'EFENDİ HAZRETLERİ' İLE ATATÜRK VE TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI

Farkında mısınız; Atatürk düşmanlığı ve laik Türkiye düşmanlığı 'Efendi hazretleri' ile de birlikte yükseliyor, yayılıyor, çoğalıyor.

Falan 'efendi hazretleri', filan 'efendi hazretleri'.

Fetö başı Fethullah Gülen'e de 'efendi hazretleri' deniliyor idi.

Gerçek ki 'efendi hazretleri' sözü hem İslamiyet dini inançına aykırıdır hem de dine. Çünkü İslamiyet dini inançında da, dinde de 'efendi' makamı ve ünvanı yoktur; 'hazret' makamı, ünvanı ise hiç yoktur. Çünkü İslamiyet dini inançı da, din de iltifat makamı değildir; bilimdir/ilimdir. Bu nedenle ki İslamiyet dini inançının ilk sözü 'Oku/İkra'dır, dini tanımlayan Din hadisileri de 'Din bilimdir/ilimdir, bilim olmayan yerde din de olmaz, bilim Çin'de de olsa gidip öğrenin' der. Ve Din hadisileri 'Sultanlarla düşüpkalkan/düşüp kalkan alimler de hırsızdır' sözü ile sultanlığı yani hazretliği dışlar ki görülmektedir ki sultanlara 'hazretleri' diyen tuhaflar vardır. Onların işi; dini tanımlayan Din hadisileri'ni öğrenmek ve ülkelerine egemen kılmak yerine türlü iltifat sözcükleri üretmektir, icat etmektir.

Bilimin/İlimin ölçütü ve ölçüsü ne? Herşeyden önce 'Bilim amaçlı mantık'tır. Putları deviren İbrahim'in(Abraham'ın) da, Musa'nın(Mose'nin) da, İsa'nın(Jesus'un) da, Muhammed'in de temel, ana, öz amaçı budur ancak görünen ki ne acı ki insanlık bunu henüz anlayabilmiş durumda değil çünkü bilimin, bilimselliğin, bilimsel mantığın arkasından değil siyasetin, ticaretin yani cehaletin ve nefsin arkasından koşmaktadır; din diye, vatan diye, ülke diye, hayat diye, mutluluk diye, onur diye.

'efendi' hazretleri' denilen kişilere bakıldığında tuhaf ki Atatürk düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı içinde olduklarının görülmesi yaygın bir durumdur.

Dinin de, Türkiye'nin de, insanlığın da efendilere, hazretlere gereksinimi yoktur; felsefeye, bilime, ve Dini tanımlayan din hadisileri'ne gereksinimi vardır.

Din; Din hadisileri peşinden koşar; 'efendi'lik, hazretlik değil.

Bilin ki 'efendi', 'hazret' denilen yerde din yoktur; hele ki 'Efendi hazretleri' denilen yerde hiç yoktur; cehalet ve nefs yani dinin en büyük iki düşmanı vardır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 15.12.18/10.26


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020