GENELKURMAY BAŞKANLIĞI YAPMIŞ KİŞİNİN ATATÜRK DÜŞMANI AKP'YE BAKAN OLMASI VE ATATÜRK DÜŞMANINI ZİYARET ETMESİ

Demokrasi saf görünebilir ancak bu hali zeka düşüklüğünden değil iyiniyetindendir; bu nedenle de hep akılcı ve insani kuşkular içindedir çünkü gerçek demokrasi felsefe, bilim, vicdan ve ahlak üzerine kuruludur; yani Engizisyon'a, Ortaçağ'a akılcı ve insani tepkidir.

İlginç birşey ki Akp döneminde yalnızca Atatürk'e hakaretler çığ gibi büyümedi; Atatürk düşmanlarına devletin memurlarının ziyaretleri de çoğaldı. Örnek ki Fesli Kadir denilen, Atatürk düşmanına Diyanet başkanının ve Erdoğan'ın hasta ziyareti. Şimdi de eski Genelkurmay başkanı, yeni Savunma bakanı olan Hulusi Akar'ın Nuri Pakdil'e hasta ziyareti. Ya bu Atatürk düşmanıları(düşmanları) ne de çok hasta oluyorlar böyle; ve Atatürk düşmanılarına hasta ziyaretileri nasıl da çok artıyor böyle değil mi?

Chp milletvekili Hulusi Akar'a 'Atatürk düşmanı Nuri Pakdil'in ziyaretine neden gittin?' diyor. Yok 'Cumhurbaşkanı devlet madalyası vermiş' de, yok 'Turizm bakanlığı ödül vermiş' de; yok 'Sanat ve edebiyat adamı' imiş de, 'onu ziyaret etmek suç mu?' imiş de. Ne diyorlar sana? 'Nuri Pakdil'e neden ziyerete gitdin?' demiyorlar; 'Nuri Pakdil Atatürk düşmanı' diyorlar; de ki 'Nuri Pakdil Atatürk düşmanı değil Atatürkçüdür', sorun yok. Nuri Pakdil'e 2014 yılında Necip Fazıl Kısakürek saygı ödülü verilmiş; Necip Fazıl Kısakürek kim; Osmanlıcıların yani Atatürk düşmanlığının sığınağı. Bir de şunu düşün: 'Eğer Nuri Pakdil Akp dünyasına aykırı biri olsaydı ya da Atatürkçü olsaydı kendisine ödül verir miydi Akp iktidarı? Yani ya gittiğin kişinin kim olduğunu bilmiyorsun, internete bile bakmamışsın ya da bile bile gitmişsin?

Eski genelkurmay başkanı Hulusi Akar Akp iktidarına Savunma bakanı olmakla hem orduyu siyasete karıştırmış hem siyasi rengini hem de Atatürkçülük önündeki yerini belli etmiş olmuyor mu?

'Akar Akp'nin değil devletin savunma bakanı oldu' denilebilir ancak Akar genelde Akp iktidarının, özelde de Akp'li cumhurbaşkanının zıttına konuşabilir mi ve davranabilir mi, düşünce ve yaklaşım açıklayabilir mi; Akp iktidarını ve Erdoğan'ı eleştirebilir mi?

Genelkurmay başkanlığı'ndan emekli oldun madem; 'Ben siyasete karışmam, hele Atatürk karşıtlığına hiç karışmam' deyip kenara çekilseydin? Seni hala çalışmaya, ve üstelik te Atatürk karşıtlığı, demokrasi karşıtlığı, laiklik karşıtlığı, Türkçe karşıtlığı, Osmanlıcılık ve Arabçılık ile de bilinen bir siyasi parti içinde yer almaya yönelten şey nedir?

Yani sanki birileri 'Bir Atatürk düşmanı hastalansa da ona birilerini ziyarete göndersek' diye bekliyor.

Genelkurmay başkanlığı yapmış birinin Atatürk düşmanlarını ya da karşıtlarını ziyaretin ne anlama geldiğini de bilmeli; Atatürk düşmanı ya da karşıtı bir siyasi partinin yanında yer almanın ne demek olduğunu da.

Atatürk düşmanı insanlar ya da Osmanlıcı insanlar; istedikleri kadar  asla doğru, gerçek sanatın ve edebiyatın insanları olamazlar.

Bu hal ya cehalettir ya kullanılmışlıktır ya kasıttır. Ve üçü de acıdır.

Zaten Atatürkçü bir subayın Atatürk karşıtı bir siyasi parti içinde yer alması Atatürkçülük açısından normal birşey değildir. Yani ben Genelkurmay başkanı olsaydım, ve emekli olsaydım, ve bana Akp iktidarı bakanlık önerseydi, ben 'Atatürk karşıtı bir siyasi iktidarda yer almam' deyip geriçevirirdim(geri çevirirdim).

Öteyandan; Nuri Pakdil'e 'sanat ve edebiyat adamı' diyen Hulusi Akar'ın sanat, edebiyat ve kitap okumak ile arası nasıldır?

Gerçek ki Türkiye'de tuhaf ve ürkütücü şeyler olmakta.

Görülmekte ki Türkiye felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden kopmanın tarihindeki en uç noktasına gelmiş gibi bir durumda.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.12.18/17.19

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020