NAYLON POŞETİN PARALI OLMASI DOĞA İÇİN Mİ AVM KAPİTALİSTLERİ İÇİN Mİ?

Taht için bebek, çocuk kardeşlerini; öz annelerini, öz babalarını öldürten Osmanlı sultanlarını bile kendisine pusula, onur, gurur edinmiş Akp'nin çevre sağlığı, çevre temizliği, doğa için diye naylon poşeti paralı yapması timsah gözyaşına benziyor bence.

Naylon poşetin paralı olması acaba gerçekten çevre sağlığı, çevre temizliği, doğa için mi yoksa Avm kapitalistleri için mi?

'Enflasyona karşı mücadele' diye üç aylık bir süreç icat etti Akp iktidarı; bu bağlamda da Avm'ler en az %10'luk bir indirim yapmak zorunda kaldılar; daha önce %40 zam yapmış olmalarını biryana(bir yana) bırakırsak Avm'lerin %10 indirim yapmak zorunda kalmaları onlar için kazançtan büyük bir yitimdir; bu bağlamdan olarak acaba Avm'lere 'Siz hiçdeğilse(hiç değilse) %10 indirim yapın, biz 2019 ocak başında naylon poşetleri paralı yapacağız ve siz de tonlarca naylon poşete para vermekten kurtulacaksınız ve bu da size %10'dan çok daha büyük ve sürekli bir kazanç sağlayacak' mı denildi?

Yemek kartı denilen kartlarla; o kartların geçtiği Amv'lerden alışveriş yapılıyordu, ancak 2019 ile bu da kaldırıldı, ve açık ki bu durum Avm'ler için kötü iken yemek kartılarının(kartlarının) kullanılabildiği lokanta, restoran gibi yerler için ise iyi oldu yani acaba yemek kartılarının kullanılabildiği yerlerin de 'Yemek kartıları ile yemek yemiyorlar, Avm'lerden alışveriş yapıyorlar' diye şikayetleri mi vardı? Yani Akp iktidarı kararlarını acaba kapitalistlere göre mi veriyor? Ne var yani; yemek kartı ile alışveriş de yapılsa ne olur? Yemek kartıları ile Avm'lerden alışveriş kesilince acaba Avm'lere; naylon poşet paralı yapılıp bu açıdan da mı bir kazanç sağlandı? Yani binlerce şubesi olan dev Avm şirketilerini düşünün; naylon poşete kimbilir ne kadar çok para veriyorlar?

Bir de şu var: Naylon poşet paralı olunca, tüketimi azalırsa, bu kez naylon poşet üreten kapitalistlerin gelirleri azalır, ve bu durumda naylon poşet fiyatı artabilir, yani bu durumda şimdilik 25 Krş'a verilen naylon poşet ileride büyük olasılıkla daha pahalı olabilir.

Naylon poşetin paralı olması yalnızca akıla, mantığa değil; ticaret ahlakına, edebine, görgüsüne ve ticaret hukukuna da aykırıdır çünkü tüccar sattığı malı alıcının taşıması kolaylığını da sağlamak zorundadır; yani düşünün ki fırıncı size ekmek satmış ancak poşet vermiyor, ekmekleri elinizde ya da kucağınızda sallaya sallaya mı götüreceksiniz ya da eczahaneden ilaçlar almışsınız ancak eczacı poşet vermiyor, ayıp olmaz mı? Görülmekte kapitalizım(kapitalizm) ve kapitalistçi siyaset kapitalistleri düşünmekten gerçekleri ve doğruları ya da insanları düşünemez duruma gelmektedir. Görülmekte ki Akp ülkeyi ve toplumu betonlarla ileriye doğru götürüyor izlenimi verirken akıl, mantık, kültür, görgü, medenilik olarak geriye götürmektedir.

Sokaklarda insanlar var; Avm'lerden aldıkları şeyleri ya ellerinde ya pazar arabasıyla taşıyorlar, naylon poşete para vermemek için; bu hal görgü kültürü, görgü medeniliği açısılarından toplumu geriye götürmektir. Açık ki naylon poşet medeniliktir, medeniyettir tarihe göre.

Avrupa'da naylon poşetin paralı olması bunu doğru olduğunu göstermez; Avrupa'da akıldışı, ahlakdışı birçok şey de serbest; ve öteyandan Avrupa'daki asgari ücret ile Türkiye'deki arasında oldukça önemli bir fark vardır. Avrupa'da internetin aylığı ne kadar, Türkiye'de ne kadar, birbakın(bir bakın). Avrupa'da kişi başına günlük 3 muz tüketimi varken Türkiye'de nedir acaba? Haydi; Avrupa'da kişi başına günlük muz tüketimi 3 diye, Türkiye'de de kişi başına 3 muz verin? Peki; Avrupa'da ekmek kağıt poşette iken Türkiye'de kağıt poşetten neden çıkarıldı? Anlaşılan ki Osmanlıcı kafa Avrupa'dan işine geleni yanlış ta olsa almakta, işine gelmeyeni doğru da olsa almamaktadır.

Hükümet naylon poşetin paralı olmasının daha biten ilk gününde; naylon poşet tüketiminin %70 azaldığını söyledi; hükümetin naylon poşete bu ilgisi nedendir; hükümet acaba insanlarının günde kaç muz yiyebildiğini, ve asgari ücretlilerin evlerindeki yaşamı da merak ediyor mu? Ve Avrupa'da; demokrasiyi korumak için güçler ayrılığı varken Türkiye'de neden yok acaba; eğer Avrupa'nın doğru yaptığı şeyleri yapmak istiyorsa?

Bence naylon poşet hemen ücretsiz yapılmalıdır, ve sokaklar sırf naylon poşete para vermemek için bulaşık deterjanılarını, yumurtaları, peynirleri, yoğurtları, karpuzları ellerinde taşıyan insanlarla bir Afrika ülkesi halini hatırlatmamalıdır. Avrupa'ya bakın bakalım; sokaklarda bulaşık deterjanılarını ellerinde taşıyan insanlar görecek misiniz?

Bir de şu var; bazı naylon poşetler o kadar dandik ki yolda patlıyorlar, içlerindeki yerlere saçılıyor; yani verilen para da boşa gidebilir.

Osmanlıcılık ve medenilik, öyle mi? Güldürmeyin insanı. Zaten Türkiye'de en büyük medenilik Atatürk'e sahip çıkmaktır, Atatürkçülüktür. Ve 'İki ayyaş', öyle mi?

Yani 'gavur'un paralı naylon poşet uygulamasına sahip çıkılıp ta Atatürk'e, demokrasiye, laikliğe sahip çıkılmaması neden?

Vatandaşla esnafın arasına naylon poşeti koymak medeniliğe değil barbarlığa neden olabilir ancak.

Öteyandan Avm'ler bir de para ile verdikleri poşetlerin üzerilerinde Avm'lerin adları yazılı; yani bu durumda demek ki hem vatandaştan para alıyorlar hem de vatandaşa reklamlarını bedava yaptırıyorlar ki bu da ticaret hukukuna ve ahlakına aykırı bir haldir çünkü herşeyin bir bedeli varsa üzerinde reklam olan poşetleri taşımanın da bir ücreti olmalıdır.

Öteyandan; bebeklere, çocuklara zorunlu aşıyı zorunlu olmaktan çıkarıp hem bebeklerin, çocukların hem de toplumun sağlığını tehlikeye atan Akp'nin 'Naylon poşet doğayı kirletiyor' diye doğayı düşünmesi insan ve toplum adına tuhaf bir haldir.

Ve Akp yandaşı medya 2019 yılbaşısında 'Maden işçileri yeniyıla(yeni yıla) yerin altında girdiler' diye mutluluk, sevinç haberi yaptılar; peki neden evlerinde girmediler, 1 günlük izin onlara çok mu görüldü?

Yani belli ki bu işler 'doğa'l değil, tuhaf işler.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.1.19/23.17


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020