NAYLON POŞETİ DAHA ÇOK KULLANMAK GEREKİR

Naylon ya da pılastik/plastik poşet/torba konusunda; naylon poşet paralı olmazdan aylar önce dikkatimi çeken tuhaf bir konu vardı: Dev Avm'lerde poşetler banko üzerinde ikenler yani isteyen istediği kadar alabilirlarken, kasiyerler tezgahlarının altılarından(altlarından) sayı ile vermeye başlamışlardı aniden. Yani demek ki dev Avm kapitalistlerinin, verdikleri naylon poşete gözdikmeleri(göz dikmeleri) gibi bir durum vardı çünkü dev Avm'ler tonlarca naylon poşet kullanıyorlar. Naylon poşetin paralı yapılması da hem 'Enflasyona karşı 3 ay topyekün mücadele' adı altındaki olaya katılan Avm kapitalistlerini ödüllendirmek hem de onları tonlarca naylon poşete milyonlarca Tl vermekten kurtarmak nedeni ile yapılmış olabilir ki ben buna bir de hükümetin ekonomideki başarısızlığı nedeni ile oluşan döviz sıkıntısı nedenini de eklemek istiyorum çünkü naylon petrolden yapılıyor, petrol da Dolar'la(dolarla) geliyor yani bir taş ile iki kuş. Ben bu nedenle; Türkiye çağındaki dev Avm'lerin naylon poşete yılda ne kadar para verdiklerinin açıklanmasını istiyorum ki konuya en doğru biçimde doğru yaklaşabilelim.

Naylon poşetin paralı yapılması konusu bence önemli bir konu çünkü bence basit bir konu değil.

Neden?
1- Peki kardeşim; doğayı korumak adına bugüne kadar kaç kişi Avm'lere file ya da bez çanta ile girdi, naylon poşet almamak için?
2- Madem ki naylon poşetin paralı olması doğayı korumak adına, yani hani 25 Krş'un 15 Krş'u doğayı korumak için harcanacakmış ya; bu durumda alışverişlerde bolbol naylon poşet almak gerekir, doğanın korunmasına daha çok katkıda bulunmak için çünkü 25 Krş'un 15 Krş'u doğayı korumaya gidiyormuş ya? Yani bu durumda 'Naylon poşet kullanımı azaldı' diye sevinmek; naylon poşet kullanımını azaltmak saçmalık, mantıksızlık, gülünç olmaz mı çünkü doğayı korumak yalnızca doğaya naylon poşet atmamakla olmaz yani para verip naylon poşeti alırsın ancak naylon poşeti doğaya değil çöpe atarsın, ve böylece hem doığa kirlenmemiş olur hem de doğayı korumak için para evrmiş olursun.
3- Bence naylon poşetin paralı yapılmasının arkasında siyasi bir neden de var ki o da demokrasi karşıtı, laiklik karşıtı, Atatürk karşıtı bir ülke yani Osmanlı türü bir ülke yaratmak çünkü bakın 'Naylon poşet yerine file kullanın, bez torba/çanta kullanın' gibi şeyler deniliyor yani 'Bolbol naylon poşet alın, doğayı bolbol koruyun' denilmiyor yani naylon poşet almanın/kullanmanın insanlara, topluma bir gönül, ruh huzuru vermesi sağlanmıyor, önleniliyor yani insanlar doğayı korudukları için neden mutlu, huzurlu olmasınlar da mutsuz, huzursuz olsunlar çünkü aldıkları her naylon poşetin 15 Krş'u doğayı korumaya gitmeyecek mi? Yani konuya file sokulması yani 'Eski günler' sokulması tuhaf bence yani acaba File=Akp=Osmanlı, Naylon poşet=Demokrasi=Laiklik=Chp=Atatürk eşitliği mi kurulmaya çalışılıyor yani bir algı operasyonu mu var acaba çünkü Akp dedi ki 2019 martında yapılacak yerel seçimler ile ilgili olarak 'Chp şimdi meydanlara naylon poşetlerle çıkar', yani ne alaka? Yani bu durumda; yalnızca doğayı korumak için değil; demokrasiyi, laikliği korumak için de bol bol naylon poşet kullanmak gerekir.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.1.19/07.27


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020