Muhammed Ali Kronolojisi (2007-2016)

2007’de en küçük kızı 1977 doğumlu Leyla Ali’de 2007 yılına kadar profesyonel boksör olarak ringlere çıktı. Michael Arkush’un “Yüzyılın Dövüşü” (The Fight of the Century: Ali vs. Frazier March 8, 1971) isimli kitabı yayınlandı.

2008’de Ali’nin bazı biyografileri Les Krantz tarafından hazırlandı: “Eylemdeki Ali: Adam, Hareketler, Ağız” (Guilford, CT: Lyons Press, 2008); Ali’nin kısa özgeçmişine dövüşlerinin görüntüleri (ile birlikte bir DVD eşlik ediyor). David Maraniss’in yazıp anlattığı “Roma 1960: Dünyayı Değiştiren Olimpiyatlar” (Rome 1960: The Olympics that Changed the World) hazırlandı. Kasia Boddy’nin “Boks: Kültürel Bir Tarih” (Boxing: A Cultural History) kitabı yayınlandı.

2009’da “Facing Ali” belgeseli Pete McCormack tarafından yönetilerek bugüne kadar Ali’ye rakip olan isimler onu beyazperdede anlatı. Muhammed Ali’yi en iyi kim anlatabilir sorusuna cevap veren bu film oldukça tarafsız anlatımıyla izleyenlerin beğenisini çekti. Bu belgeseli izlendikten sonra tarihin en iyisinin kim olduğu konusunda aklınızda şüphe bırakmamayı hedefledi. Ali, Başkan Obama 2009’da görevi devralırken düzenlenen törene katıldı.

2010’da “USA Today” için kaleme aldığı bir makalede ABD Başkanı Barack Obama, Ali’den ne kadar etkilendiğini, “Aleyhinde korkunç düşmanlığa rağmen fırtınada yolunu kaybetmeyecek olağanüstü bir güce sahip” diyerek kayda geçirdi. Yine bu yıl Muhammed Ali’nin cenaze töreninin kendisi ve yakın çevresinin yıllar önce kaleme aldığı notlardan meydana gelen kitaba göre yapılacağı ortaya çıktı. Aile sözcüsü Bob Gunnell unutulmaz sporcunun avukatı ve bir iş ortağının da aralarında bulunduğu kişilerin katkıda bulunduğu kitabın  Ali'ye verildiğini belirtti.

2011’de Philadelphia (Pennsylvania)’da Muhammed Ali karaciğer kanseri ile savaşarak ölen eski ağır sıklet şampiyonu Joe Frazier’a özel bir cenaze törenine katıldı. Eski ağır sıklet şampiyonu Larry Holmes ve destekçi Don King, Enon Tabur Baptist Kilisesi’ndeki iki saatlik hizmete katılan 4.000 kişi arasında yer aldı.

2012’nin 27 Temmuz’unda, Londra'da, 2012 Yaz Olimpiyatları açılış törenindeki olimpiyat bayrağını taşıdı. Parkinson hastalığından dolayı stadyumda bayrağı taşıyamayacak hale gelince eşi Lonnie ayakta durmasına yardımcı oldu. Kariyeri boyunca birçok ödül alan Ali, son olarak Aralık'ta Dünya Boks Konseyi tarafından “Boksun Kralı” ilân edildi.

2013 Şubat’ında dünyaca ünlü boks efsanesi Muhammed Ali'nin erkek kardeşi Rahman Ali, ağabeyinin ölüm döşeğinde olduğunu ve kendilerini bile tanımadığını söyledi. “The Trials of Muhammed Ali” belgeseli Bill Siegel tarafından yönetildi ve bu belgeselde Muhammed Ali’nin özellikle müslümanlığa geçişi ve Vietnam Savaşı’na katılmayı reddedişine vurgu yapıldı. “Muhammad Ali’s Greatest Fight” belgeselinde ise Muhammed Ali’nin bu sefer ringlerde karşımıza çıkmadığını gördük. Bu filmde onu değil onun davasını görüyoruz. Vietnam Savaşı’na gitmeyi reddetmesinin ardından hakkında açılan vicdani ret davası ve bu davanın mahkemede nasıl işlendiğini anlamak adına eşsiz bir belgesel oldu. “Muhammed Ali’nin En Büyük Kavgası: Cassius Clay vs. Amerika Birleşik Devletleri” isimli kitabı sinemaya uyarlandı. Jr. Ali bir gazeteye dokuz yıldır babasının yeni eşi nedeniyle neredeyse tamamen ayrı kaldıklarını söyledi.

2014’ün 20 Aralık’ında, pnömoni şikâyetine muzdarip olarak hastaneye yatırıldı. Artık konuşamaz olduğu haberi kardeşi Rahman tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu yıl hazırlanan “I am Ali” belgeseli Ali’nin 1970’lerde kişisel ses kayıtları üzerinden hayatını anlattı. Belgeselde ayrıca Ali’nin birçok meslektaşı, ailesi ve özel arşivlerden görüntüler yer aldı. Film diğerlerinin aksine Ali’nin hayatını çizgisel bir düzlem üzerinde ilerleyerek anlatmayı tercih etmedi.

2015’in 15 Ocak’ında Ali bir kez daha Scottsdale, Arizona'da bir konuk evinde tepkisiz bulunduktan sonra idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı ile hastaneye yatırıldı. Ertesi gün taburcu oldu. Yine de Aralık ayında Muhammed Ali her zamanki açık sözlülüğüyle İslam’a yönelik tehdit olarak gördüğü Donald Trump’la ilgili endişelerini dile getirdi: “You don’t know Islam” (İslamı bilmiyorsun). George Bochetto (Pennsylvania’dan) ve Jared Weiss (Las Vegas’tan) Ali’nin çocukluğunu geçirdiği metruk evi yeniden inşa etmek için 300.000 dolardan fazla yatırım yaptı. George Bochetto, önce “Muhammed Ali Çocukluk Ev Projesi”ne dâhil olduktan sonra ziyaret edenler için bir müzeye dönüştürme kararı verdi. Ne var ki Ali’nin kariyerinin ve mirasının uzun süre destekleyicisi ve sponsoru Davidson da bu yıl hayatını kaybetti.

2016’ın 3 Haziran’ında 74 yaşında Phoenix’te solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede (Scottsdale, Arizona) vefat etti. Başkan Obama, Ali’nin vefatından sonra Cumartesi sabahı yayınladığı mesajda ‘gezegendeki her insan gibi çok üzgün olduğunu’ söyledi. Jared Weiss, Ali’nin çocukluk evinin müzesinin (Ali Childhood Home Museum) yenilenmesi ve kurulması için George Bochetto’ya ortak oldu ve Mayıs'ta açıldı (adresi: 3302 Grand Ave, Parkland, Louisville).

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenildiği için tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olmuş, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başarmış ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazanmıştı. Tarafımızdan hazırlanmış bu en geniş kronolojide de gördüğünüz gibi Muhammed Ali bu başarıları Amerika, Almanya, Porto Riko, Filipinler, Malezya, Zaire, Endonezya, İrlanda, Kanada, Japonya, İsviçre, İngiltere gibi birçok ülkeye giderek almıştır.

16 Şubat 2019 tarihli yazısı

http://www.bizimyaka.com/yazar-92808-Muhammed-Ali-Kronolojisi-2007-2016