NAYLON POŞETİ PARALI YAPMANIN EKONOMİYE ZARARI KONUSUNDA UYARMIŞTIM

Yenilen, yalanılan şekerler, çikolatalar, gofretler de dişlere zarar verip ülke ekonomisine zarar veriyorlar. 'Dişleri fırçala' demek kolay ancak çocuk bir çubuklu şekeri saatlerce, belki de tüm gün yalayıp bitiriyor ki o sürede de zaten dişler zarar görüyor. Dişlerin dolgu maddesileri(maddeleri), yapay dişler de hep dövizle, dışarıdan geliyor ancak televizyon bu tür şeylerde tüketimi tahrik eden reklamlarla(tanıtımlarla) dolu durumda. Bir gofret 1 Tl, peki bir yapay diş ne kadar? Adam 1 Tl kazanacak diye dişe milyonlarca Dolar veriliyor. Çocukların ağızlarına bakın; diş sağlıklılığı oranı yüzde kaç acaba?

Naylon poşet üretcisileri(üreticileri) 'İflas etmek üzereyiz' diyorlar; çünkü alışverişlerde alınan naylon poşetin paralı olması nedeni ile naylon poşet tüketimi %60 falan düşmüş. Naylon poşetin paralı yapılmasının naylon poşet ekonomisine zarar vereceğini haftalar öncesinden yazmıştım; naylon poşet üreticisileri ve satıcısıları(satıcıları) iflas etmek üzere olduklarını söylediler ve naylon poşetin paralı yapılmasına tepki gösterdiler sonunda.

Ben naylon poşetin paralı yapılmasının doğayı korumakla ilgili olduğunu hiç düşünmedim, hiç düşünmüyorum da çünkü ülkede doğadan önce demokrasiyi, laikliği, insanı, emeği, işçi halkı, insan sağlığını korumak gerekir ancak bunlar hiç korunmamakta.

Naylon poşetin paralı yapılması 'Petrol israfına neden oluyor' gerekçesi ile olursa, olabilir ancak bu durumda özel arabaları yani özel otomobilleri de yasaklamak gerekir çünkü kamu ulaşımı varken onlar da petrol israfına neden oluyorlar; ancak onlar ekonomiye katkı sağlıyor, istihdam sağlıyor denilirse aynı şey naylon poşet için de geçerli.

Naylon poşetin paralı yapılmasının amaç(amacı) doğayı korumak olsaydı zaten hükümet doğayı 16 yıldır doğayı korumakta olurdu yani zaten doğa 16 yıldır korunmakta olurdu; ve eğer bu ülkede doğayı korumak diye birşey varsa, Türkiye'de vergi vermemek için milyonlarca Dolar(dolar) vergi 'swift' denilen şeyle önce Abd'ye, oradan Man adası'na, oradan yine Türkiye'ye getirilmezdi, ve o Dolar'lardan alınacak vergiler doğanın korunması için kullanılırdı; yine, doğayı korumak amaçı olsaydı, betonlaşma için ormanlar yok edilmezdi.

Doğayı korumak ancak bilinçlenmekle olur; bu nedenle; naylon poşetlerin üzerine büyük harflerle 'Doğayı koru, naylon poşetini yalnızca çöpe at' gibi uyarı yazıları ile doğa yine korunabilirdi. Öteyandan; hep söyledim; naylon poşetler hemen hemen hiçbir ilde, ilçede, köyde doğaya atılmıyor çünkü çöp torbası olarak kullanılıyor; naylon poşetleri doğaya atmak yalnızca yaz mevsiminde yapılan ve tatilcilerin yaptığı birşeydir, ve onlar da işsizlerin işe alınması ile kolayca toplatılabilirler ya da önlenebilirler.

Bir de şuna bakın: Biryandan(Bir yandan) 'Doğayı korumak' için naylon poşetin paralı yapıldığı söyleniyor, biryandan da arabaların sınır üstü egsoz dumanıları 'hafif suç' yapılmış; egzos gazları doğayı ve havayı kirletmiyor mu, toplum sağlığına zarar vermiyor mu? Yani ne yandan bakılırsa bakılsın; naylon poşetin paralı yapılması konusu çelişkilerle dolu ki bu durumda sanki naylon poşetin paralı yapılması özellikle yılda tonlarca naylon poşet kullanan büyük Avm kapitalistlerinin korunması, ve petrole ödenen dövizin artması yani ekonominin zayıflığı yani hükümetin ekonomide başarısızlığını örtmek nedeni ile imiş gibi görülüyor.

Avrupa'da naylon poşet paralı olabilir ancak Avrupa'da asgari ücret boğaz tokluğuna yaşatan düşük bir asgari ücret değil; ve büyük olasılıkla da Avm'lerde naylon poşet yerine kağıt poşet vardır örnek ki İzmir'de, Amerikalılara ait bir Avm'den çıkan Amerikalıların ellerinde hiç naylon poşet görmezdim, dev kağıt poşetler yani dev kese kağıtıları(kağıtları) görürdüm, kucakta taşınılan.

Naylon poşetin paralı yapılması Türkiye gibi, ekonomide geri ülkelerde tuhaf görüntülere neden olur; örnek ki Avm'lere pazar arabası ile girmek, pazar çantası ile girmek, çuvalla girmek, bohça ile girmek, satın alınan şeyleri kucakta ya da elde taşımak gibi; yani bir çözüm bir ülkeyi görünüm olarak da geriletmemeli, ilerletmeli.

Ülkede tarım alanıları(alanları), doğa site haline geliyor; ülkede tarım alanıları azalıyor; ülkede tarım üretimi azalıyor; ve 'doğayı korumak'tan söz ediliyor.

Ve evlerden kullanılmış sıvı yağları toplayan belediyeler acaba naylon poşetleri de toplayamıyorlar mı?

Ve bir soru da şu: Acaba naylon poşetler de ekonomiye yeniden kazandırılamıyorlar mı?

Ve bir sorun da şu: Naylon poşetten alınan vergi acaba neden özerk bir 'doğayı korumak' örgütü kurulup ona verilmiyor?

Ve bir soru da şu: Acaba 'doğayı korumak' diye naylon poşete karşı çıkanlar acaba naylon poşet paralı yapılmadan önce kaç kez alışverişlerinde naylon poşet almadılar Avm'lerden?

Naylon poşetin paralı olması ile naylon poşet kullanımı %60 oranında azalmış; yani 'toplum naylon poşetin paralı olmasını pek sevmiş'; bence toplumun sevdiği ne naylon poşetin paralı olması ne de doğayı korumak değil, 'eskiye dönmek' tutkusu ve 'tekdüze(tek düze) hayatta bir değişiklik' tutkusu, birilerinin mağdur olması, ve Akp yandaşı olmanın diktatörsel hazzı çünkü demokrasiyi, laikliği korumak bilinçinde olmayan; din ile bikini, mayo, mini etek, daracık giyim, açıksaçık giyim, çıplaklık arasında bir zıtlık görmeyen bir toplum doğayı korumak konusunda nasıl duyarlı olur? Bakın aynı toplum; 'Mıncıklanmış ekmek satın almak istemiyoruz' deyip ekmeğin de insan sağlığını korumak için kağıt poşete koyulmasını istemiyor.

Naylon poşet için bir öneri de yapılmış: 'Naylon poşet depozitolu olsun, naylon poşet satıcıya geri verilince depozito geri alınsın' imiş. Bu çok yanlış bir uygulama olur çünkü insanların elleri pis, mikroplu, hastalıklı olabilir ve başkalarının taşıdığı, kullandığı naylon poşetleri kullanmak hem insan sağlığını hem toplum sağlığını büyük bir sağlıksızlığa götürür.

Üstelik naylon poşet tüketimi azaldıkça devletin vergi geliri de azalmakta oysa amaç gerçekten doğayı korumak ise naylon poşeti paralı yapmak yerine paralı yapmayıp, alınan, oluşan vergilerle de bu iş yapılabilir yani naylon poşet üreticisileri iflas ederlerse devlet onlardan gelen vergiden de olacak oysa onlardan alınan vergilerle de doğa korunabilir. Yani naylon poşet imalatçısıları kapanırsa çok insan da işsiz kalacak ve ailelerini de, kendilerini de besleyemez olacaklar yani böyle çözüm mü olur, doğayı böyle korumak mı olur; demek ki asıl amaç doğayı korumak değil olmalı; örnek ki Avm kapitalistlerini korumak ve petrol giderini düşürmek amaçı yanında bir de ülkeye, topluma 'Osmanlı kafasını, Osmanlı ruhunu, Osmanlı hayalini' yani demokrasi karşıtlığını, laiklik karşıtlığını, Atatürk karşıtlığını, Chp karşıtlığını aşılamak olmalı çünkü bakın Akp gereksiz yere 'Chp seçim meydanılarına(meydanlarına) elinde poşetlerle gider artık' denildi yani acaba 'Akp=File, Chp=Naylon poşet' ilgisi mi yaratılmaya yani bir algı operasyonuna mı çalışılıyor; çok delikanlı isen naylon poşeti paralı yapmak yerine mıncıklanan ekmeği mıncıklamaktan kurtarmak, toplumun sağlığını korumak için ekmeği kağıt poşete koy önce, o ellerde hepatit B, Aids, paranın kiri, elin kiri, hapşırık, tükürük, herşey olabilir değil mi?

'Petrol giderini azaltmak' için de, anlarım ancak 'Doğayı korumak için' dersen gülerim.

Ekonomiye sormuşlar 'Naylon poşetle doğayı neden kirletiyorsun?' diye; demiş ki 'Nerem doğruki(doğru ki)?'.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.1.19/06.06


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020