Muhammed Ali Kronolojisi (1995-2006)

1995’te Muhammed Ali’nin Lexington’ea gelince ırk gerginliğini giderildi (1994 sonbaharında beyaz bir polis memuru siyah bir genci vurmuştu). Ziyareti Dunbar Toplum Merkezi’ndeki (Lexington’s Dunbar Community Center) karşılama töreniyle başladı.

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda altın madalya ile Georgia’da 1996 Yaz Olimpiyatları ateşini yakma onuru kendisine verildi. “When We Were Kings” (1996) adında “en iyi belgesel” dalında Oscar kazanan film, Muhammed Ali’nin George Foerman ile olan meşhur “Rumble in the Jungle” dövüşünü anlattı. Zaire’de Ali’ye olan sevgiden tutun da Ali’nin maç öncesi stratejilerine kadar birçok şeyi konu etti.

1997’de Muhammed Ali Parkinson Araştırma Merkezi’ni kurdu. Apple 74 yaşında hayata gözlerini yuman Muhammed Ali'yi unutmadı. Apple’ın reklam filminde oynadı.(Ali vefat edince ona vefasını ana sayfasını güncelleyerek gösterecekti)…

1998’de Sports Illustrated tarafından “Asrın Sporcusu” seçildi ve Ring Magazine tarafından da “gelmiş geçmiş en iyi” sırada yer aldı. Dünyaca ünlü spor dergisi (Sports Illustrated) tarafından “Yüzyılın Sporcusu” (“Sportsman Of The Century”) seçildi. Aynı yıl BBC tarafından “Asrın Sportmeni” (“Sports Personality Of The Century”) ödülüne değer görüldü. Küba Devrimi’nin efsanevi lideri Fidel Castro ile Küba’nın başkenti Havana’da bir araya geldi.

1999’da Ali, BBC’nin “Yüzyılın BBC Spor Kişilik Ödülü” töreninde bir defaya mahsus olan özel bir ödül aldı. Kızı Laila Ali’nin daha önce (önceki yıl) bayanların boks yapmasına karşı olmasına rağmen bu yıl o da boksör oldu. Ali: “Kadınlar göğüs ve yüze vurulmak için yaratılmadı...” Eylül’de Galt House East’daki törenlerde Kentucky Athletic Hall of Fame tarafından “Yüzyılın Kentucky Atleti” olarak adlandırıldı.

2000’den beri yürümekte ve konuşmakta artan oranda güçlük çekmeye başladı. “An American Hero” ABD’de televizyon filmi olarak çekildi; bu yapımda Muhammed Ali’yi Dexter dizisinden tanıdığımız David Ramsey canlandırdı. Cassius Clay olarak kazandığı Olimpiyat altını, ardından Sony Liston’u devirişi, müslümanlığa adımı, Malcolm X ile olan arkadaşlığı ve tabii ki “Rumble in the Jungle” (Ormandaki Gürültü)  dövüşü içeren film her zamanki gibi bir kahraman portresiydi. Ayrıca bu yıl John Ruiz’den WBA örgütü başkanlığını aldı.

2001’de Hollywood tarafından hayatı filme alındı. Kurmaca bir yapıt olan “Ali” adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı. Will Smith, Ali rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ına aday olduysa da kazanamadı. Dünyaca ünlü yönetmen Michael Mann tarafından çekildi. 1964-1974 yılları arasına odaklanan film diğerlerine oranla Ali’nin politik önemine daha fazla vurgu yaptı. Filmde Malcolm X ve Martin Luther King Jr. gibi isimlere de yer verildi. Bu yıl gerçekleşen 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demişti: “Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ (adının) bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”

2002’nin 17 Kasım’ında “BM Barış Elçisi” olarak Afganistan’a gitti. BM özel konuğu olarak üç günlük bir iyi niyet misyonuna ilişkin Kabil’de bulundu.

2003’te Observer (Gözlemciler) tarafından bugüne kadarki en büyük spor fotoğrafı oylandı. Neil Leifer bile, fotoğraf için “en iyi çekimi; boksun tekrar bu kadar yüce görüneceğini düşünemiyorum” diyor. Bu yıl “The Last Round: Chuvalo vs Ali” filmi 1966 ve 1972 yıllarında Muhammed Ali ile iki kez karşılaşan ve her iki maçı da kaybeden 78 yaşındaki Kanadalı boksör George Chuvalo üzerinden Ali’ye bakışı anlattı.

2004'te yayımlanan biyografisinde Ali kararını şu cümlelerle anlattı: “İslam Milleti, beyaz insanların şeytan olduğunu öğretiyordu. Artık buna inanmıyorum, aslında buna hiç inanmamıştım. Ama gençtim, beyazlarla ilgili bir sürü korkunç hikâye duymuştım ve görmüştüm. Beyazları dinlemekten vazgeçmiştim.” Ali “Kelebeğin Ruhu” otobiyografisinde: “Malcolm’a sırtımı dönmek daha sonraki hayatımda pişmanlık duyduğum hatalardan biriydi” yazdı. Muhammed Ali'nin ikinci evliliğinden olan Ali Jr’ın bu yıldan itibaren babasından yardım almadı ve Chicago’da maddi zorluklar içinde yaşamını sürdürdü. Ali Jr, babasıyla arasının bozulmasına efsane boksörün eşi Loonie’nin sebep olduğunu ve babasının tüm mal varlığından yoksun bırakıldığını anlattı.

2005’te Amerikan Başkanı Bush’un elinden, en üstün sivil hizmet madalyası kabul edilen “Özgürlük Madalyası”nı (“Presidential Medal Of Freedom”) aldı.Bush, Muhammed Ali’ye ödülünü verdikten sonra efsane boksöre karşı dönüp gard pozisyonu almış, Muhammed Ali de Bush’a “Sen deli misin?” anlamına gelen bir hareket yapmıştı. Ali’nin törende pek gülmediğini gözlemledim. 19 Kasım’da doğduğu şehir olan Louisseville’de bir kültür merkezi ve müze işlevi gören “Muhammed Ali Merkezi’ (“The Muhammad Ali Center”) açıldı.

2006 Ekim’inde Muhammed Ali’yi yenerek tarihe geçen eski ağır siklet boks şampiyonu Trevor Berbick 51 yaşında Jamaika’daki evinde uğradığı bir saldırıda hayatını kaybetti. İngiliz Telegraph gazetesi, boks tarihinin altın isimlerinden Berbick’in evine giren kimliği belirsiz kişilerin boks şampiyonuna kesici aletlerle saldırdığını ve ünlü boksörün kafasına aldığı yaralar yüzünden hayatını kaybettiğini yazdı. 2003’ten beri Jamaika’da yaşayan Berbick suç dünyasına pek de uzak olmayıp Amerika’da ve Jamaika’da sayısız kez tutuklanmış.

09 Şubat 2019 tarihli yazısı

http://www.bizimyaka.com/yazar-92652-Muhammed-Ali-Kronolojisi-1995-2006