REKABET KURULU SİYASETE VE MEDYAYA NEDEN CEZA KESMİYOR

Türkiye'de 'Rekabet kurulu' adlı bir kurul var.

Amaçı(Amacı), nedeni, görevi, işi 'Rekabeti sınırlayan anlaşma, uyumlu eylem ve teşebbüs birliği karar ve eylemlerinin engellenmesi ve belirli şartların varlığında bu nitelikteki anlaşma, uyumlu eylem ve kararlara yönelik muafiyet verilmesi, hakim durumun kötüye kullanılmasının engellenmesi, birleşme ve devralmaların denetimi'.

Ancak tuhaf ki yalnızca ekonomiye, şirketlere, üreticilere, imalatçılara bakıyor.

İyi de siyasi parti denilen şey de hem özel sektörün devletteki uzantısı, üst yapıdaki hali hem de sonuna 'A.ş' yani 'Anonim şirket' eklenmesi unutulmuş şirkettir; bu nedenle ki bir siyasi parti iktidara geldiğinde önce ekonomiyi etkiliyor.

Akp adlı ve iktidardaki siyasi parti eğer bir şirket olsa idi; Rekabet kurulu'ndan bolca ceza alırdı. Akp yandaşı medya da öyle. 

Çünkü Akp iktidarda olmasının tüm ve geniş olanaklarını hem demokrasiye ve laikliğe karşı hem de muhalefete karşı kullanıyor, ve bunu da sürekli ve ısrarlı yapıyor yani hem demokrasiyi ve laikliği önlüyor hem de muhalif siyasi partilerin Akp ile eşit bir rekabet içinde olmalarını önlüyor. Ve medyada en büyük paya sahip olmakla yalnızca siyasette değil medyada da bir tekel hali yaşıyor.

Örnek ki öteki siyasi partilerin maddi, mali olanakları kısıtlı, sınırlı iken Akp hem kendi geniş, büyük bütçesi, mali durumu ve olanakları ile; hem de eğer cumhurbaşkanı kişinin meydanlarda Akp adına, Akp için siyaset yapmasının giderleri devlet bütçesinden sağlanıyorsa, karşılanıyorsa; bu durumda Akp bir de geniş, büyük devlet bütçesi ve olanakları ile de öteki siyasi partilere karşı haksız bir rekabet üstünlüğü sağlamaktadır.

Akp yandaşı medya da sürekli olarak Akp'yi korumak, kayırmak; muhalefeti kötülemek, karalamak; ve böylece de toplumun doğru, gerçekçi, sağlıklı haber almasını önlüyor.

Yani Akp devletin %90'ı'nda toplaşmış durumda; medyanın %90'ı da Akp'de toplaşmış durumda. Bu doğru bir rekabet mi; bu haksız rekabet değil mi?

Bence Rekabet kurulu siyasete, siyasi alana, siyasi üretime de bakmalı; ve öncelikle Akp'ye ve Akp yandaşı medyaya bolca ceza kesmelidir. Yani ekonomide rekabet var da siyaset te yok mu?  Rekabetse rekabet; rekabet siyasette de var.

Ekonomide rekabet doğru koşullar içinde olmalı da siyasette rekabet te doğru koşullar içinde olmalı değil mi?

Demek ki demokrasi ve laiklik demek önce mantık demek; ve demokrasi ve laiklik yalnızca ekonomide değil siyasette de doğru koşullar içinde olmak zorunda.

Sonra da Akp 'Chp tabiata saygı göstermez, bir gösteriyoruz' diyor; demokrasiye, laikliğe ve Atatürk'e saygı göstermemek; bebeklere, çocuklara zorunlu sağlık aşısılarını(aşılarını) zorunlu olmaktan çıkarıp hem bebek ve çocuk sağlığına hem toplum yani insan sağlığına saygısızlık etmek; 'devlet bekası' kılıfı altında kendi öz bebek kardeşlerini, kendi öz küçücük çocuk kardeşlerini, kendi öz annelerini, kendi öz babalarını bile öldürtmekten çekinmeyip hem Türklüğe hem dine hem insanlığa saygısızlık eden Osmanlı hanedanlığı'nı, Osmanlı sultanılarını(sultanlarını) baştaçı etmek; ve kürkte Ötv'yi düşürmek acaba tabiata nasıl saygı gösterebilir?

Gerçek ki yalnızca demokrasi ve laiklik için değil; tabiatı(doğayı) korumak, ve din için de önce mantık gerekir.

Rekabet kurulu siyasete ve medyaya da bakmalı.,

Devlet ve medya doğruluk üzerine kurulu değilse ekonomi nasıl doğruluk üzerine kurulu olacak?

Yani Rekabet kurulu görmeli ki haksız ve yanlış rekabetin en büyüğü, en irisi siyasette.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.3.19/07.30


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020