SUÇ VE ÇÖZÜM YA DA ADALET

Pirelenmiş bir yorgan için çözüm nedir? Yorganı yakmak? Evet, yorganı yakmak da bir çözümdür ancak hiç te(de) mantıklı ve medeni bir yöntem değildir.

Çözüm olarak bir de ilaçlamak var. Yani suçları önlemek için insanları eğitmek; felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri ile eğitmek. Ancak yorgan pirelenmişse yorganı ilaçlamak yetmez; ev de ilaçlanmalı yani ülke de yani ülke insanlara, topluma insanların ve insaniliğin gereksinimlerini sunmalı yani iş, iyi ücret, iyi çalışma koşulları, düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasi, bilimsel bir ülke falan. Yani ev ilaçlı ise zaten yorgana birşey olmaz yani zaten yorgan pirelenmez; yorgan pireli ise açık ki ev de pirelidir.

Suçlar açısından durum ki birileri idam cezası istiyor, birileri daha da vahşet; birileri de cezaların daha da ağırlaştırılmasını. Yani onlar gerçekte yalnızca yorgana saldırıyorlar. Yorgana pire nereden gelmiş düşünmüyorlar, araştırmıyorlar, incelemiyorlar, öğrenmek istemiyorlar. Kuşkusuz ki suçları idam cezası ya da daha da vahşi cezalarla azaltmak ya da yok etmek olanaklı olabilir ancak insani, medeni bir çözüm değildir; şöyle ki çok susamışsınız ve size su temiz bir bardak da değil de giyilmiş bir ayakkabının içinde getiriliyor, kuşkusuz ki ayakkabının içindeki de sudur ancak çözüm değildir çünkü temiz bir bardakda getirilmemiştir yani her çözüm doğru ya da iyi ya da insanca olmaz, yani yalnızca çözüme değil özelliğine de bakmak gerekir çözümün. Yani düşünelim ki ilkokulda öğrencilere hergün, günde sekiz saat elektırik(elektrik) verilse hem ilkokulda hem üniversitede çok başarılı olacaklar ve her öğrenci de alim, alime olacak, böyle bir çözüm ister misiniz, büyük olasılıkla hayır; yani başarıya, çözüme hem bilimsel hem insani olarak doğru yollardan ulaşmak gerekir.

 

Bu nedenle hukuk ya da adalet ya da demokrasi ya da devlet ya da toplum yalnızca soruna ve çözüme değil; çözümde bilime ve çözümde insaniliğe de odaklanmalıdır. Yani bilimsel olmayan çözüm de, insani olmayan çözüm de çözüm olsa da doğru çözüm değildir; ve medeniyet barbarlıkla, vahşetle bile dost olsa da medenilik ya da doğru çözüm yalnızca bilimsellikle ve insanilikle dosttur.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.12.18/17.32


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020