ERDOĞAN'DAN KAŞIKÇIK CİNAYETİ KONUSUNDA TUHAF SAVUNMA

Birey olarak Recep Tayyip Erdoğan sözleri ile açık ki felsefe, bilim yerine siyasete sarılmış görüntüsü vermektedir.

Bu nedenle onun sayısız çelişkili, birbirini inkar eden, ve bilimdışı sözlerine tanık olmuştur Türkiye ve dünya.

Örnek ki 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz' sözü. Türkçe ile felsefe ve bilim olmazsa öteki diller ile hiç olmaz çünkü Türkçe yani Atatürk Türkiyesi Türkçesi dünyadaki en mantıklı, en ileri, nitelik olarak en üstün yani felsefeye, bilime en uygun dildir; bu özelliği ile de tek dünya diline, evrensel dile en uygun dildir.

Örnek ki 'İnönü'nün elinde Türk bayrağı yok' sözü. Akp yandaşı medya bile Erdoğan'ın bu sözü söylediğini yazdı, gösterdi. Çünkü 'İnönü'nün elinde Türk bayrağı yok' diye gösterdiği fotoğrafta gerçekten de Türk bayrağı da vardı. Ancak Erdoğan üç gün sonra bu sözü söylediğini inkar etti.

Peki Erdoğan'ın Gezi olayları sırasında, 'Kabataş olayı iddiası' ne oldu? İddia boş çıktı, fos çıktı.

Felsefede, bilimde böyle şeyler olmaz. Çünkü hem felsefe, bilim mantıksızlığın mantık bilimine aykırı aşırı uçlarında dolaşmaz hem de söylediğini inkar etmez.

Yani bir öğretmen düşünün ki bugün söylediğini yarın inkar ediyor, bilime aykırı şeyler söylüyor. İşte bu nedenle ki Atatürk'e 'Baş öğretmen' denilmiştir çünkü Atatürk kendine felsefeyi, bilimi de amaç edinmiş bir önder idi.

Erdoğan'ın mantık konusunda bir mantığa aykırılığını da dün yaşadı Türkiye ve dünya. Çünkü 'Bizi enayi sanıyorlar. Suudi Arabistan bizden Kaşıkçı cinayetine ait delilleri istedi. Verir miyiz; vermedik tabi; akıllılar kanıtları alıp yok edecekler. Dinletiriz ama vermeyiz. Gelsinler Amerikalılar gibi dinlesinler, görsünler kanıtları' içerikli sözler dedi. Felsefe, bilim, mantık ve gerçekler açısından tuhaf bir söz idi. Çünkü: 1: Amerikalılara gösterilen kanıtların gerçek oldukları kanıtlı mı? 2- Suudi Arabistan'a kanıtların kendilerini, gerçeklerini değil kopyalarını verebilirsin.

Yani bunu Abd yapsaydı denilirdi ki 'Abd zeka ile, akıl ile alay ediyor olmalı'.

Belki farkında değilsiniz ancak 'Hayatta en doğru yol gösterici bilimdir/ilimdir' diyen Atatürk kendini önce felsefeye, bilime/ilime sorumlu hisseden biri idi; tıpkı 'Din bilimdir/ilimdir' diyen, İslamiyet dini inançının(inancının) dahi önderi Muhammed gibi.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 15.12.18/09.31


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020