YILMAZ ÖZDİL'İ ANLAMAK YA DA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yılmaz Öztürk isimli gazeteci Mustafa Kemal Atatürk isimli bir kitap yazmış; kitab(kitap) 1881 tane basılmış yani Atatürk'ün doğum yılı sayısı kadar, ve 2.500 Tl'den satışa sunulmuş, ve kitab çok kısa bir sürede de satılıp bitmiş, öyle ki kitabı 2.500 Tl'den alan bazı kimseler kitabı internette 25.000-50.000 Tl gibi fiyatlarla satışa bile çıkarmışlar.

Görüyorum ki Atatürk hep nicel olarak anlatılmakta, tanıtılmakta çünkü felsefe bilmeyenler Atatürk'ü doğru anlayamazlar; Yılmaz Özdil de bu nicel akıma bir katkı olarak 2.500 Tl fiyatlı bir Atatürk kitapı yazmış ve satışa çıkarmış. Yani Atatürk Atatürkçülerce adeta bir nicelik savaşı, nicelik savunması haline getirilmiş yani örnek ki 'Sigarama dokunma, içkime dokunma, bikinime dokunma, mini eteğime dokunma, mini şortuma dokunma' yani 'Yozluğuma, bilinçsizliğime, mantıksızlığıma, nefsime, cehaletime, keyifime, bencilliğime, sorumsuzluğuma dokunma' gibi. Nicelik nitel aşamaya geçemezse nicelikten başka şeyleri doğru ve çözüm olarak göremez. Yani bir söz var ya 'Cahil insan parmağın gösterdiği ayı değil, ayı gösteren parmağı görür' diye, işte öyle bir hal var Atatürkçülerde; oysa Atatürk'e değil, Atatürk'ün gösterdiği şeylere bakmak gerekir 'Hayatta en doğru yol gösterici bilimdir/ilimdir' sözündeki gibi bilime, bilimselliğe, 'Ben insanın/siporcunun/sporcunun ahlaklısını severim' sözündeki gibi ahlaka yoksa Atatürk'ü hiç tanımamışsınız demektir ve sizin için yalnızca mavi göz, sarı saç, sigara, içki, Bandırma vapuru gibi şeyler olur.

Bu kitabın '2.500 Tl olmasına tepki' adı altında olmasına tepki gösterenler ortada ki en başta Atatürk düşmanı, Akp yandaşı yoz medya en başta olmak üzere Atatürk düşmanıları(düşmanları) ile Akp yandaşıları. Yani gerçekte onlar için sorun kitabın 2.500 Tl olması değil; Atatürkçülüğün azalmak yerine yayılması, çoğalması; yani onlara göre sorun 'unutturulmak ya da önemsizleştirilmek istenilen Atatürk'ü anlatan bir kitab nasıl bu kadar pahalı olabilir?' konusu; büyük olasılıkla onlar da 'reis'lerini anlatan ve fiyatı 50.000 Tl olan bir kitap çıkarmaya çalışabilirler.

Bazısı da demiş ki 'Nutuk 25 Tl, Yılmaz Özdil'in Mustafa Kemal Atatürk isimli kitabı 2.500 Tl, çok komik'. Elmanın da kilosu 4-5 Tl ancak bir elma tablosu milyonlarca Tl değerinde olabilir.

Kimi de demiş ki 'Asgari ücret 2.000 Tl, Yılmaz Özdil'in kitabı 2.500 Tl'. Yani demek ki utanması gerekenler gerçekte asgari ücreti 2.500 Tl gibi komik yapanlar bu durumda, değil mi? Yani bakın ki asgari ücrete bir kitab bile alınamıyor?

Bazısı da ya o kadar çok ya da o kadar çok kötüniyetli olmalı ki 'Kazanç=2.500X1881=4.702.500 Tl' demiş sanki kitabın tümü de kazançmış yani tümü de Yılmaz Özdil'in cebine(cepine) giriyormuş gibi ki bu da Akp karşıtı olmayan medyanın ne kadar büyük bir cehalet içinde ya da kötüniyet içinde olduğunun da göstergesidir. Kitab elde ciltlenmiş, herşeyden önce, kağıtının(kağıdının) pahalı olması yanında.

Yılmaz Atatürk'e 'Atatürk ticareti yapıyor' diyenler bile olmuş. Oysa adam gördüğüm kadarı ile, Atatürk'ü toplumda yaymak istiyor, Atatürk'ü anlatan çocuk kitabıları(kitabları, kitapları) yazıp Atatürkçülüğü çocuklarda da yaymak istiyor ki bu da Atatürk düşmanılarının işlerine kuşkusuz ki hiç gelmiyor.

Evet o kitab bile yani o kitabın fiyatı üzerinden saldırı gerçekte Yılmaz Özdil'e değil saldırı, aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'e de.

Yılmaz Özdil'in Atatürk'ü doğru anladığını da düşünmüyorum ben ki nedenlerini de 1.1.2019 tarihinde internette yayınladığım 'Yılmaz Özdil'in yanlış Atatürk'ü' adlı yazımda yazmışdım(yazmıştım). Gerçek ki bu Atatürk'ü doğru olarak anlayan ve doğru olarak anlatan tek kişi benim çünkü Atatürk'ün sigaraya, içkiye, bikiniye, mayoya, mini eteğe, mini şorta, açıksaçık giyime, daracık giyime, cinsel sunumlu giyime, cinsel tahrikli giyime, akıldışı-ahlakdışı modaya karşı olduğunu yazan ilk benim, yani bunları anlamıyorsanız Atatürk'ü anlamamışsınız demektir.

Yılmaz Özdil'i de anlamak gerekir. Kanımca; Yılmaz Atatürk Atatürk'ün değerini nicel olarak yani kalite ve fiyat olarak yüksek bir kitabla göstermek ve yaymak istemiş olabilir çünkü 'Bu kitab kolleksiyon kitapıdır/kitabıdır' diyor. Yani düşünün ki pahalı, görkemli bir kitablıkta büyük bir görkem içinde 2.500 Tl fiyatlı bir Atatürk kitabı duruyor, keşke kitaba bazı Kuran'larda olduğu gibi bir de yaldız atsaymış; bu tıpkı 10 Tl'lik Kuran yerine 500 Tl'lik bir Kuran olması gibidir yani görüyoruz, Kuran'ın değerli olduğunu göstermek için süslü, motifli, pahalı kağıtta Kuran Türkçesi yazanlar da var yani Yılmaz Özdil Atatürk'ün değerini böyle bir kitapla da göstermek istemiş olabilir; zaten Yılmaz Özdil de 'Otomobil efsanesi Ferrari'nin kitabı var, 30 bin lira. Moda ikonu Valentino'nun hayatını anlatan kitab var, 12 bin lira. Marilyn Monroe'yu anlatan kitab var, 6 bin lira.' demiş ancak Marilyn Monroe'yu, Ferrari'yi, Valentino'yu herkes bilmek zorunda değil ancak Atatürk'ü herkes bilmek zorunda, kültürel gereksinim olarak. Yani 2.500 Tl'lik Atatürk kitabını herkes alamaz ki zaten yalnızca 1881 tane basılmış, bu durumda o kitapta Atatürk hakkında değerli, herkesin bilmediği şeyler varsa bunu herkes öğrenemeyecek demektir ki bunu da zaten Atatürk'ün kendisi istemezdi yani eğer o kitabda Atatürk hakkında değerli olan ve herkesçe bilinmeyen bilgiler varsa bunu yalnızca ya 2.500 Tl'si olanlar ya da yalnızca 1881 kişi bilecek demektir ki bu da Atatürk'e sevgi değil Atatürk'e ve Türk miletine ihanet olur ancak.

Kitabın nicel olarak değerli olması ile Atatürk bilgisi kültürüne, Atatürkçülüğe değer katılamaz; Atatürk'ü benim dediğim gibi anlatmakla Atatürk bilgisi kültürüne değer katılabilir ancak; düşünün ki 4 bin yıl öncesinden kalma bir kitab var ve kitabın değeri 10 milyon Tl, ancak kitabın konusu 'Tırnak kesmek', yani bu kitabın fiyatı çok pahalı diye o kitabın içi değerli olmaz; yani Atatürk hakkında pahalı kitaplar yazıp Atatürk'e de, Atatürkçülere de değer kazandırılamaz çünkü Atatürk nicelik değil niteliktir, fiyat değil bilim ve ahlaktır. Yani diyelim ki biri benim hakkımda kitab yazsa ve fiyatı 100.000 tl olsa ben sevinmem üzülürüm çünkü ben nicelik değil nitelik insanıyım, Atatürk te öyle, Atatürk te nicelik değil nitelik insanıdır yani bence Atatürk te kendisi hakkındaki bu kadar pahalı bir kitaba üzülürdü çünkü Atatürk te kendisini yalnızca parası olanların değil herkesin öğrenmesini ister.

Zaten Yılmaz Özdil'in yaptığının yarardan çok zarar getireceği; kitabının internette bazı yoz insanlarca 25.000 Tl, 50.000 Tl fiyatlarla hemen satışa çıkarılmasından da belli.

Atatürkçüler Atatürk'e dikkati nicelikle değil nitelikle çekmeliler, benim yaptığım gibi.

Yani kitabın niceliği bir nefs; o zaten yanlış ve kötü; ancak ben bir de kitabtaki nicelikçiliğe üzüldüm yani Atatürk'ü nitelikle değil de nicelikle göklereçıkarmaya(göklere çıkarmaya). Ancak Yılmaz Özdil yanlış ta yapsa zorunlu birşeyi yapmakta çünkü ülkede Atatürk'ü çocuklara anlatacak kaç kitab vardı? Yılmaz Özdil ise kısa zamanda, Atatürk'ü çocuklara da anlatan birçok kitab yazmış. Yılmaz Özdil gerçekte, Atatürkçülerin çok önemli bir eksiğini doldurmaya çalışmakta: 'Kitab yazmak', çünkü ortada ki Atatürkçüler yalnızca okumaya alışmışlar, ve özellikle de Batı kitapılarını, yani Akp geldi de Atatürkçüler kitab yazmaya başladılar desek yanlış olmaz, yani Atatürkçüler bundan sonra artık bol bol kitab yazmalılar, yeterince okudular onlarca yıldır zaten.

Yani Yılmaz Özdil'i anlıyorum ancak yanlış yapıyor çünkü örnek ki 2.500 Tl'ye kitab çıkarmak yerine 'Atatürk sigaraya, içkiye, bikiniye karşıydı' diye bir kitab yazsaydı, ve fiyatı da ucuz olsaydı Atatürk, ve Atatürk'ü tanıtmak, anlatmak konusunda daha etkin, daha başarılı olurdu.

Yani bence Yılmaz Özdil'in yaptığı iyi niyetli bir yanlışlık, ve Atatürk'e nicel yaklaşımın en son zirve çırpınışı.

Bunlar Atatürk hakkında birincil yani nicel kitaplar; bir de Atatürk hakkında ikincil yani türevsel yani mantıksal kitaplar yazmak gerekir tıpkı benim dediğim gibi.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 24.1.19/04.10


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020