HULUSİ AKAR CAMİSİ

Hulusi Akar camisi. Kayseri'de 13 ekim 2018 tarihinde açılmış. Yani Hulusi Akar Akp siyasetçisi yani siyasetçi olduktan sonra.

Açılışa cumhur başkanı(cumhurbaşkanı) Erdoğan, Milli savunma bakanı Hulusi Akar, Adalet bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank, Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan, AKP Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki, AKP Kayseri milletvekilleri Mustafa Elitaş, Taner Yıldız, Akp Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz katılmış. Yani siyaset ve yalnızca Akp'li siyasetçiler katılmış, ve sanırsınız cami değil de Akp camisi.

Açılışı da cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış yani bir siyasetçi çünkü yeni sistemde cumhurbaşkanı aynı zamanda Akp başkanı da.

Oysa din ve siyaset te; İslamiyet dini inançı ve siyaset te zıt şeylerdir. Çünkü siyaset cehalet ve nefs üzerine kuruludur; dini tanımlayan Din hadisileri üzerine değil.

Hulusi Akar'ı seven vardır, özellikle Akp siyasetçisi olduktan sonra sevmeyen vardır. Bu durumda; Hulusi Akar'ı sevmeyenler o camiye gitmezler ya da gitmek istemezler ki bu durumda Müslümanlar arasına ayrılık, nifak girmiş olur.

Öteyandan(Öte yandan); kişiler adına cami yapmak, yaptırmak İslamiyet kültürü değil Osmanlı hanedanlığı kültürüdür. İslam'ın dahi dinderi, dahi önderi Muhammed kendi adına bile cami açmamışken; alim, evliya bile olmayan insanların kendi adlarına cami açması kuşkusuz ki İslamiyet'i de, dini tanımlayan Din hadisileri'ni de anlamamanın bir sonuçudur(sonucudur).

Bilgilere göre zaten İslamiyet'te cami değil mescid vardır ki Muhammed döneminde açılan mabedlerin adları zaten cami değil mescit imiş. Belli ki cami dini tanımlayan Din hadisileri'ne değil de gösterişe, nefse düşkün Osmanlı hanedanlığı ürünüdür; tıpkı Ramazan davulcusuluğu(davulculuğu) ve daha birçok şey gibi.

Yani; mezarların bile isimsiz olmasını isteyen İslamiyet'te; camilerin kişiler adına yapılması açık ki İslamiyet'e hepten aykırıdır.

Mescid nedir? Bilgilere göre; minbersiz ve minaresiz bir mabed. Oysa Osmanlı'daki ve Türkiye'deki camilere bakıyoruz; sanki minare ve hoparlör yarışı içindeler gibi. Mescidde minare yoksa büyük olasılıkla ezan da yoktur? Yani büyük olasılıkla İslamiyet dini inançı Osmanlı hanedanlığı ile, İslamiyet kültürüne aykırı bir yöne doğru götürülmüş gibi; bol minareli camiler, sultanlar adına camiler yaptırmalar gibi ki hadis 'Sultanlar ile düşüpkalkan(düşüp kalkan) alimler de hırsızdır' ile sultanlığı ve sultanları kötülemişken. Yani düşünün ki bir de; taht için bebek, çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını bile öldürtmüş sultanlara halifelik verilmiş ki bu durum İslamiyet dini inançı ile de, din ile de aykırı birşeydir ki Cengiz han en büyük oğulun başa geçmesi kuralını getirip Türkleri bu vahşet kültüründen korumuş iken Osmanlı hanedanlığı Türklüğe zıt bir durum içine girmiş ve ne Müslümanlıkla ne Türklükle ilgisi olan tuhaf bir hal içine girmiştir.

Hulusi Akar camisinin açılışında Hulusi Akar bir siyasetçi olduğu için bu durumda bir siyasetçi adına cami açılmış olmaktadır ki bu hal İslamiyet açısından acı, üzüntü verici bir haldir; ve siyaset ile İslamiyet'in, ve İslamiyet ile Akp'nin içiçe geçtiği izlenimi yaratır. Ancak görülen ki Turgut Özal camisi varmış; bu durumda İslamiyet'e siyaset çok daha önceden sokulmuş olmaktadır; sanki İslamiyet ile siyaset, İslamiyet ile Anap, Akp içiçe, birliktelermiş hali oluşmaktadır ki bu durum İslamiyet'e aykırıdır. Yani açık ki İslamiyet diye, Müslümanlık diye; İslamiyet'e zıt, aykırı, tuhaf şeyler yapılmaktadır çünkü belli ki İslamiyet'in felsefesi de, dini tanımlayan Din hadisileri de ya hiç ya iyi bilinmemektedir. Yani düşünün; Kenan Evren camisi bile yapılmış.

Yani sormak gerekir, kendi adlarına cami yaptıranlara: Cennet'lik olduğunuzdan bu kadar emin misiniz de adınıza cami yaptırıyorsunuz?

Başkaları adına cami yaptıranlara sormak gerekir: Onların Cennet'lik olduklarından emin misiniz de onların adına cami yaptırıyorsunuz?

Yani camiye hem 'Allah'ın evi' deyip hem de kişilerin isimlerini koymak niye?

Yani iş 'Parasını ben verdim, benim adım koyulacak' konusu mu?

Yani o camiye Hulusi Akar'ın isimini(ismini) koymak hem 'Bu cami Hulusi Akar'ındır' demekle hem de 'Bu cami Akp'nindir' demekle eşanlamlıdır.

Hükümdarlık kokan camilerden sonra bir de siyaset kokan camiler.

Ben susuzluktan ölüyor olsam o camiye su içmek için bile gitmem; sırf adı 'Hulusi Akar camisi' yazdığı yani artık siyasetçi olduğu için, ve üstelik te Atatürk karşıtı bir siyasi partinin siyasetçisi olduğu için. Peki bunun günahı kime?

Bir de 'Asri mezarlık' denilen biryere yapılmış. 'Asri' ne demek? Bir de 'Asri olmayan mezarlık' mı var? Yani bu hal 'Asri İslamiyet' ve 'Asri olmayan İslamiyet' demek gibi birşey. Ölünün 'Asri olanı', 'Asri olmayanı' mı olur, Allah önünde?

Kefenin cebi yok da; baksanıza mezarın asrisi, ve asri olmayanı varmış.

Bu kafayapısı(kafa yapısı) nasıl bir kafayapısı, anlamak zor. Bunu siyaset anlar ancak; yoksa İslamiyet dini inançı da, din de anlamaz.

Gerçek İslamiyet'ten, dni tanımlayan Din hadisileri'nden uzak bir ülke olmuşuz. Baksanıza biryanda(bir yanda) camiler, biryanda çıplaklı pılajlar, genelevler, pavyonlar, meyhaneler, kumarhaneler. Siyaset ya da nicel demokrasi bu olsa da İslamiyet te, din de bu değil.

Camiye isim yazıldığına göre demek ki cami Allah için değil insanlara gösteriş için yapılmış? Çünkü isimler Allah için değil insanlar için önemlidir.

Belli ki Türkiye'deki İslamiyet'ten Osmanlı hanedanlığı dönemi çıkarılırsa İslamiyet'e daha çok yaklaşılmış olunur.

Yazık ve ayıp çünkü İslamiyet dini inançına da, dine de aykırı.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 19.12.18/02.12