MEHMET ÖZHASEKİ'DEN KOMİK SÖZ

Gerçek ki Akp bir düşünme siyasi partisi değil Akp başkanı Erdoğan'a biat, boyuneğme(boyun eğme) siyasi partisidir; yani Erdoğan düşünür, ötekiler onaylar; bu nedenle Akp'de Erdoğan'a tepki gösteren ya da Erdoğan'ı eleştiren kimse olmaz, Akp içinde kalmak istiyorsa.

Bu nedenle de Erdoğan dışındaki Akp'liler düşünme gerektiren bir konu ile karşılaştıklarında, bağımsız, özgür, bilimsel düşünmeye pek alışık olmadıklarından kafadan birşey konuşmaya başlarlar, ve bu da kuşkusuz ki mantığa, tutarlılığa, bilimselliğe ya da akıla göre tuhaf şeyler olur.

Akp'nin Ankara büyükşehir belediyesi başkanlığı adayı Mehmet Özhaseki çok tuhaf ve çok komik bir söz söyledi, bilgiççe ya da alim gibi görünmeye, ve Ankara'nın sorunları konusunda bilgili, duyarlı ve çözüm olduğunu göstermeye çalışıp: 'Çöp sepetleri, aydınlatma yurt dışından getirilmemeli' dedi yani kamusal alanlardaki şeyler.

Ben bir insanın önce öznel görünümüne bakarım yani kendi eli ile yarattığı görünümüne yani örnek ki giyimine falan; öznel görünümünde sorun yoksa mantığına bakarım. Mehmet Özhaseki'nin öznel görünümünde bir sorun yok yani örnek ki moda bağımlığı yok, takısı yok, dövmesi yok falan; bu durumda mantığına bakmam gerekir, ve mantığa da sözlerle, yazılarla ya da yapılan şeylerle bakılır; ve Özhaseki mantığı konusunda büyük bir bilgi vermiş oldu bana 'Çöp sepetleri ve aydınlatma yurt dışından getirilmemeli' sözü.

İyi de kardeşim; siz bu ülkeye samanı, buğdayı, mercimeki(mercimeği), soğanı bile yurt dışından getirmiyor musunuz? Yani kala kala çöp sepetine, sokak aydınlatması nesnesilerine(nesnelerine) mi kaldı iş?

Yani görünümde mantıksızlık yok ancak sözlerde mantıksızlık var. Belki de Akp'de düşünme işinin yalnızca Erdoğan'a bırakılmasından ya da ait olmasındandır?

Yani köye ak saçlı, ak sakallı bir yaşlı alim gelmiş; herkes alimin ağızının içine bakıyor, güzel, ilginç birşey söyleyecek diye; yaşlı alim ağızını açıyor ve 'Biliyor musunuz dünyayı güneş aydınlatıyor' diyor; yani o söz de bu hesap.

Siyasete demişler 'Dilin neden eğri?' diye, 'Nerem doğruki(doğru ki)?' demiş.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 23.1.19/10.43


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Kahve Telvesi Mizah 29.03.2018
İnsanın En Büyük Gayesi Kulluktur Mizah 12.01.2018
YENİ YIL 2018 Mizah 26.12.2017
HERKESE MERHABA Mizah 18.12.2017
Kaldırımdaki Çocuk Mizah 14.12.2017