ABD'NİN SURİYE'DEN ÇEKİLMESİ ŞANTAJ MI?

Akp hükümeti daha üç gün önce 'Abd Suriye'den çekilse de çekilmese de Suriye'ye operasyon yapacağız' diyordu.

Ancak dün 'Amerikan askerleri dost ateşi altında kalmasın diye operasyonu erteledik' dedi.

Hem Abd ne zamandır 'dost' oldu?

Ve hani 'Çekilse de çekilmese de' diyordun? O zamanlar Abd dost değil miydi?

Belli ki Akp iktidarı Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmesinde tuzak ya da Suriye operasyon konusunda hata kokusu aldı.

Abd'nin Suriye'den çekilmesinin olasılıklarını hükümet 'Operasyonu erteledik' demeden saatler önce yazmıştım internette; 21.12.2018 tarihinde, saat 09.48'te(de), 'Abd'nin Suriye'den çekilmesi' adlı yazım ile. Ben yazımı 09.48'te yayınladım internette; hükümet ise aynı günün saat 19.30'unda açıkladı, Suriye'ye operasyonun ertelendiğini; yani arada 10 saat fark var. Belki o yazımı okumuşlardır.

Trump'ın Suriye'den çekilme sunumuna hemen inanmak zaten yanlıştır; ve yalnızca çekileceğine, Abd'nin başka tuzaklar kurmayacağına inanmak tümden yanlıştır.

Trump'ın Suriye'den çekilmesi bir şantaj olabilir. 

Abd senatosu Trump'ın ünlü Meksika duvarı yapımı için bütçe ayırmamış. Haber 21.12.18, saat 00.00 civarı yani bize göre gece, Abd'ye göre gündüz.

Trump da buna şantaj olarak; Suriye'den Amerikan askerlerini çekeceğini söylemiş yani ünlü adı ile şantaj ya da başka ünlü adı ile bilof(blöf), bizdeki adı ile 'kurusıkı' yapmış olabilir. Zaten bu çekilmenin 30-100 gün arasında olacağını söylemesi de bu olasılığa güç kazandırıyor.

Yani Abd senatosunu Meksika duvarı için bütçeyi onaylarsa büyük olasılıkla Abd Suriye'den çıkmaz; onaylamasa da o bölgeyi terk edemez, oralarda biryere yerleşir çünkü Abd Ortadoğu yani petrol amaçından(amacından) vazgeçiyorsa Abd medeni bir devlet biçimine kavuşmuş demektir ki bu da zaten şimdilik Abd doğasına aykırı.

Akp iktidarı 'İha yaptık, Siha yaptık, yerli piyade tüfeği yaptık, yerli tank yaptık' falan deyipduruyor(deyip duruyor) tıpkı İran gibi; ancak unuttukları birşey var: Abd Nötrino bombası üzerinde çalışıyordu örnek ki.

Açık ki Abd'nin Suriye'den çekilmesi, çıkması değil; 'Pyd'yi, Pkk'yi korumayacağız' demesi önemli yoksa onları taa Abd'den bile koruyabilir askeri olarak.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 22.12.18/07.49


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020