AKP'NİN 2019 MART YEREL SEÇİMİNDEKİ DÖRT SOYUT ANA HATASI SAVIM

En iyi siyaset siyasetin akıldışılık, ahlakdışılık, insanlıkdışılık, cehalet, nefs, hükümdarlık, yalan, hile, mantıksızlık, tutarsızlık olarak tarihin karanlıklarına hapis edilmesidir; her ülkenin felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri, düşünürler(filozoflar), alimler, alimeler, bilgeler ile yönetilmesidir.

2019 martı yerel seçim sonuçlarından görünen ki Akp bu seçimi yitirmiştir(kaybetmiştir). 

Bunun da bence dört soyut nedeni var:
1- Cumhurbaşkanının alttarafı(alt tarafı) belediye başkanlığı ve muhtarlık seçimi(seçimi) için hergün Akp adına, Akp için yani bir siyasi parti yani siyaset için meydanlara inmesi, televizyonlara çıkması. Bu hal bilinçaltında 'Koskoca cumhurbaşkanına bunu yapmak yakışmaz' düşüncesi oluşturdu.
2- Erdoğan Akp adına, Akp için meydanlarda hergün mitingler yaparken isiminin yanına Akp yandaşı medyada 'Cumhurbaşkanı, başkan' yazılması beyinde, bilinçaltında 'Bu mitinglerin parasını devlet, millet ödüyor' yani 'Devletin, milletin parasıyla Akp için, Akp adına siyaset yapılıyor' düşüncesi ya da algısı yarattı.
3- Akp'nin 2019 martı sonunda yerel seçim var diye vaat yarışına girmesi; 'Şunu yapacağız, bunu yapacağız; şunu vereceğiz, bunu vereceğiz' deme yarışı içine girmesi; sanki Akp 16 yıldır iktidarda değilmiş te henüz yeni kurulmuş ve henüz iktidara gelmemiş bir siyasi parti imiş gibi. Yani beyin, bilinçaltı dedi ki '16 yıldır iktidardasınız, 16 yıldır bunları neden yapmadınız?'.
4- Akp yandaşı medyanın bir yalan, yanıltma, aldatma, kandırma, gerçek ve doğru haberlerden uzaklaştırma, gündemden uzaklaştırma, hile, çirkefleşme, yozlaşma çukuru, rezilleşme çukuru haline gelmiş olmasını beyinin, bilinçaltını sezmesi ya da anlaması.

Bu dört hal bilinçaltında Akp için 'Dürüst değil, adil değil, güvenilmez' izlenimi yaratdı(yarattı), uyandırdı çünkü insanlar ve toplumlar mantıksız ve tutarsız olsalar da beyin, bilinçaltı az da olsa bir mantık ve tutarlılık içerir ve içermek zorundadır çünkü yoksa insan da, toplum da insan olmaktan çıkar yani genelde siyasetin, özelde ise Akp'nin hesap edemediği şey beyini ve bilinçaltını önemsememek, dışlamaktır ki aynı şey Chp iktidar olsa da olacaktır çünkü bu kez beyin ve bilinçaltı 'Bikini, mayo yani sütyen--külot herkesin içinde dolaşmak, zina, eşcinsellik, eşcinsel evlilik, akıldışı-ahlakdışı moda akıla, mantığa, ahlaka aykırıdır' diye diyecektir eğer ki Chp bunları yasaklamazsa, savunursa. Yani hiçbir siyasi parti yalnızca bir bıçağın sırtında ya da ağızında yürüdüğünü sanmamalı çünkü yürüdükleri yol tek bir yol değil bir makasın iki ağızı gibi ikili bir yoldur yani siyaset her iki ağızı da tatmin etmek zorundadır yoksa beyin, bilinçaltı makası siyaseti dışlar.

Yani açık ki Akp'yi Erdoğan yönettiği için Akp 2019 yerel seçiminde genel başkanı olan Erdoğan yüzünden kaybetmiş durumdadır ki bu da Millet ittifakı'nın başarıyı kendisinde görmesinin Millet ittifakı açısından hezimete dönüşmesi anlamına gelir yani Millet ittifakı düşünsel açıdan, kültür açısından, bilgi açısından henüz dişedokunur(dişe dokunur) birşeyler üretememiş durumdadır yani Millet ittifakı henüz başarı, zafer sağlayacak bir öze, içerğe sahip değil durumdadır.

Yani 2019 martı yerel seçiminde Akp'nin hali 'Avagidenavlanır/Ava giden avlanır' halidir; 'Kendikazdığıkuyuyakendidüştü/Kendi kazdığı kuyuya kendi düştü' halidir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 1.4.19/08.39


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020