ERDOĞAN'IN MİTİNGLERİNE VATANDAŞ TOPLAMAK

31 mart 2019 yerel seçimi nedeni ile Akp başkanı Erdoğan'ın Mhp başkanı Bahçeli ile Ankara'da yaptığı mitinge 450 bin kişinin katıldığını açıklamış.

Yöntem sanırım şu: Mitingi İstanbul'da değil Ankara'da yani Türkiye'nin ortasında yapıp Türkiye'nin her bölgesinden en çok katılımı sağlamak çünkü örnek ki Mardin-Ankara arası Mardin-İstanbul arasından daha uzak ve daha pahalı; sonra bir de yer uzak olunca konaklama masrafı var çünkü akşamdan sonra heryere(her yere) iller(şehirler) arası otobüs bulunmuyor sanıyorum.

Zeka taktikler yaratabilir ancak gerçekleri, doğruları yansıtmaz.

Gerçeklere ve doğrulara bakmaya çalışalım.

Geçenlerde belediye otobüsünde bir kişi ki belli ki memur biri, arkadaşına ceptelefonuna gelen bir iletiyi(mesajı) okuyordu, biraz iri sesle okuduğu ve ben de önündeki koltukta olduğum için kulağıma kadar geldi: 'Cumhurbaşkanımızın şehrimizde yapacağı mitinge katılmamak konusunda hiçbir mazeret kabul edilmeyecektir', böyle bir şey diyordu mesajı okuyan.

Yine geçenlerde bir televizyon kanalının haberinde bir vatandaş şöyle diyordu: 'Beni zorla Akp mitingine götürdüler, Akp'ye oy vermeyeceğim'.

Bu tür şeyler yedi-sekiz yıldır duyduğum şeyler. Taşeron işçilere kadro verilecek diye ne kadar taşeron işçi varsa Akp mitinglerine gitmek zorunda kaldı; öyle ki bazıları işe girebilmek için Facebook'larından Mhp takipçiliğini bile silmek zorunda kaldı Cumhur ittifakı'ndan önce.

Yani koskoca iki parti başkanı, ve biri de cumhurbaşkanı da aynı zamanda; 450 bin, 500 bin kişi katılmış çok mu? Örnek ki Tarkan'ın 2012 yılında Bursa'daki konserine 110 bin kişi katılmış, üstelik te parayla yani bedava olsaymış ve Tarkan bir de her ilden bedava otobüsler kaldırsaymış belki de 5 milyon kişi katılırdı. Yine Tarkan İzmir'de yine 2012 yılında 125 bin kişiye konser vermiş, yine parayla. Ancak Lady Gaga tangasına ve sütyenine kadar soyunmasına karşın 2014 yılındaki İtü konserine ancak 25 bin kişi katılmış yani üstelik te(de) İstanbul'da oysa Demet Akalın'ın 2018'deki Bandırma konserine bile 60 bin kişi katılmış. Yani açık ki Tarkan Ankara'da bedava konser verse ve her ilden bedava otobüs kaldırsa en az 5 milyon kişi katılabilir. Yani bu durumda üstelik de iki siyasi partinin birden düzenlediği bir konsere ki Erdoğan'ın cumhurbaşkanı durumunu da işe katarsak üç ünlü, şöhret kişinin katıldığı bir mitinge üstelik te sözü edilen onca zorlama ile ancak 450 bin kişi katılmışsa bu sayı gerçekten çok azdır yani 450 bini 3'e bölsek kişi başına 150 bin kişi düşer ki Tarkan'ın tek başına ve para ile verdiği konsere katılan sayısına hemen hemen yakın.

450 bin kişi. Büyük olasılıkla yarısı da okullardan getirilmiş öğrenciler, ve kamu kurumularından ve kamu kuruluşlarından getirilmiş memurlar, memureler, işçilerdir.

Cehalet tarihi sayılarla gösterir; ilim ise felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile. Unutulmasın ki günümüzde milyarlarca taraftarı olan peygamberlerin birzamanlar yanlarında gölgelerinden başka taraftarları yoktu. Cehalet sayılarla övünür; alimlik ise değerlerle.

Haydi siyaset git cehalet ve nefs işine; ve gelsin felsefe, bilim, ve Din hadisileri.

İnsanlar arkalarından gelenler kadar değil; felsefedeki, bilimdeki ve Din hadisileri'ndeki yerleri kadar değerlidir. Dünya fani, insanlar zani.

Bir de 450 bini şöyle yorumlayalım, bardağa ters tarafından bakalım: Erdoğan'ın ve Bahçeli'nin mitingine en az 20 milyon kişi gitmemiş.Televizyondan gördüğüm kadarıyla da mitinglerindeki kişilerin en az yarısı öğrenci, çocuk, genç. Ve eğer miting İstanbul'da olsaymış daha az kişi katılacakmış belki.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 24.3.19/01.20


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020