MAHKUMLARA MAHKUMELERE TUTUKLULARA ASGARİ ÜCRET ÖDENMELİ

Mahkumlara, mahkumelere ve tutuklulara mahkum, mahkume, tutuklu kaldıkları sürece asgari ücret üzerinden maaş ödenmeli.

Neden?

Çünkü ceza suçluların özgürlüklerini almak ve gelirlerini yok etmek değil serbestliklerini almaktır. Özgürlük ve serbestlik farklı şeylerdir; özgürlük sözcüğünün İngilizcesi 'freedom' yani 'serbestlik olsa da bu sözcük özgürlük sözcüğünün anlamını taşımaz, bu konuda internette daha önce yayınladığım yazımda da açıkladığım gibi. Yani hukukta hapise cezası suçluların serbestliklerini yok etmek içindir; özgürlüklerini ve gelirlerini yok etmek için değil, yoksa bir ceza yerine üç ceza verilmiş olur ki bu da hem doğru hukuka aykırıdır hem de adalete.

İnsanlar hapise girseler de; hiç çalışmasalar da vatan üzerinden yani milli gelir üzerinden, bu vatanın ortaklarından yani mal sahibilerinden(sahiplerinden), mal sahibesilerinden(sahibelerinden) biri olarak payları vardır hem de ödemek zorunda oldukları borç gibi şeyler, ve geçindirmek zorunda oldukları kişiler vardır ya da hapisten çıktıklarında paraya gereksinim duyacaklardır.

İnsanların zaten serbestlikleri ellerinden alınmış; bir de gelirlerinden ya da iş arama haklarından ya da çalışma haklarından ve özgürlükten mahrum ve mahrume edilmeleri onları bir suçtan üç kez cezalandırmaktır; adalete de, insanlığa da aykırılıktır.

Bu durum hapise cezasılarının(cezalarının) aşırı olmamasıları(olmamaları) yönünde de kanunlar(yasalar) yapılmasını da sağlar.

Bu durumda denilebilir ki 'O zaman insanlar maaş almak için suç işlerler, hapise girerler'. İşte burada; hukuka gerekli ikinci bir konu işe giriyor: Cezayı hapishane hayatı olarak değil de bir eğitim ve tedavi olanağı olarak görmek, uygulamak. Yani insan neden suç işler; ya geçim sorunu vardır ya da ruhsal sorunu vardır ya da haksızlığa uğramıştır; haksızlığa uğramak bir kez olur ki bunu önlemenin yolu da, haksızlıklara barbarca tepki vermek yerine medenice tepki vermek bilimsel, insani, medeni bir toplum yaratmak ile olur ki bu devletin ya da hükümetin görevidir; geçim sorunu ise insanlara iş ve doğru bir gelir vermekle olur ki bunu çözecek olan da devlet ya da hükümettir; ruhsal sorun ise ruhsal tedavi gerektirir ve tedavi sonunda kişi artık suç işlemez hale gelir ki ruhsal tedaviyi yapacak olan da devlet ya da hükümettir.

Yani gerçek ki önce cezanın ne olduğu tanımlanmalıdır yoksa ceza olması gereken halini aşar ve başka özelliklere bürünür.

Hapishane serbestliği yok etmek içindir; insan olmayı ve özgürlüğü değil.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 23.12.18/01.35


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020