Muhammed Ali Kronolojisi (1973-1982)

1973’ün 14 Şubat’ında Las Vegas’ta Joe Bugner’ı 12. raundda oybirliği kararıyla yendi. 31 Mart’ta San Diego’da Ken Norton’a 12. raundda “ikiye ayrılma” (çene kırığı) kararıyla sayı ile yenilerek NABF Ağırsiklet unvanını kaybedince kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Ama art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendikten sonra nihayet 10 Eylül’de Inglewood’da Ken Norton’u 12. raundda “ikiye ayrılma” kararıyla yenerek NABF Ağırsiklet ünvanını geri aldı. 20 Ekim’de Jakarta’da Rudi Lubbers’ı 12. raundda oybirliği kararıyla yendi. Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı.

1974’ün 28 Ocak’ında New York City’de Joe Frazier’ı 12. raundda oybirliği kararıyla yendi ve NABF Ağırsiklet unvanını korudu. 30 Ekim’de Kinshasa’da George Foreman’ı 8. raundda nakavt etti ve WBA/WBC Ağırsiklet unvanını kazandı. Foreman’ın bahisçilerde 7'ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt etmişti. Böylece hak ettiği unvanı Floyd Patterson’dan sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu.

1975’in 24 Mart’ında Richfield’da Chuck Wepner’ı 15. raundda teknik nakavtla yendi ve WBA/WBC unvanını korudu. 16 Mayıs’ta Las Vegas’ta Ron Lyle’ı 11. raundda teknik nakavtla yenerek WBA/WBC unvanını korudu. 30 Haziran’da Kuala Lumpur’da Joe Bugner’ı 15. raundda oybirliği kararıyla yenerek WBA/WBC Ağırsiklet unvanını korudu. 1 Ekim’de Quezon City’de Joe Frazier’ı 14. raundda teknik nakavtla tekrar yenerek WBA/WBC unvanını korudu. İslam Milleti organizasyonunu terk etti. Böylece neredeyse 10 yıl sonra Muhammed Ali, İslam Milleti’nden ayrılarak bu hareketin öğretilerine karşı çıkıp Sünni İslam mezhebine yaklaştı. “Benim Hikâyem” otobiyografisi ve “Mücadele” isimli biyografisi hazırlandı.

1976’nın 20 Şubat’ında San Juan’da Jean-Pierre Coopman’ı 5. raundda nakavt etti ve WBA/WBC unvanını korudu. 30 Nisan’da Landover’da Jimmy Young’ı 15. raundda oybirliği kararıyla yenerek WBA/WBC unvanını korudu. 24 Mayıs’ta Munih’te Richard Dunn’ı 5. raundda teknik nakavtla yenerek WBA/WBC unvanını korudu. 28 Eylül’de The Bronx’ta üçüncü kez karşılaştığı Ken Norton’ı 15. raundda oybirliği kararıyla bir kez daha yenerek WBA/WBC unvanını korudu. 1 Ekim’de dönemin Başbakan Yardımcısı ve Milli Selamet Partisi (MSP) Genel Başkanı Necmeddin Erbakan tarafından İstanbul’a davet edilince Muhammed Ali Erbakan’ı kırmayarak davete icabet etti. Erbakan, Muhammed Ali’yi Atatürk Havaalanı’nda karşıladı ve birlikte Sultan Ahmet Camii’nde Cuma namazı kıldılar.

1977’nin 16 Mayıs’ında Alfredo Evangelista’yı 15. raundda oybirliği kararıyla yenerek WBA/WBC unvanını korudu. 29 Eylül’de New York City’de Earnie Shavers’ı 15. raundda oybirliği kararıyla yenerek WBA/WBC unvanını korudu. 2.evliliğini yaptığı Belinda Boyd ile 1977’de boşandı; 4 çocuğu var: Rashit ve Jamilla (ikiz) ve Maryum, Miya. 3.evliliğini Verónica Porche ile 19 Haziran’da yaptı. Dünyanın en büyük sporcusunun İslam ile tanışmasını ve Vietnam Savaşı’na gitmemesini izlemek için ideal bir film olan “The Greatest”, Muhammed Ali’nin kendini oynadığı film 1960 Roma Olimpiyat Oyunları’nda altını almasından Ali’nin 1974’de George Foerman ile yaptığı “Rumble in the Jingle” maçına kadar olan kısmı kapsıyor. Efsane boksör 1977 Oscar Ödül Töreni’nde Sylvester Stallone’nin konuşma yaptığı sırada sahneye gelmiş ve ünlü aktöre ‘senaryomu çaldın’ diye takılmıştı. Ortaya komik görüntüler çıkmıştı. Oscar Ödül Töreni’nde Sylvester Stallone ‘Rocky’ rolüyle aldığı Oscar ödülünün konuşmasını yaparken karşısına tüm zamanların en büyük boksörü Muhammed Ali sürpriz bir şekilde çıkar ve ünlü yıldıza meydan okur.

1978’in 15 Şubat’ında Leon Spinks’e 15. raundda “ikiye ayrılma” kararıyla yenilip WBA/WBC Ağırsiklet unvanını kaybettikten sonra ardından 15 Eylül’de New Orleans’ta Leon Spinks’i 15. raundda yenince WBA Ağırsiklet unvanını kazandı ve Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. O zamanlar sadece 2 Dünya Boks Federasyonu olması değerini daha da farklı kılıyordu. Bu yıl boksu “Şampiyon” olarak bıraktı.

1979’un 27 Haziran’ında emekli olacağını açıkladı. Lyle Alzado, Mile High Stadium’da Ali ile dövüştü.  NFL tarihinde o kadar ilginç hikâye var ki hangisin en ilginç olduğunu ayırt edemezsiniz. Fakat ilginçlikte hiçbiri bu dövüşü yakalayamaz. 14 Temmuz’da Mile High Stadı’nda Alzado’yu yenmekte zorlandıysa da tekrar şampiyonluğu kazandı. Böylece Ali, 1979’da tekrar unvanı aldı ve sonunda 1981’de 37’si knockout 56 galibiyet kariyeri rekoru kırarak sadece beş kayıp verdi. Bunlar arasında Billy Crystal’in 1979’da Muhammed Ali’ye verdiği muhteşem haraç reddedilir türden bir varlık değildi (Billy Crystal’ın Ali’ye Vimeo konusunda Face Productions takdir gösterisi -15 raund -1979).

1980’in 2 Ekim’inde Las Vegas’ta Larry Holmes’la maçın 10. raundunda teknik nakavtla yenildi. Yeni ağır siklet şampiyonu Larry Holmes ile kapışmak için emeklilikten tekrar geri döndü. Holmes Ali’yi cezalandırdı; 9. ve 10. raundda yalnızca tahmini 125 yumruk attı ve daha sonra onu 11. raundda devirdi. Larry Holmes ile Muhammed Ali’nin bu maçı “The Last Hurray” yani malum “Geçen Hurraaa” olarak fatura edildi. World Boxing Council (WBC) ve Lineal Heavyweight Championships (LHC) için Las Vegas’ta 2 Ekim’de itiraz edilen profesyonel bir boks karşılaşmasına dönüştü. Ali’nin büyük paralar karşılığında yenildiği inancı yaygındı. Hatta kazansa bile bu kadar çok parayı göremezdi. Başkan Carter Moskova Olimpiyatları’nı boykota destek vermesi için Ali’yi Afrika’ya gönderdi. Fakat bu görev birçok Afrika liderini gücendirdi ve diplomatik bir başarısızlık olarak düşünüldü.

1981’in 11 Aralık’ında Nassau Bahamalar’da Trevor Berbick’le maçın 10. raundunda oybirliği kararıyla yenildi. “Body and Soul” adında bir Hollywood boks filmi yapıldı. Bu sefer efsanenin hayat hikâyesi değildi; Muhammed Ali bu filmde boksörün mentörü olarak kendini oynuyordu. Bu zamana kadar Ali henüz haberdar olmadığı bir hastalıktan mustaripti. Zaten Holmes dövüşünden sonra insanlar Ali’nin sağlığında bir değişiklik olduğunu fark ettiler. Bu yüzden son yenilgiyi bu hastalıyla ilişkilendirenler de oldu. İlk başlarda tiroid rahatsızlığı denildi. Fakat bu tanı yanlış çıkacaktı.

1982’de nihayet Parkinson’un teşhisi tıbbi testlerle teyit edildi. Doktorlar, hastalığın kafasına fazla darbe inmesinden kaynaklanmış olabileceğini speküle ettiler. Bu Ali için çok üzücü bir açıklamaydı. Hastalığın bulaşıcı olmamasından dolayı minnettar olması gerektiği ve bu nedenle dünyadaki birçok hayranıyla temas kurmaya devam edebileceğini söyledi. University of California Medical Ambulatory Care Centre’ın direktörü Dr. Dennis Cope Parkinson sendromu için tedaviye başladı. Cope ve arkadaşı Dr. Stanley daha sonra Şikago Gazetesi’ne ancak şüphelerine otopsinin kesin sonuç verebileceği, başa sürekli tekrarlayan travmanın sebep olduğu Pugilistic Parkinsonism’den hastalandığı teorisini ileri sürdüler. Biraz sakince Birleşik Arap Emirlikleri’ni de dâhil ederek burada birkaç kez kısa da olsa kaldı. Özellikle savaş kariyerinin sona ermesinden sonra bir sergi serisi açtı. Yaşlanan ve hastalanan Ali nihayet dört yıl sonra bir dizi gösteri dövüşü için ikna edildi. Bu yıl 12 ay evvel dövüşte rekabet etmiş olarak 10 round TB karşı yenilgi almış olmasına rağmen 3 defa ağır siklet şampiyonu UAE’deki tura çıktı. Amerikalı Jimmy Ellis ve Batı Alman boksör Reiner Hartmann’a karşı 3 gösteri maçına çıktı. Parkinson hastası olan Muhammed Ali bu yıl artık ringlere veda etmişti…

…devam edecek…

26 Ocak 2019 tarihli yazı

http://www.bizimyaka.com/yazar-92331-Muhammed-Ali-Kronolojisi-1973-1982