HULUSİ AKAR YANLIŞ YAPIYOR SAVIM

Eski genelkurmay başkanı, yeni Akp bakanı ya da yeni siyasetçi Hulusi Akar yanlış yapıyor bence.

Neden?

Çünkü herşeyden önce; emekli de olsa bir Türkiye subayının; Atatürk, demokrasi, laiklik, Türkçe karşıtlığı; Osmanlı hanedanı'cılığı ve Arabçılık ile kendini sürekli vurgulayan; Atatürk düşmanılarına(düşmanlarına) hasta ziyaretilerine(ziyaretlerine) bile giden; 'Lozan zafer değil hezimet' diyen; Atatürk'e ve İnönü'ye 'İki ayyaş' diyen; 'Türkçe ile felsefe ve bilim yapılamaz, Türkçeyi bırakalım' diyen; 'Dil devrimi ile milletin hayat damarı koparıldı' diyen; 'Demokrasi bir tıramvaydır(tramvaydır), istediğim durakta inerim' diyen; ''Komuta kademem rahip elbisesi giy dese bile giyerim' diyen; yandaş medyası Atatürk'e ya hakaret ya düşmanlık merkezi haline gelmiş olan Akp içinde ya da yanında yer alması yanlış ki zaten kendi de böyle bir zata hasta ziyaretine gitmiş. Bir Türkiye subayının genelde siyaseti, özelde Akp'yi değil; demokrasiyi, laikliği, bilimselliği, Türkçeyi ve Atatürk'ü simgelemesi gerekir; hele ki Atatürk, demokrasi, laiklik, Türkçe karşıtı bir siyasi partiden tümden uzak durması gerekir.

Hulusi Akar bir de cami yaptırmış, ve camiye de kendi isimini koymuş yani 'Hulusi Akar camisi'. Bir Türkiye subayının dini inançlara da eşit mesafede olması gerekir. Bu hal ile Hulusi Akar'ın İslamiyet dini inançının hali ile de zıtlık içinde olduğu görülmekte çünkü İslamiyet dini inançında cami insan adına değil Allah adına yapılır ki İslamiyet'in dahi dinderi, dahi önderi, dahi lideri Muhammed bile kendi adına cami ya da mescid(mescit) yaptırmamıştır ki insan adına cami yaptırmak taht için bebek, çocuk kardeşilerini(kardeşlerini), öz annesilerini(annelerini), öz babasılarını(babalarını) bile öldürtmekten çekinmemiş; karılarından başka bir de çocuk yaşta, cariye adı altında sayısız kapatması olan; vahşete ve nefse batmış bir Osmanlı hanedanlığı geleneği, kültürü olsa gerek. Hele ki yaşayan biri adına, hele ki alim/alime, evliya bile olmayan biri adına, hele ki kendi adına cami yaptırmak İslamiyet dini inançı ile birebir(bire bir) zıt olsa gerek.

Eski genelkurmay başkanı, yeni Savunma bakanı Hulusi Akar ile Chp milletvekili Özgür Özel'in Tbmm'deki söz kapışmasını izledim. Ben o söz kapışmasında Hulusi Akar'a bir hakaret olduğunu duymadım, görmedim ancak Hulusi Akar Özgür Özel'de üstelik te 500.000 Tl'lik tazminat davası açmış ya da açacakmış yani üstelik te 500.000 Tl. Akp'de; tazminatlar ile para kazanma hali mi var acaba çünkü bu durum sıkça oluyor Akp'de. Hulusi Akar bu konuda da yanlış yapıyor bence çünkü 500.000 Tl'lik gibi yüksek bir tazminat istemesi herşeyden önce hukuk gözünde 'Zengin olmak amaçı' kuşkusu uyandırıyor ve tazminatlar hak eden kişiyi zenginleştirmeyecek biçimde belirleniyor ki 500.000 Tl'nin emekçi kitle içindeki bir kişiyi zengin etmemesi çok zor; öteyandan bu kadar yüksek bir tazminat istemi Akp karşıtı alemde 'Acaba Hulusi Akar yaptırdığı caminin parasını çıkarmaya mı çalışıyor?' sorusunu oluşturabilir; bu soru da 'Acaba Hulusi Akar o camiyi zorla, istemeden, zoraki mi yaptırdı?' sorusunu oluşturabilir, bu da 'Öyleyse acaba neden?' sorusunu oluşturabilir yani 21. yüzyılda bir insanın kendi adına mabed(mabet) yaptırması çok tuhaf en azından çünkü bu durum bir hükümdarlık kültürü olur olsa olsa ya da kendi dini inançını iyi bilmemek. Yani muhalefet böyle savlar ortaya atsa hem kendisi zarar görebilir hem de İslamiyet dini inançı zarar görebilir. Yani görülmekte ki siyaset insanlığa, insanlara ve toplumlara pek te doğru bir yol çizmiyor ki bu nedenle zaten tüm dünya siyaset ve özel sektör yerine, dini tanımlayan Din hadisileri ile yönetilmelidir. Belki cumhurbaşkanı Erdoğan bile bugüne kadar hiçkimseye 500.000 Tl'lik bir tazminat davası açmamıştır yani br işçi hayatı boyu çalışıp 500.000 Tl kazanamıyor da Hulusi Akar'a 500.000 Tl'lik ne söylenilmiştir acaba? Hulusi Akar haklı da olsa miktarın bu kadar yüksek olması hiç doğru değil çünkü akıla türlü sorular getirebilir yani bakın Chp başkanı Kılıçdaroğlu hiç te böyle büyük rakamlı tazminat davasıları açmıyor, kendisine açıkça hakaret edenlere bile yani örnek ki kendi dediğine göre, kendisine hakaret edenlere, biryerlere bir miktar kitap hediye ettiriyor ya da bir hayr işi yaptırıyor ya da sokak hayvanlarına mama aldırıyor imiş diye biliyorum.

Bence; Hulusi Akar siyaseti bırakmalı; Atatürkçü, demokrasici, laiklikçi, Türkçeci, ulusalcı dünyada yer almalı, ve haklı da olsa bu kadar yüksek tazminatlar istememelidir. Yani Hulusi Akar da, herkes te adımatarken(adım atarken) de, konuşurken de önce Din hadisileri'ni, sonra Türkiye'yi, sonra kendini düşünmelidir; doğru için en doğrusu budur, iyi için en iyisi budur.

Felsefe, bilim, Din hadisileri diyor ki özel sektör gibi siyaset te yanlış şeydir, ve doğrulara değil herzaman(her zaman) yeni yanlış doğurmalara gebedir.

Bilinmeli ki hükümet içinde yer almak artık devlet içinde yer almak değil yalnızca Akp içinde yer almak demek haline gelmiş durumda.

Bir Akp milletvekili Tbmm'de Chp milletvekili Kamer Genç'in ölmüş anasına, belden aşağı bir küfür bile etmişti; Kamer Genç ona kaç Tl'lik tazminat davası açmıştı acaba?

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 9.1.19/11.23


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020