Muhammed Ali Kronolojisi (1983-1994)

1983 yılındaBirmingham’daki toplum merkezine gelişinde ana grişte ortaya çıkan kalabalığı geri tutması için polisten eskort istedi. Ali West Midland’da, Wolverhampton’da Birmingham ve Coventry’de 79 ve 83’te zaman geçirdi. Ali Wolverhampton’da Sheraton’da kahramanca karşılandı. New York’ta sonuç vermeyen kısa bir konuşma yaptı. Bütün tanıtımcılar ve dövüşçüler ayakta bağırırlarken onun dünyası farklıyıdı. Etrafına ilgisizdi.

1984'te Konuşma bozukluğu ve kas gerilmesi belirtileri olan bir nörolojik bozukluk olan Parkinson hastalığı teşhisi kondu. Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığında ikisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları olan kişilerle karşılaştı. Zaten artık 42 yaşına gelmiş, boksu bırakmış ve çok yıpranmıştı. Muhammed Ali, “Allah bana kimin en büyük olduğunu göstermek istiyor” dedi. Bu hastalıkla mücadele eden en yüksek profilli yani en meşhur kişi o idi. Artık giitikçe sağlığı bozuluyor ve narinleşiyordu. Aynı yıl ABD Başkanı Ronald Reagan’ın yeniden seçilebilmesi için kendisine destek verdiğini açıkladı.

1985 itibarıyla yeni bir misyonu vardı. Kendini insanlığa yardıma adadı. Özellikle Batı ile Müslüman dünyası arasındaki bölünmüşlüğe köprü olma istedi. Şubat’ta 40 Amerikalı rehinenin serbest bırakılması amacıyla Lübnan ziyaretinde bulundu. Ali dedi ki, “Bu ben de olabilirdim.” Fakat görevi başarısız olmaya mahkûm olduğu halde Amerikan rehinenin serbest bırakıldığı duyuruldu (fakat her nedense kaçtıkları da rivayet edildi). Birileri onun İslami Cihad’la birlikte olduğunu iddia ettiler. Divorces Veronica ile boşandı. Soyinka “Ali Ring Kenarında” isimli bir şiir yazdı.

1986’da 3. evliliğini yaptığı eşi Veronica Porche ile boşandı. 2 çocuğu oldu: Hana Ali ve Laila Ali. Dördüncü ve son eşi Yolanda (Lonnie) Williams’la 19 Kasım’da evlendi ve 1 çocuğu var: Muhammed. “Ali Ring Kenarında” isimli bir şiir yazan Soyinka, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

1987’nin Temmuz’unda Associated Press’ten Doktoru Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Muhammed Ali’nin, 22 yıllık boks kariyeri boyunca sürdürdüğü beynin yaralanması nedeniyle Parkinson sendromundan muzdarip olduğunu duyurdu. 61 maç kariyerinde üç kez ağırlaşan şampiyon sık sık Joe Frazier, George Foreman, Leon Spinks, Larry Holmes ve diğerlerinin öne vurduğu darbeler yüzünden hala güzel ve tatsız olduklarından övgüyle bahsediyordu. Bununla birlikte Ali’nin doktoru ve UCLA Tıp Merkezi’ndeki genel iç hastalıkları eğitim programının direktörü Dr. Dennis Cope’a göre, belirgin olmadığı yerde hasar meydana geldi.

1988’da Birleşmiş Milletler Barış Elçisi seçildi. 1986'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmış olan Soyinka’nın “Ali Ring Kenarında” isimli şiir kitabı Random House izniyle bu yıl ikinci baskısını yaptı.

1989’da Arsenio Hall Show’da konuk oldu. Foreman bir röportajında o günleri anlatırken, “Muhammed Ali, o kadar hızlıydı ki, ışığı söndürüp yatağına girdiğinde oda henüz kararmamış olur” dedi.  Muhammed Ali, George Foreman, Joe Fraizer, Larry Holmes ve Ken Norton isimli beş efsaneyi bir araya getiren “Champions Forever” isimli film daha çok boks maçlarından görüntüleri izlemek isteyen sporseverler için hazırlandı.

1990’lı yılların başında cesaretinden hiçbir şey kaybetmediğini gösterdi. Kuveyt’in işgalinde başarısız olan Saddam Hüseyin, ülkesindeki 700’ü Amerikalı, 2000 yabancı uyruklu kişiyi tutuklamıştı. ABD’nin bütün ihtarlarına rağmen Saddam tutukluları serbest bırakmamıştı. Süper güç Amerika’nın yapamadığını yapmak Muhammed Ali’ye düşmüştü. O hala güçlü, hala cesur olduğunu ispatlarcasına evinden yaklaşık 11.000 km uzaklıkta Bağdat’a gitti. Irak’da birçok tesis ve üst düzey yöneticiyle görüştü. Amacı Saddam ile görüşmekti. Bu talebine olumlu cevap alınca Irak liderinin sarayında görüşmeye katıldı. Saddam tarafından dostane karşılanan Ali, 50 dakikalık bir görüşme yaptı. ABD’nin bütün ihtarlarına rağmen rehineleri serbest bırakmayan Saddam “Senin hiçbir sözünü ikiletmem” diyerek serbest bıraktığı 15 rehineyi Muhammed Ali ile ABD’ye gönderdi. Saygı ve sevginin pek çok sorunu halledebileceğini gösteren bir hikâye ortaya çıkmış oldu. Bir süper gücün tehditlerine rağmen yaptıramadığı bir işi bir insan kendisine gösterilen saygı üzerinden yaptırabildi. Asrın en büyük sporcusu olan Ali daha sonra gidişini şu şekilde ifade ediyor: “Ben Irak’a şampiyon bir boksör olarak değil Müslüman olarak gittim.”

1991’de Thomas Hauser ‘la geçirdiği zamanlar Ali’nin hayatıyla ilgili sözlü tarihte yayınladı. “Muhammed Ali: Hayatı ve Zamanları” isimli biyografisi hazırlandı. 9 Nisan’da Las Vegas, Nevada’da Caesar’s Palace’ta Evander Holyfield ve George Foreman maçını izledi.

1992’deki “Siyah Amerikalı Başarı II: Muhammed Ali (1992)” (Black Americans of Achievement II: Muhammad Ali (1992)) isimli video, önde gelen bazı siyah Amerikalıların hayatlarını ve başarılarını profilleyen bir serinin parçasıydı. Bu program Muhammed Ali'nin hikâyesini sundu. Cassius Clay olarak doğan Ali adını Müslüman inancını yansıtacak şekilde değiştirdi. Boks ringinde elde ettiği başarılarla dünyayı heyecanlandırdı. Ali dini ve siyasi nedenlerle Vietnam’da hizmet vermeyi reddettiğinde Birleşik Devletler hükümetinin baskısına karşı koydu. Amerikan kablolu yayın onuruna düzenlenen 50. Yıl Kutlamaları’nda ünlü katılımı ve çok sayıda aldığı davetlere göre emekli olduktan sonra popülaritesi çok az etkilendi.

1993’te Müslüman Türkiye’ye muhabbet duyması hasebiyle TGRT’nin açılışına iştirak etti. Muhammed Ali henüz 6 yaşındayken Güney Afrika’da başlamış olan ve 1993’e kadar hüküm süren “ırk ayrımı” rejimine karşı mücadeleye güçlü destek verdi. BM’deki Irk Ayrımına Karşı Özel Komite’de yaptığı konuşmada da ‘iyi insan’ portresini tarif etti.

1994’te “Zen of Muhammad Ali: And Öbür Takıntıları” (The Zen of Muhammad Ali and Other Obsessions) kitabı Davis Miller’ın denemelerinin ve anılarının en iyisi olup ilk defa burada toplandı. Bu cilt, klasik “My Dinner with Ali” de dâhil olmak üzere ödüllü Muhammed Ali parçalarının ünlü üçlemesini ve “Yin ve Muhammed Ali Yang” adlı provokatif yeni bir makale ile birlikte yer aldı. Asıl hikâye “Muhammed Ali’nin Zen’i”, yazı özelliğinden dolayı “1994 Pulitzer Ödüllü” film ödülüne aday gösterildi ve “The Best American Sports Writing”in (en iyi Amerikan sporları yazısı) 1994 baskısında yer aldı. Miller’ın başka bir boksör “Sugar” Ray Leonard ile olağandışı ilişkisi hakkında da iki parçası vardır ve Miller sonra Bruce Lee fenomenini keşfetmeye devam etti - beğeni toplayan bestsellerindeki “The Tao of Bruce Lee”de olduğu gibi. Kitap, Miller’ın kendi hayatı “ki o hayat sıradan insanın deneyiminin açıklığıyla doludur” ile ilgili yazının zorunlu bir bölümüyle sonuçlanır (Muhammed Ali Tao’suyla ilgili TLS).

http://www.bizimyaka.com/yazar-92504-Muhammed-Ali-Kronolojisi-1983-1994

Yüksel Yılmaz - 02 Şubat 2019 tarihli yazısı