DAĞDA AYI ÖLDÜRÜYOR ŞEHİRDE KÖPEK

Üstelik te 21. yüzyılda çok tuhaf bir ülke olduk; hem ülkede 200 civarı üniversite olmasına hem de ulusal(milli) gelir rekor üstüne rekor kırmasına, ihracat cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmasına karşın.

Yani açık ki heryer para ya da beton dolarken heryer medenilik dolmuyor. Görüyorsunuz işte adalet bile töhmet altında kaldı, demokrasi ancak zincirler arkasında, çıplaklık moda, pılaj(plaj), otel, medya adları altında heryeri sardı; kapitalistler milyonları götürürken asgari ücret ancak ya hayatta ya ayakta kalmaya yetecek ölçüde az.

Ya onubunu(onu bunu) geçtim; şehirler bile medenilik yerine sokak köpekileri(köpekleri) doldu); ay geçmiyor ki biryerde birileri sokak köpekilerinin saldırısılarına(saldırılarına) uğramasın, birileri sokak köpekilerince yaralanmasın ya da öldürülmesin. Yani sanki sokaklar bir Roma arenası, ülke izleyiciler durumunda gibi.

Dağda ayılar normal de, şehirde köpeklerin ne işi var? Köpek bir kuş türü değil ki kurt türü. Yani kurt evcilleşti köpek oldu diye asılına(aslına) dönmeyecek mi? Ya öyle köpekler var ki kurtlar onlardan kaçıyor. Belli ki birileri hayvan sevgisi, doğa sevgisi adı altında akıl ya da ruh sorunlarına çözüm ya da tatmin aramaya çalışıyor olabilir çünkü bir hayvana 'Aşkım, canım, çocuğum' demek tuhaf şeyler. Geçenlerde televizyon haberilerinde(haberlerinde) gördünüz işte; bir kadın evinde 20 kadar sokak köpeği besliyormuş, ölen köpekleri de evinin bahçesinde çamaşır gibi çamaşır ipine asıyormuş ve tepki gösteren insanlara da hakaretler ediyormuş.

Bir de şu var: Sokak köpeğinin de, kedinin de tek zararı ısırmak, yaralamak, öldürmek ya da kuduz biçiminde değil; bunların kılları, tüyleri de akciğer kistine, mide kistine, karaciğer kistine neden olabilecek kadar çok zararlı, çok tehlikeli.Yani sokaklardaki sahipli köpekler de, sahipsiz köpekler de havaya tüyler, kıllar salarlar ve onlar bebek, çocuk, yetişkin herkesin ağızına, burununa, akciğerine, karaciğerine, midesine, bağırsağına girebilirler; sonra bir bakarsın, sen ya da çocuğun karaciğer kisti ya da akciğer kisti ya da mide kisti olmuş. Havlamaları ile insanları rahatsız etmeleri de başka sorun.

Yani bir de şehir sokaklarında bile çoban köpeği gibi iri, kocaman köpekler; şehir dağ değil ki ne işleri var onların şehirlerde?

Yani yapılabilse belki de şehir sokaklarında inekler, öküzler, sığırlar, danalar, develer ile bile gezilecek. Köye meraklıysan git köyde yaşa, doğaya meraklıysan git doğada yaşa; hem rezidansta yaşayıp hem de çoban köpeği gibi köpekler beslemek niye? Demek ki insanlığın ve ülkelerin yeni sorunu doğaya uyum değil şehire, şehirliliğe uyum olacak. Gerçek ki felsefeden, bilimden, ve Din hadisileri'nden uzaklaşılırsa ne kadar yanlış şey varsa dost olur.

Kardeşim; köy başkadır, şehir başka. Hayvan besleyeceksen köye git; şehir duyusal feodal kültür yeri değil bilgisel derin kültür yeridir.

Yani 'adalet ve kalkınma' diye övünülen ülkede öyle bir hale geldik ki dağda ayı öldürüyor, şehirde köpek öldürüyor insanları.

Belli ki hayvan sevgisi, doğa sevgisi felsefeyi, bilimi, ve Din hadisileri'ni ya sevememenin ya bilmemenin dışavurumu olsa gerek.

Belli ki siyaset; cehaletin takım elbiseli ve kıravatlı(kravatlı) hali olsa gerek çünkü yalnızca algılıyor; felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri ile düşünmüyor, izlemiyor.

Dünyaya, hayata Roma imparatoru ya da Osmanlı ya da Malkoçoğlu ya da Tarkan ya da Afrodit ya da Zeyna ya da Conan gibi değil; felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile bakmak gerek; işte o zaman hayvanların, doğanın arkasındaki gerçek dünya yani felsefe, bilim, ve Din hadisileri dünyası görülebilir ve yaşanabilir.

Kayseri'de sokak köpekleri 14 yaşında bir lise öğrencisini öldürmüş; imam camide hayvan sevgisinden söz ediyor. Cemaat te haklı olarak tepki göstermiş. Sanki bu millet hayvan sevgisini bilmiyor, sanki Orta Asya'dan atla değil otomobille gelmiş; sanki bu milletin tarihinde Kopak/Köpek diye bir para birimi yok. Tuhafın da tuhafı bir ülke olduk.

Açık ki artık hayvanları, doğayı değil; insanları, felsefeyi, bilimi, dini tanımlayan Din hadisileri'ni, düşünürlüğü(filozofluğu), alimliği, alimeliği, bilgeliği, kitapları, düşünmeyi, düşünceyi; sokaklardan, sanattan pılajlara(plajlara) kadar ahlakı, edebi sevme zamanı.

Dağda ayı öldürüyor, şehir de köpek. Dışarı çıkılacak biryer kalmayacak gidişle.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 9.1.19/11.30


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020