ABD'NİN SURİYE'DEN ÇEKİLMESİ

Ben olayları ve konuları hiç araştırmadan, hiç incelemeden önce belleğimdeki(hafızamdaki) bilgilerle ve çok az bilgi ile; ve felsefe, bilim, dini tanımlayan Din hadisileri ve beyinin olması gereken nitel hali  ile değerlendiririm yani bunlarla önce ana hatları ortaya koyarım, saptarım; sonra daha somuta yani ayrıntılara inerim yani düşünmeye önce soyuttan başlarım, sonra da somuta doğru giderim.

Bu hal ile; Abd'nin Suriye'den çekilmesi konusunda düşündüklerimi yazacağım.

Bu konuda belleğimde kalan şey Trump'ın 'Suriye'de Işid'e(Deaş'a) karşı vardık' sözü; Rusya-Ukrayna düşmanlığı; Rusya-Esad dostluğu; ve Abd'nin özelde Ortadoğu'dan, genelde ise dış çıkarlarından asla vazgeçmeyeceğidir yani bu konudaki düşüncemi yalnızca bu üç bilgiye dayandıracağım, ve bu konuda kendime bir ön temel oluşturacağım.

Bu nedenle:
1- Trump'ın 'Suriye'de yalnızca Işid için vardık' sözü Abd'nin Esad'a karşı savaşmadığını ve savaşmayacağını, ve Trump'ın ya da Abd'nin Esad'a karşı olmadığını gösterir.
2- Erdoğan'ı ya da Akp iktidarını ya da Türkiye'yi Trump'ın Esad'a karşı savaşta yalnız bırakacağını gösterir.
3- Türkiye Suriye'ye saldırırsa Türkiye-Rusya dostluğu bitebilir ki zaten Türkiye'nin Rusya'nın düşmanı Ukrayna'ya silah satması bu hali güçlendirmektedir, yani bu durumda Türkiye Abd ile dost olmak zorunda kalabilir ya da hem Rusya hem Abd ile karşı karşıya gelebilir.

Bu durumda Trump'ın düşüncesi şu olabilir mi: Suriye'de Türkiye ile Esad'ı kapıştırmak; bu sırada Rusya ile Türkiye'yi karşı karşıya getirmek; öte yandan yani yukarıdan Ukrayna'yı Rusya'ya, Rusya'yı Ukrayna'ya karşı kışkırtmak, tahrik etmek; ve tüm bunların eşliğinde Ukrayna-Suriye arasını, belki de Ukrayna-Rusya-Suriye-Çin alanını savaş alanına çevirmek, ve büyük olasılılıkla, üretmiş olduğu yeni nesil silahlarını o alanda denemek yani kullanmak. Ve eğer Trump'ın böyle bir niyeti yoksa yani Suriye'den ayrılışı başıönde(başı önde), yenik bir halde ise ki Abd'de İşid saldırısıları(saldırıları) olursa bu hal algısı ya da düşüncesi güçlenir ve belki de Trump'a Abd derin güçleri suikast bile düzenleyebilir.

Bir olasılık da Erdoğan'ın Trump'ı 'Gel şuradan çık, biz Ortadoğu'yu, İslam coğrafyasını sakinleştirelim, birleştirelim, imar edelim, demokrasileştirelim, sen de gelirsin şirketlerini kurarsın, petrolünü yine alırsın, ticaretini yine yaparsın, paranı yine kazanırsın' önerisini Trump'ın kabul etmiş olmasıdır. Ancak İslam coğrafyasındaki terör, savaş yanlısı uçlar da bu tekere çomak sokabilir ki Abd bunu da düşünür, ve bu öneriye pek de olumlu bakmayabilir çünkü artık Abd İslam coğrafyasına güvenemeyeceğini büyük olasılıkla anlamış olmalıdır. Yani Abd rahat durursa; İslam coğrafyası Türkiye'nin eline verilirse; Türkiye de Arab coğrafyasına imar, insan hakları, ılımlılık, hoşgörü, bilimsellik, dostluk, kardeşlik, sevgi, medenilik gibi şeyler götürürse hem Türkiye'nin hem de Abd'nin Arab coğrafyasında beklentileri çok uzun bir süreçe yayılacak, ve dünya da, insanlık ta daha insani bir geleceğe doğru gidecek demektir. Ancak büyük olasılıkla; Türkiye'nin barbar, vahşi bir dünyaya sahip olan Suudi hanedanlığı ile anlaşmak, dost olmak yerine daha medeni olan Suriye ile anlaşması, dost olması zorunlu gibi görünmektedir; yani açık ki günümüzde dünyadaki en barbar, en vahşi devlet konumu büyük olasılıkla Suudi hanedanlığı'nın Vahhabi Suudi Arabistan'ına aittir yani bu durumda Abd Suudi Arabistan'daki Vahhabi hanedanlığı'ndan da vazgeçmek zorundadır. Bu bağlamdan olarak ta Avrupa birliği'nin yangelipyatmak(yan gelip yatmak) yerine bir Avrupa ordusu kurup dünyadaki barbarlığa, vahşete karşı savaşa katılması da zorunlu olacaktır tüm dünyanın huzur ve güven içinde yaşaması için; yani dünyanın, insanlığın, devletlerin, ülkelerin birinci küresel görevi dünyadaki barbarlığı, vahşiliği yok etmek ve dünyaya medeniliği getirmek, egemen yapmak olmalıdır artık yoksa çıkan ses sonsuz bir kuyuya atılan taşın çıkardığı sesi dinlemekten başka şey olmaz; yani Türkiye dış politikasına 'Dünyaya medenilik getirmek'i eklemek zorundadır çünkü medeniyetin var olması demek medeniliğin de varlığı anlamına gelmez ve insanlık medeniyet kadar medeniliğe de aç.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 21.12.18/09.48

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020