CHP'NİN MAN ADASI SAVI

Düşmanıma da olsa haksızlık, adaletsizlik, vicdansızlık, ahlaksızlık, yanlışlık, kötülük yapılmasını istemem çünkü felsefe, bilim, dini tanımlayan Din hadisileri, düşünürlük(filozofluk), alimlik, bilgelik bunu ister. Yani Akp'ciyim ne Chp'ci ne başka bir siyasi partici; ben zaten siyasetin insanlık suçu sayılmasını ve yasaklanmasını; dünyanın da, ülkelerin de siyasetle değil felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile yönetilmesini isteyen, savunan biriyim. Yani bu yazıyı yazmamın nedeni Chp'nin savının hukuk açısından hiç doğru olmaması nedenidir. Felsefe herşey ile ilgilenmek zorunda olduğu için hukuk ile de ilgiliyim yani hukukun nasıl işlediğini azçok(az çok) bilen biriyim; hukuk herşeyden önce somut kanıtlara(delillere) bakar.

Chp'nin Man adası savı'nı sonunda, yine Chp'nin bu konuda internette yayınladığı bir belgeselden izledim, inceledim, öğrendim.

Gördüm ki herşeyden önce, Chp'de gerçek, doğru bir lider, önder sorunu ve hukuk danışma merkezi sorunu var. Çünkü o belgeselde Recep Tayyip Erdoğan aleyhine tek bir bir belge bile yok; Bumerz adlı şirketin adının Bumerz yani 'Burak Erdoğan-Mustafa Erdoğan-Erdoğan-Ziya İlgen adlarından üretilmiş olması bu şirketle Recep Tayyip Erdoğan arasında bir ilişki olduğunu göstermez; Bumerz adındaki 'er' bölümü de büyük olasılıkla Recep Tayyip Erdoğan'ı değil Burak Erdoğan'ın ve Mustafa Erdoğan'ın soyadını anlatıyor yoksa şirketin adının 'Bumerz' değil 'Bumurez' gibi birşey olması gerekirdi yani herkesin adı varken Recep Tayyip Erdoğan'ın neden soyadı olsun, ve 'Recep' adının kısaltmasının en başta olması gerekirdi; yani böyle bir soru üniversite seçme sınavında sorulsa idi Chp'nin savı seçeneğini işaretlemek yanlış yanıt olurdu. Burak Erdoğan da sıradan biri değil bir armatörmüş zaten, yani deniz işlerinden anlayan biri.

Evet; belgeselde Recep Tayyip Erdoğan aleyhine ya da lehine tek bir belge, kanıt bile yok. Olaya karışan kişiler kendi başlarına hareket etmiş te olabilirler ya da olay olaya karışan kişilerin kendi aralarında bir olay da olabilir. Belgeselde ne olay hakkında, ne olaya karışanlar arasında tek bir Recep Tayyip Erdoğan isimi(ismi) yok oysa hukuk sav hakkında somut kanıtlar arar; bu savı ortaya atanların hukukçu olduklarını düşünmek çok zor; büyük olasılıkla siyasi bir cehalet, siyasi bir acemilik, siyasi bir heyecan olsa gerek.

Chp başkanı Kılıçdaroğlu'nun da, Chp hukukçularının da bu basit hukuk gerçeğini bilmeleri gerekirdi; belki bu sav hukukçulara danışmadan da ileri sürülmüş olabilir çünkü ben bir hukukçunun böyle soyut bir savla böyle büyük davaya girişeceğini pek düşünmüyorum. Yani açık ki böyle bir sava girmek hem hukuk adına yanlıştır hem de Chp'ye liderlik, önderlik etmek adına.

Bence bu sav hem hukuk adına hem mantık adına büyük bir cehalet; ve Recep Tayyip Erdoğan'ı kanıtsız suçlamak örneğidir yani ne ortada Recep Tayyip Erdoğan aleyhine ya da lehine bir belge vardır ne de 'Bumerz' adı doğru yorumlanmıştır. Chp'nin yapması gereken şey böylesine bir cehaletle ortaya çıkmak yerine belgeselde paranın gittiği ileri sürülen kişilere giden paraların daha sonra gittikleri yeri de araştırmaktı.

Koskoca bir siyasi parti böylesine bir cehalet içinde olsun, tuhaf. Ancak Chp başkanı kitap okumadığını söylememiş miydi zaten? Yani üstelik te 21. yüzyılda kitap okumadan asla doğru, gerçek liderlik ya da önderlik olmaz yani bozuk radyosunu onaramayan, ishalde ilk yardımı bilmeyen, kendi dava dilekçesini kendi yazamayan birinden gerçek, doğru lider ya da önder olmaz artık 21. yüzyılda ve gelecekte yani 21. yüzyılın ve geleceğin liderliği ya da önderliği 'Seçil, başa gel, lider ol, önder ol' biçiminde değil, yani gerçek ki 21. yüzyılın temel sorunlarından biri de gerçek, doğru liderlerin olmayışıdır; artık halk seçti diye lider, önder olunmaz, felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri seçerse doğru lider, doğru önder olunur.

Bir lider ya da önder her konuda kültürlü ve zeki olmalıdır.

Yani ben Chp'nin Man adası savını hukuk açısından çok acemice buldum. Yani demek ki Chp henüz ülkeye lider, önder olacak durumda değil.

Chp bu kafa ile giderse; Erdoğan'ın açacağı tazminat davasılarını(davalarını) hep yitireceği(kaybedeceği) açık. Bence Chp ya liderini değiştirsin ya da liderine doğrudüzgün bir hukuk hizmeti sağlasın.

Yani böyle bir davaya hangi yargıç bakarsa baksın Chp'nin savı hep yitirir.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 14.1.19/06.49


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Suç Şiir 30.04.2021
Ulan Truman Şiir 26.04.2021
Hiçbir Sartre! Şiir 04.04.2021
Deli'ce Şiirler-Bedelsiz Soru? Şiir 29.03.2021
Gardaşım Şiir 06.03.2021