SÜLEYMAN SOYLU'DAN SAADET PARTİSİ'CİYE TUHAF SÖZLER

İçişleri bakanı Süleyman Soylu İstanbul-Üsküdar'da Saadet partisi ile ilgili sözlerini eleştiren bir vatandaşa bir bakan yani Türkiye devleti memuru olmaya aykırı bir biçimde davranmış ki bu da zaten 'Ananı da al git', 'Oyunu da al git' diyen Akp ruhuna, kültürüne, mantığına uygun bir hal.

Yani bakan Soylu'ya tepki gösteren kişi açık ki Hdp'li ya da Pkk'li değil; Saadet partisi yani yöneticisi, başkanı oldukça efendi, sakin, terbiyeli, görgülü, medeni olan biri.

Süleyman Soylu Saadet partili o vatandaşa '24 Haziran'da Saadet Partisi sattı bu milleti, Karamollaoğlu sattı bu milleti, hadi oradan densiz, ne söylüyorsun? Utanmadan bir de milletin içine çıkıyorsunuz; seçimlerden hemen sonra eğer hükümetimiz zafiyete uğrarsa Doğu ve Güneydoğu'da valileri, kaymakamları sokağa çıkarmazlar. Bu sözleşmeyi yapan Saadet Partisi'nin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'dur, İyi Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener'dir, Fetö'dür, Pkk'dir, Hdp'nin sözde vekilleridir; densiz, ne söylüyorsun? Utanmadan bir de milletin içine çıkıyorsunuz. Pkk'yi Meclis'e siz taşıdınız. Madem katlanamayacaksınız neden Pkk'yle ortaklık yapıyorsunuz? Bugün Adıyaman'da belediye başkan adayı bir yanda Pkk işareti yapmaktadır, bir taraftan da Saadet Partisi işareti yapmaktadır. Çok net ve açık. Erbakan Hoca niye Milli Görüş'ten başka bir şey söylemedi. Milli dedi, milli. Millilikten ayrıldınız ve bu ülkeyi sattınız, hala satmaya devam ediyorsunuz. Bir milletvekilliğine sattınız?'.

Süleyman Soylu'ya herşeyden önce şunu söylemek gerekir: 'Madem gerçek, doğru bir lidersin kendi siyasi partinin yani Demokrat parti başkanlığını bırakıp da neden Akp'ye geçdin(geçtin)? Acaba bir insanın kendi siyasi partisinin başkanlığını bırakıp, tonlarca ağır eleştiriler yaptığı, kötülediği, karşıt bir siyasi partiye geçmesi 'satmak' kültürüne girmez mi; Saadet partisi için 'Sattı' demiş de?

Süleyman Soylu İşletme fakültesi mezunu, ve borsa aracı kurumlarında çalışmış biri. Yani bazı Müslümanların 'Borsa haramdır' dediği yerlerde.

Peki ey vatandaş; Pkk'ye 'Silahı bırak, gel mecliste siyaset yap' diyenler kimler? Hatırlatayım(Anımsatayım): Tarih 2010 ekim; başbakan Recep Tayyip Erdoğan. İnternete bakabilirsiniz.

Peki bu durumda Hdp eğer Pkk ise Hdp'yi meclise kim sokmuş oluyor; Akp mi, Saadet partisi mi?

Çözüm süreci diye Pkk'ye kurşun sıktırmadığını itiraf eden Akp mi, Saadet partisi mi?

2012 yılında 'Ben de olsaydım dağa çıkardım' diyen; 2013 yılında Fıransa'da(Fransa)da öldürülen Pkk'lilere üzüldüğünü, bunun canice bir infaz olduğunu, onlara ağladığını ve dua ettiğini söyleyen; 2015 yılında 'Artık sayın Öcalan demek suç olmaktan çıktı. Pkk'nin kendine ait bayrağını elinde taşımak, Öcalan posterini elinde taşımak suç olmaktan çıktı, bunların hiç biri artık suç değil. Geçmişte bu suçlamalarla cezaevinde yatanların hepsi çıktı. Düşüncelerini açıklamaktan dolayı ceza alan kim varsa cezalarını erteledik. Artık bundan dolayı da dava açılmayacak' diye övünmüş olan Bülent Arınç Akp'li mi, Saadet partili mi? Pkk ile oradaburada(orada burada) örnek ki Oslo'da gizli görüşmeler yaptırmış olan siyasi parti Akp mi, Saadet partisi mi?

Ve Çözüm süreci denilen rezillikte Akp'nin yapdığı(yaptığı), dediği nice şeyler; onları Saadet partisi mi yapdı, söyledi?

Saadet partisi'ni ve İyi parti'yi Fetö'cü olmakla suçluyor; peki Gülen'e 'Ne istedin de vermedik?' diyen Akp değil mi? Rusya Gülen okulları'nı 'Abd'ye casusluk yapıyorlar' diye kapatmaya başladığında Gülen'i ve okullarını savunan Akp değil miydi?

Süleyman Soylu bazı suçlular konusunda polise 'Ayaklarını kırın, bacaklarını kırın' gibi tuhaf, akıldışı, hukukdışı, demokrasidışı bir emir vermiş olan bir kişi. Anlaşılıyor ki hukuka da, demokrasiye de saygı konusunda bazı sorunları olmalı.

Peki Akp Pkk'ye 'Meclise gel, meclisde siyaset yap yani milletvekili ol, bakan ol' derken bu hal 'milleti satmak' olmuyor, Çözüm süreçi denilen rezillik 'milleti satmak' olmuyor da anayasanın, Saadet partisi'nin, Chp'nin, İyi parti'nin hukukun izin verdiği bir siyasi parti olan Hdp ile Akp'ye karşı taktik için birşeyler yapması mı 'milleti satmak', 'vatanı satmak' oluyor?

Ve peki 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçe terk edilmeli', 'Lozan zafer değil hezimettir' demek; Atatürk'e ve İnönü'ye 'İki ayyaş' demek; Kurtuluş savaşı'nı ve Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretler edenlere, 'Kurtuluş savaşı'nı keşke Yunanlılar kazansaydı' diyenlere saygı ve sevgi ziyaretlerine gitmek; 'Demokrasi tıramvaydır(tramvaydır), istediğim durakta inerim' demek 'milleti satmak' olmuyor mu?

Ve peki; Türkiye'de pılajlarda(plajlarda) çıplaklığı, zinayı, genelevleri, eşcinselliği, eşcinsel evliliği, barları, pavyonları, gece kulübülerini, sıtriptiz(striptiz) kulübülerini(kulüplerini), diskotekleri, sexshopları, akıldışı-ahlakdışı modayı serbest bırakmak; şirketler milyonlar, milyarlar kazanırlarken asgari ücreti 2.020 Tl'cik yapmak 'milleti satmak' kavramı içine girmiyor mu acaba?

Ve Akp döneminde değil mi idi Güneydoğu'ya kazılan çukurlar, çıkılamayan sokaklar?

'Adıyaman'da belediye başkan adayı bir yanda Pkk işareti yapmaktadır' diyor; peki Akp değil miydi 'Artık sayın Öcalan demek suç olmaktan çıktı. Pkk'nin kendine ait bayrağını elinde taşımak, Öcalan posterini elinde taşımak suç olmaktan çıktı, bunların hiç biri artık suç değil. Geçmişte bu suçlamalarla cezaevinde yatanların hepsi çıktı. Düşüncelerini açıklamaktan dolayı ceza alan kim varsa cezalarını erteledik. Artık bundan dolayı da dava açılmayacak' diye övünmüş olan'?

'Madem katlanamayacaksınız neden Pkk'yle ortaklık yapıyorsunuz?' diyor; peki siz Hdp'nin ve Pkk'nin sizle olmayacağına katlanamayacaktı iseniz neden Çözüm süreci'ni yaptınız?

'Erbakan Hoca niye Milli Görüş'ten başka bir şey söylemedi' diyor; peki Erbakan değil miydi Akp'yi kötüleyen, suçlayan, yerdenyerevuran(yerden yere vuran)?

Anlaşılıyor ki Soylu borsa kültürünün etkisini hala üzerinden atamamış olmalı; Tbmm koridorlarını, koltuklarını hala borsa koridorları, borsa koltukları; Türkiye'yi borsa yani akıldışı ve ahlakdışı herşeye, her hileye açık bir cehalet ve nefs dünyası gibi sanıyor olabilir mi acaba?

Bir de anlaşılan şu ki Akp dünyası belli ki mantıksızlık, tutarsızlık, yalan, karalama, iftira, yağgibiüsteçıkmak(yağ gibi üste çıkmak), 'Hem haksız hem güçlü olmak', hiç 'Yoğurdum ekşi dememek', 'Çamur at, izi kalsın', her eleştirilmeyi saldırı ya da hakaret kabul etmek üzerine kurulu olmalı.

Ancak çok önemli bir gerçek var: Felsefe de, bilim de, dini tanımlayan Din hadisileri de, Türkiye de, insanlık da öyle bir dünyayı istemiyor. Akp devlet bekası kılıfı altında bebek kardeşlerini, çocuk kardeşlerini, annelerini, babalarını, küçücük torunlarını bile öldürtmekten çekinmemiş vahşi, barbar Osmanlı dünyasına sarılıyordur bu nedenle belki de, çünkü gidebileceği doğru, iyi, güzel, insanca, bilimsel, mantıklı, vicdanlı, medeni bir dünya yok.

Belki de insanlığın temel sorunlarından biri de insanların adlarına ve soyadılarına(soyadlarına) uygun biçimde konuşamamak, seçememek, yaratamamak durumu üzerine kurulu olabilir. Örnek ki benim soyadım Gürçiftçi ancak ben tarla, toprak, bağ, bahçe, tarım, çiftçubuk(çift çubuk) işilerini(işlerini) hiç sevmem. Adı Bilge olan ne insanlar gördüm ki daha 100'ün karekökünü bilmiyorlardı. Belki de insanların adları ve soyadıları yalnızca sayılar olmalı ancak 666 sayısını dini inançlıların seçeceklerini sanmam çünkü onlara göre 666 Şeytan'ın(şeytanın) sayısı; ben ise eşitlik, adillik, hareket içerdiği ve hem ortada olup hem durgunluk, tabu, diktalık, barbarlık, baskı, zulüm, zalimlik içermediği; hoşgörü, olasılık, olanaklılık, arayış, çözüm arzusu içerdiği için 6 sayısını yeğlerim; 6'ya en uygun renk te sarı bence.

Ya başaramıyorsanız bari dürüst olun. Dürüst olmayacaksa insan neyi savunabilirki(savunabilir ki), neyi övebilirki(övebilir ki)?

Evet Soylu; Türkiye borsa koridorları, borsa masasıları(masaları), hisse senedileri değil; Türkiye ancak felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile yönetilmeli; bir cehalet ve nefs türü olan siyaset ve özel sektör ile değil.

Bildiğiniz tek şey 'Ekonomide bunu yaptık', 'Terörde şunu yaptık' demek; bundan başka birşey yok. Onları zaten siz yapacaksınız çünkü iktidar sizsiniz; Chp ya da İyi parti ya da Saadet partisi ya da Vatan partisi yapacak değil ya? Yapılması gereken işleri yapıp, övünmek tuhaf birşey; onları kuşkusuz ki yapacaksınız çünkü bunun için maaş alıyorsunuz; haydi deyin ki 'Pılajlarda, kamusal alanlarda, modada akıla aykrılığı ve ahlaka aykırılığı yasakladık; genelevleri kapatdık; zinayı, çıplaklığı, eşcinselliği, astrolojyi yasakladık; asgari ücreti milli gelire bağladık', o zaman övünün işte. Ya bir belediye başkanı 'Çöpleri topladık' diye övünür mü; zaten toplatmak için maaş alıyor.

Sokuyorsun ülkenin kafasını ekonomi ve terör torbasına; 'Başka yerlere, başka konulara, başka alanlara bakmayın' diyorsun ey siyaset; iş mi, demokrasi mi, özgürlük mü, gelişmek mi yani bu?

Siyaset mi, hayat mı incir çekirdeği içinde acaba; siyaset mi hayat mı balık belleğine(hafızasına) sahip acaba?

Evet; Türkiye'ye ve Türkiye milleti'ne gerçekten sahip çıkılmak isteniliyorsa Atatürk'ün de, Muhammed'in de dediği gibi felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne sarılınmalıdır yalnızca.

Ancak Akp'ye hakkını vermek lazım(gerek); çok güzel yalan söylüyor. Bence parti simgesi ampül değil Pinokyo olmalı.

Siyasete ve özel sektöre son; felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne egemenlik. Egemenlik kayıtsız şartsız felsefenin, bilimin ve Din hadisileri'nin olmalıdır. Türkiye de dünya da böyle kurtulur, böyle insanca olur ancak.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 23.3.19/09.48


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020