olurdu. Eminim ki bu hal kafakarıştırmıştır(kafa karıştırmıştır); ve büyükşehir pusulasına mühürvuranlar(mühür vuranların) bazıları ilçe belediye pusulasında aynı partiyi göremeyince ilçe belediye pusulasını boş bırakmış olabilirler yani çok sayıda mühürsüz, boş yani geçersiz oy pusulası oluşmuş olabilir. Yani insan düşünmek zorunda kalıyor: Acaba; yalnızca geçersiz oy pusulasılarını(pusulalarını) sayılmasını istemek boş pusulalara Akp için mühür vurmak için midir? Bu bir kuşkudur. Bu kuşkuyu sınamak için yapılması gereken iki şey var bence: 1- 'Yeniden sayılan geçerli oylardan geçerli yapılanlarındaki mühür mürekkepleri 31 mart gününe mi aittir yoksa daha sonraki bir zamana mı?' mı diye inceletmek, 2- 'Yeniden sayılan geçersiz oylardan geçerli yapılanlarındaki mühürler aynı mühürler midir, farklı mühürler midir?' diye inceletmek. 

Yani seçimlerde hile konusunda olağan yapılan şey geçerli oyların sayılmasıdır, geçersiz oyların değil çünkü geçersiz oylar geçersiz oylardır. Acaba Akp geçmişinde bunun böyle olmadığını mı yaşadı? Yani olağan olmayan birşeyi Akp neden yapıyor? Neden geçerli oyları da değil de yalnızca geçersiz oyları saydırıyor?

Akp'nin kazandığı yerlerde muhalefetin geçersiz oyların yeniden sayılması isteğine red verilmesi, kazanamadığı yerlerde ise onay verilmesi oldukça kuşku sunucu çünkü.

Ya da Akp gerçekler karşısında uykusu kaçınca koyun yerine oy saymaya mı başladı acaba?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 9.4.19/04.32

(Öteki yazılarımı 'www.siir-defteri.com'da okuyabilirsiniz)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020