Muhammed Ali Kronolojisi (1942-1972)

Efsane boksör Muhammed Ali 17 Ocak'ta doğması hasebiyle bir yıla yakın bir zaman önce hazırlayıp bu haftanın gelmesini beklediğim, daha önce hiçbir ulusal ya da uluslar arası medyada dahi yayınlanmamış olan, kendisiyle ilgili karşılaşacağınız en geniş kronolojiyle siz saygıdeğer Bizim Yaka Kocaeli'li okurlarımı başbaşa bırakıyorum.

1942’nin 17 Ocak’ında annesi Odessa ve babası Cassius Marcellus Sr. tarafından Cassius Marcellus Clay Jr. adı verilerek Louisville’de eski General Hospital’da (530 S. Jackson St.) doğdu. Burası şimdi Üniversite Hastanesi kompleksinin bir parçasıdır.

1943’ün 18 Temmuz’unda kardeşi Rudolph Arnette Clay (Rahman Ali) doğdu (bazı kaynaklara göre 1944).

1945’te ilkokulu Virginia Avenue School’a başladı. Burası şimdi çocuklar için ücretsiz özel yatılı okul olan West End School’un yeridir. Ona ilkokulda takma ad takıldı: Gigi.

1947’den 1961’e kadar Clay ailesi (Cassius Clay Sr., Odessa Clay, Cassius Clay Jr. ve Rudolph Clay) ile Louisvil’de Parkland semtinde 3302 Grand Ave’de bulunan pembe bir evde yaşayacaktır...

1948’de henüz 6 yaşındayken Güney Afrika’da “ırk ayrımı” rejimi başladı. Büyüdüğünde bu ırk ayrımına karşı mücadele edecek ve 1993’e bu ayrımcılık son bulacaktı.

1951’de ilkokulu olan Virginia Avenue School’dan mezun oldu.

1954’te 12 yaşındayken boksla tanıştı.

1955’te 13 yaşındayken babasının yeni bir Noel hediyesi olan kırmızı ve beyaz Schwinn bisikleti konferans salonunun (Columbia Auditorium) dışında çalındı.

1956'daLouisville okulları görevden kaldırılıncaya kadar Central, şehrin Afrikalı Amerikalılar için ilk halk lisesi oldu. Bu okuldan daha sonra mezun olacaktır.

1959’da “Altın Eldiven Şampiyonu” seçildiğinde 17 yaşındaydı ve hafif-ağır sıklette Amatör Atletizm Birliği Şampiyonluğu’nu kazandı. Şöyle dedi: “Siz beyler, bilirsiniz şimdiye kadar yaşadığım en iyi ağır çeyrek olacağım!”

1960'ta tarihi Merkez Yüksek Okulundan (Central High School: 1130 W. Kestane St.) mezun oldu. Roma Olimpiyatları’nda ağır hafif sıklette altın madalya alarak profesyonel lige döndü. Roma Olimpiyatları’ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince altın madalyasını Ohio Nehri’ne attı. 29 Ekim’de Louisville’de Tunney Hunsaker’ı 6. raundda oy birliği kararıyla yendi. 27 Aralık’ta Miami Beach’te 4. raundda Herb Siler’ı nakavt etti.

1961’in 17 Ocak’ında Miami Beach’te 3. raundda Tony Esperti’yi teknik nakavtla yendi. 7 Şubat’ta Miami Beach’te ilk raundda Jimmy Robinson’ı nakavt etti. 21 Şubat’ta Miami Beach’te 7. raundda Donnie Fleeman’ı teknik nakavtla yendi. 19 Nisan’da Louisville’de 2. raundda LaMar Clark’ı nakavt etti. 26 Haziran’da Las Vegas’ta Duke Sabedong’u 10. raundda oybirliği kararıyla yendi. 22 Temmuz’da Louisville’de Alonzo Johnson’ı 10. raundda oybirliği kararıyla yendi. 7 Ekim’de Louisville’de Alex Miteff’i 6. raundda teknik nakavtla yendi. 29 Kasım’da Louisville’de Willi Besmanoff’u 7. raundda teknik nakavtla yendi.

1962’nin 10 Şubat’ında New York City’de 4. raundda Sonny Banks’ı teknik nakavtla yendi. 28 Mart’ta Miami Beach’te Don Warner’ı 4. raundda teknik nakavtla yendi. 23 Nisan’da New York City’de George Logan’ı 4. raundda teknik nakavtla yendi. 19 Mayıs’ta Los Angeles’ta Billy Daniels’ı 7. raundda teknik nakavtla yendi. 20 Temmuz’da Los Angeles’ta Alejandro Lavorante’yi 5. raundda nakavt etti. 15 Kasım’da Los Angeles’ta Archie Moore’u 4. raundda teknik nakavtla yendi.

1963’ün 24 Ocak’ında Pittsburgh’da Charley Powell’ı 3. raundda nakavt etti. 13 Mart’ta New York City’de Doug Jones’ı 10. raundda oybirliği kararıyla yendi. 18 Haziran’da Londra’da Henry Cooper’ı 5. raundda teknik nakavtla yendi. İlk kez 22 Mart'ta Time Dergisi’ne kapak oldu.

1964’ün 25 Şubat’ında 22 yaşındayken Miami Beach’te 7. raundda Sonny Liston’ı yenip WBA/WBC Ağırsıklet unvanını kazanarak Dünya Şampiyonu oldu ve dinini değiştirerek İslam'a geçtiğini açıkladı. Malcolm X Cassius Clay'i (Muhammed Ali) bir hafta boyunca ziyaret etti. Muhammed Ali ismini aldı. 6 Mart’ta Life Dergisi’ne kapak oldu. Birinci evliliğini Sonji Roi ile 14 Ağustos'ta gerçekleştirdi. Ali ve eski dostu hatta akıl hocası Malcolm ve Ali son defa Mayıs’ta Gana´da ayaküstü çok kısa görüştüler. Malcolm X, Ali’yi görünce çok seviniyor; sadece “Nasılsın?” diyor; Malcolm X konuşmak istese de hayranlarınca kendisine gösterilen aşırı ilgi esnasında Muhammed Ali kendisine sırtını dönüp dönüp ‘Elijah Muhammed’e yanlış yaptın’ diyerek ondan öfkeyle uzaklaşıyor. Daha sonra Ali hatasını anladı ve pişman olup ilk fırsatta Malcolm X’ten özür dilemek istedi.

1965’in 21 Şubat’tında Malcolm ile bu görüşmeden birkaç ay sonra Ali’nin dostu İslam mücahidi Malcolm X (Malik El-Şahbaz), Harlem’deki İslami bir konferans verirken silahlı saldırıya uğrayarak şehit edildi. Bunu duyan Ali arabasında hüngür hüngür ağladı. 25 Mayıs’ta Lewiston’da Sonny Liston’ı ilk raundda nakavt ederek WBC unvanını korudu. 22 Kasım’da Las Vegas’ta Floyd Patterson’ı 12. raundda teknik nakavtla yendi ve WBC unvanını korudu.

1966’nın 29 Mart’ında Toronto’da George Chuvalo’yu 15. raund sonunda oybirliği kararıyla yenerek WBC unvanını korudu. 21 Mayıs’ta Henry Cooper’ı Londra’da 6. raundda tekrar teknik nakavtla yendi ve WBC unvanını korudu. 6 Ağustos’ta Londra’da Brian London’ı 3. raundda nakavt etti ve WBC unvanını korudu. 10 Eylül’de Frankfurt’ta Karl Mildenberger’ı 12. raundda teknik nakavtla yenerek WBC unvanını korudu. 14 Kasım’da Houston’da Cleveland Williams’ı 3. raundda teknik nakavtla yendi ve WBC unvanını korudu. 1.evliliği: Sonji Roi ile 10 Ocak'ta boşandı.

1967’nin 6 Şubat’ında Houston’da Ernie Terrell’ı 15. raundda oybirliği kararıyla yenerek WBC unvanını korudu ve WBA Ağırsıklet unvanını kazandı. Aynı ay içinde Los Angeles’ta Vietnam savaşı aleyhinde bir konuşma yaptı. 22 Mart’ta New York City’de Zora Folley’i 7. raundda nakavt etti ve WBA/WBC Ağırsıklet unvanını korudu. Daha sonra ta 1970’e kadar çok sevdiği boksa ara vermek zorunda kalacaktır... 28 Nisan’da “Benim onlarla sorunum yok (Man, I ain't got no quarrel with them Viet Cong)” ve “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım” diyerek Vietnam Savaşı’na gitmediği için 20 Haziran’da 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşayıp iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. İkinci evliliği Belinda Boyd ile 17 Ağustos'ta gerçekleşti. 20 Haziran günü jüri sadece üç dakikalık toplantı sonrası Ali’yi suçlu ilan etti. Ali’nin davası önce temyize ardından Yüksek Mahkeme’ye gitti.

1968 Şubat'ının bokstan ilk sürgününün başlangıcı olduğunu söyledi. 8 Mayıs'ta Williams King ile Özgürlük Salonu'nda düzenlenen ve Yoksul Halkın Washington'daki yürüyüşünde geceyi fuar alanında geçiren yaklaşık 600 katılımcıyla bir araya geldi.

1969’da Muhammed Ali’nin, “The Greatest” isimli hayat hikâyesini anlatan bir film yapıldı. “Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım” diye de bilinen bu film, Muhammed Ali’nin çocukluğundan 1969’a kadar olan hayatını ele alır. Çekildiği tarih itibariyle Ali’nin yaşamındaki bazı şeylere değinemese de genç bir Afroamerikan olmanın da nasıl bir şey olduğunu gösteren bir yapıt. Bu film çekildiğinde efsanenin henüz maç kaybetmediğini hatırlatalım. Bu yıl Maryum isimli bir çocuğu oldu.

1970'te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 26 Ekim’de Atlanta’da Jerry Quarry’ı 3. raundda teknik nakavtla yendiği halde unvanı kendisine verilmedi. 7 Aralık’ta New York City’de Oscar Bonavena’yı 15. raundda teknik nakavtla yendi ve NABF Ağırsıklet unvanını kazandı. “Cassius Clay” (1970), Muhammed Ali’nin Müslüman olmasının ardından Birleşik Devletler Ordusu’na katılmayı reddetmesi üzerine bir film. O döneme odaklanan bu eserde Ali’nin dövüşlerinden görüntüler de mevcut. Filmin yönetmeni boks camiasından Jimmy Jacobs. Bu yıl Jamillah ve Liban isimlerinde iki çocuğu oldu.

1971’in 8 Mart’ında New York City’de Joe Frazier’la ‘Asrın Maçı’na çıktı ama profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybederek WBA/WBC Ağırsıklet unvanını alamadı. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece iki maç yapan Muhammed Ali’nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşündeydiler. 28 Haziran’da mahkûmiyet kararı bozuldu. 26 Temmuz’da Houston’da Jimmy Ellis’i 12. raundda teknik nakavtla yendi ve boş olan NABF Ağırsıklet unvanını elde etti. 17 Kasım’da Houston’da Buster Mathis’i 12. raundda oybirliği kararıyla yenerek NABF unvanını korudu. 26 Aralık’ta Zurih’te Jürgen Blin’i 7. raundda nakavt etti. Yüksek Mahkeme oybirliği ile Ali’nin mahkûmiyetini kaldırdı. Bir sporcunun en verimli çağı olan 25 yaşı ile 29 yaşı arasında yaklaşık 4 yıl ringlerden uzak kaldı. Pasaportu iptal edildi. Sürücü ehliyeti bile iptal edildi.

1972’nin 1 Nisan’ında Tokyo’da Mac Foster’ı 15. raund sonunda oybirliği kararıyla yendi. 1 Mayıs’ta Vancouver’da George Chuvalo’yu 12. raund sonunda oybirliği kararıyla yenerek NABF unvanını korudu. 27 Haziran’da Las Vegas’ta Jerry Quarry’i 7. raundda teknik nakavtla yendi ve NABF unvanını korudu. 19 Temmuz’da Dublin’de Alvin Lewis’i 11. raundda teknik nakavtla yendi. 20 Eylül’de New York City’de Floyd Patterson’u 7. raundda teknik nakavtla yendi ve NABF unvanını korudu. 21. Kasım’da Stateline’da Bob Foster’ı 7. raundda nakavt ederek NABF Ağırsıklet unvanını elde etti. Bu yıl Muhammad Ali Jr isminde bir çocuğu oldu.

...devam edecek...

Yüksel Yılmaz

19 Ocak 2019 tarihli yazısı

http://www.bizimyaka.com/yazar-92205-Muhammed-Ali-Kronolojisi-1942-1972