YILMAZ ÖZDİL'DEN TUHAF SAVUNMA

Yılmaz Özdil'in 'Atatürk'ten doğruyu anlamadığını 1.1.2019 tarihinde internette yayınladığım 'Yılmaz Özdil'in yanlış Atatürk'ü' adlı yazımda yazmışdım(yazmıştım).

Ben insanlar hakkında karar vermek için insanlardaki çoka(çoğa) değil aza, genele değil ayrıntılara yani ipe değil ip uçlarına bakarım ancak felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri ile bakarım. Yani bir insan alim de olsa eğer başkalarının yanında burun karıştırıyorsa, silerim.

Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' adlı kitabının özel serisinin fiyatı 2.500 Tl imiş. Belki içinde birçok kitap vardır, seri dediğine göre, bilmiyorum. Belki kitap dinozor derisine basılmış ya da mürekkebinde 40 bakirenin gözyaşı kullanılmıştır.

Ben kitabın fiyatından önce; Yılmaz Özdil'in kitabın fiyatı olan 2.500 Tl'yi savunma sözlerini sorun ediyorum.

Demiş ki: 
1- 'Bu elektrik faturası değil, doğal gaz faturası değil koleksiyon kitabı, Almak zorunda değilsin'. Yani ne yapacaklar, kitabı koleksiyona mı koyacaklar? Yani Atatürkçü bir insanın millet için kitap yazmak yerine koleksiyoncular için kitap yazması bence yanlış bir hal. 'Almak zorunda değilsin' ne demek; bu özel bir haz değil ki bu milletin tek önderi yani tıpkı kanser ilaçını(ilacını) 1 milyon Tl'ye satıp 'Almak zorunda değilsin' demek gibi birşey.
2- 'Otomobil efsanesi Ferrari'nin kitabı var, 30 bin lira. Moda ikonu Valentino'nun hayatını anlatan kitap var, 12 bin lira. Marilyn Monroe'yu anlatan kitap var, 6 bin lira. Osmanlı padişahı Üçüncü Selim tarafından saray mimarlığına atanan Antoine Ignace Melling'in gravürlerinden oluşan kitap var, sıkı durun, 70 bin lira! Piri Reis var, 2 bin 200 lira.', İyi de kardeşim, bu ne Valentino, ne Marilyn Monroe; bu Mustafa Kemal Atatürk.
3- 'Kitabın fiyatı kullanılan kağıtın pahalı olmasından'. İyi de kardeşim, sen eğer Atatürkçü isen Atatürk'ün israfa da karşı olduğunu ya da Atatürkçünün israfa karşı olması gerektiğini de bilmiyor musun? Altın kağıtlara yazsaydın bari.
4- '2 bin 500 liraya kitap olur mu diyenlerin bunlardan haberi var mı? Ya da şöyle sormak lazım… Bize akıllarınca hakaret etmeye çalışanlar acaba kitap okuyor mu?'. Ya; 2.500 Tl'ye kuşkusuz ki kitap olur ancak bu kitap değil 'Mustafa Kemal Atatürk' yani onu herkes öğrenmeli, yalnızca parası olanlar değil. Yani bilgiyi değerli etmeye çalış, malzemeyi değil.

Bir de canımı en çok sıkan şey şu oldu, Çiftlik bank örneğini verip: 'Ben aslında Tosun'u takdir ediyorum. Bak vallaha Uğur Abi. 35 yıllık gazeteciliğimde benim geldiğim nokta yani Tosun'a para verebilecek, 1 milyar dolar verebilecek bir ahali varsa bunların parasını almak sevap zaten abi, almazsan günah' demiş. Be hey cehalet ve nefs abidesi sözde Atatürkçü, sözde aydın; senin kitabını alacak, okuyacak olanlar ne Tosuncuk'lar ne de ona para kaptıranlar; senin kitabını okumak isteyecek olanlar Atatürkçüler. Yazık.

Ne dinden anlayan dinli gördüm, ne Atatürk'ten anlayan Atatürkçü. Bir insan sigara, içki içiyorsa ya da bikini, mayo, mini etek, mini şort, açıksaçık, daracık, cinsel sunumlu, cinsel tahrikli giyiyorsa ya da moda takılıyorsa ne dinlidir ne Atatürkçü.

Ne dinlisinden hayr var ne dinsizinden; ne Atatürkçüsünden ne Osmanlıcısından. Tek çözüm, tek doğru ancak felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri dünyasında.

Ben 1.1.2016 tarihinde notunu vermişdim zaten senin.

Atatürkçülük Akp karşıtı ya da Abd karşıtı olmak değil; önce bilimsel ve ahlakçı olmaktır. İnsanı Akp karşıtı ya da Abd karşıtı olmak Atatürkçü yapmaz; bilimsel ve ahlakçı olmak Atatürkçü yapar.

Benim de internette şiirden felsefeye, dinden bilime, siyasetten teknolojiye sayısız konuda 11 bin yazım var ancak bedava veriyorum.

Evet, Yılmaz Özdil'in bu kitabı gerçekten kolleksiyonluk bir kitap; ancak 'Saçmalığın kolleksiyonu' için

Gerçek ki Atatürkçüler hayata yani tarihe artık felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile, sıfırdan ve yeniden başlamak zorundalar çünkü Atatürk'ün ana temeli olan bilimsellikten ve ahlakçılıktan iyice kopmuşlar.

Atatürkçü mü arıyorsunuz? Felsefeden, bilimden ve Din hadisileri'nden başka Atatürkçü yoktur.

O kitap Atatürk değil bence; nefs ve cehalet.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 23.1.19/10.48


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020