TÜRKÇÜLÜĞÜN İDEOLOĞU TÜRK MÜ?

Toplumlar ilkel çağdan bu yana çeşitli iletişim yönleri keşfetmişler.Ve hiç şüphesiz konuşma yani dil bunların en muazzam etmenleri olmuştur.Çünkü dil küçümsenemeyecek derecede önemlidir.Bu bazen kendini ifade edebilme, bazen derdini anlatma ve en önemlisi de bir milletin milli çıkarları düşünüldüğünde değişmeden gelişmeye bakandır.Bu millet eğer diline sahip çıkamazsa, her şeyde olduğu gibi, maalesef buna da başkaları sahip çıkarlar.Hiç merak etmeyin!

Nitekim tarih göstermiştir; sahip çıkmış hatta kendisi ‘’Türkçülüğün İdeoloğu’’ rütbesine gelmiştir.İsmi Moiz Kohen yani Munis Tekinalp.Yapmış olduğu çalışmaları ön plana çıkarıldığı zaman gerçekten de ‘’Türkçülüğün İdeoloğu’’ çünkü kendisi Türkçe ile yatar, yine onunla kalkarmış.Üstelik Türkçe’nin yanı sıra Kemalizm için de çok uğraşlar vermiştir. Munis Tekinalp: ‘’Kemalizm’’  adlı kitabıyla Kemalizmin ilk kuramcılarından biri olmuştur. Yahudilerin Türkleştirilmesi projesinin destekleyicilerindendir.Farklı ırkların Türk şemsiyesi altında toplanmasına dayalı ideolojisi ile, kaba bir ırkçı konumlandırmasını hak etmese de farklılık ve özdeşliğe dair ufkunun dar, birlikte ve başka bir şekilde yaşama ihtimali konusundaki hayal gücünün de zayıf olduğunu söylemeliyim..

Munis Tekinalp takma adlı Moiz Kohen kimdir (BİYOGRAFİ)

Moiz Kohen (1883-1961), Selanik’te yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi… Babası bir Hahamdı.Kendisi de Haham eğitimi aldı ve Masonluğa da girdi. Kemalizm’i tanıtan çeşitli kitaplar ve yazılar yazdı. Halkevleri’nde konuşmalar yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bağlı bir yandaşı oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu üyeliğine seçildi. 1928’de, kendi gibi “Yahudi” olan Nissim Masliyah ve Dr. Samuel Abrevaya ile birlikte “Milli Hars Birliği”ni (Ulusal Kültür Birliği) kurdu. 1934’de ise yine kendi gibi “Yahudi” olan Hanri Soriano ve Marcel Franco ile birlikte “Türk Kültür Cemiyeti”nin kurucuları arasında yer aldı. (Yahudiler, “Türk Kültür Cemiyeti” kuruyorlar.) Tekinalp, 1961’de Fransa’nın Nice şehrinde öldü ve oradaki “Yahudi mezarlığına” gömüldü.

Moiz Kohen ilk yazılarını 1904’te, Selanik’te çıkmakta olan “Çocuk Bahçesi” mecmuasına yazmıştı. Bu mecmua, Mehmed Emin Yurdakul’un hece ile yazdığı “Türkçe Şiirler”i ve meşhur İttihatçı ihtilalci hatip Ömer Naci’nin yazılarını neşreden bir dergi idi.

Tekinalp Meşruiyetten sonra, Yunus Nadi’nin çıkardığı, Rumeli gazetesi ile İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin fikirlerini yayan İttihat ve Terakki gazetelerinde yazılarına devam etti. Bunlar Selanik’te çıkıyordu.

1912’de Istanbul’a geldi. Selanik’te başladığı Türkçülük faaliyetlerine, artırarak burada devam etti. Yazılarında kendi adını kullanmıyor, “Tekinalp” imzasını atıyordu. Ziya Gökalp ve Türkçülerle beraber bulunuyordu.

Moiz Kohen, asıl adını ancak bir kitabında ve birkaç yazısında kullanmıştı. Sayısı hayli kabarık olan eserlerinin çoğunda, “Tekin Alp” ve bazılarında da “Munis Tekinalp” takma adını kullandığı için, Türk okuyucuları kendisini Türk ve Müslüman zannetmişler ve Moiz Kohen -Yahudi Musevi- yazar tarafından aldatılmışlardır.

Tekinalp, 1944’te çıkan “Türk Ruhu” adlı 287 sayfalık eserinde, daima Ziya Gökalp’tan bahsetmekte ve ona: “Türkçülüğün hakiki peygamberi”, “Türkçülüğün mübeşşiri” gibi sıfatlar vermektedir.Üstelik  “Üstad” diye anmaktadır.Ziya Gökalp’ın, “Türkiye gibi büyük bir imparatorluğun gizli akıl hocası” oluşunun sebebini “Türkçülük hareketini yaratmış” olmasında bulmaktadır.Aynı kitabın 217. sayfasında aralarındaki münasebete dair şöyle yazıyor:“Türkçülüğün büyük üstadı ile 1910 senesinden beri ta vefatına kadar yaptığım şahsi sıkı temaslardan…”

Yani bir nevi Türkçü Ziya Gökalp’ı “ben etkiledim” demek istemektedir diyebiliriz.

Anlatmak istediğim:Bizlerin dilini değiştirdiklerinde bir Yahudi geldi ve bu değişen dilin üstadı olmaya çalıştı.Nitekim başarılı da oldu.Çeşitli ideolojilerini bu dilin altına sakladı lakin çok geçti.İnsanlar uyanmaya başlamıştı…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
NEFSİN KIRBACI: HÜRRİYET(!) Genel 16.04.2021
Hiçbir Sartre! Şiir 04.04.2021
Deli'ce Şiirler-Bedelsiz Soru? Şiir 29.03.2021
KADIN(2) Genel 23.03.2021
İdam Sehpası Şiir 16.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı. Genel 11.05.2021
ANLAMI İYİ OLMAYAN HER KELİMEYE GÜNAH DEMEYİN Genel 03.05.2021
İLK KIBLEMİZ TEK KIBLEMİZDİR Genel 27.04.2021
İMAMIN AZAMI YOKTUR Genel 24.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.