ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU VE MADURO

Recep Tayyip Erdoğan Chp ve Chp başkanı Kılıçdaroğlu ile neredeyse düşman gibi. Ancak Venezuela devlet başkanı Maduro ile, fotoğraflarda görüldüğü üzere el ele.

Erdoğan diyor ki ve Kılıçdaroğlu'nu kötülüyor ki: 'Kılıçdaroğlu Sgk'yi batırdı. Ancak Maduro da koskoca Venezuela'yı batırmış durumda. Venezuela'da enflasyon yüzde 16 bin, Imf'nin uyarısına göre de yüzde 1 milyona çıkabilirmiş. Ülkede büyük bir beslenme sorunu var. Ancak Erdoğan Maduro ile el ele, adeta kanka. Yani Kılıçdaroğlu Sgk'yi batırdı diye ona düşman isen koskoca Venezuela'yı batıran Maduro ile neden dostsun?

Ve Erdoğan diyor ki 'Kılıçdaroğlu Sgk'de kadrolaşma yaptı'. Peki Akp devletin heryerinde kadrolaşma yapmıyor mu?

Erdoğan halkçı Chp'yi kötülüyor ancak Maduro sosyalist. Partisinin adı 'Partido socialista unido de Venezuela' yani kısaca 'Psuv' yani Türkçe ile 'Venezuela birleşik sosyalist partisi'.  Bu partinin kurucusu bir asker olan Chavez. Bu partinin ideolojisi Marxizm. Amacı sosyalizıma(sosyalizme) geçmek. Bu parti Venezuela'da özelleştirme değil devletleştirme eğilimi içinde. Halkçı ya da Atatürkçü ya da laik Chp ile geçinemeyen Erdoğan'ın sosyalist, solcu Maduro ile geçinebilmesi ilginç.

Erdoğan Alevi Kılıçdaroğlu ile düşman ancak ataları Yahudi olan Hıristiyan(Hristiyan) katolik Maduro ile dost.

Erdoğan domuz eti yemeyen Kılıçdaroğlu ile adeta düşman; domuz eti yiyen Maduro ile dost, elele, adeta kanka gibi.

Erdoğan Allah'a inanan Kılıçdaroğlu ile adeta düşman gibi ancak Allah'a inanmayan, Jesus'a(İsa'ya) inanan Maduro ile adeta kanka.

Venezuela 'Federal başkanlık sistemi' ile yönetilen bir ülke; acaba Erdoğan da böyle bir sistem mi istiyor?

Erdoğan Atatürkçü, demokratik, laik, bilimci sistemi 'Askeri vesayet' ile suçluyor ancak Venezuela da askeri vesayet altında.

Erdoğan ile Maduro'nun ortak üç yönü var: 1- İkisi de otobüs sürücüsülüğü(şöförlüğü) yapmış, 2- İkisi de hapis yatmış, 3- İkisine de 1-2 gün gibi kısa süren darbe girişimi yapılmış. Ancak görülen ki Erdoğan ile Maduro'nun zıt bir yönleri de var: Maduro kilo almaya, iri ve güçlü çalışıyor ancak Erdoğan ince ve dinç görünmeye çalışıyor; Maduro domuz eti yiyor, içki içiyor, domuz eti yemiyor ve içki içmiyor; Maduro Erdoğan'ndan biraz daha uzun; Erdoğan özelleştirme yanlısı, Maduro ise devletleştirme yanlısı ki bu açıdan Erdoğan-Maduro dostluğu özellikle yabancı yatırımcılar açısından bir kaygı yaratabilir.

Herzaman(Her zaman) diyorum: Tek doğru yol, tek çözüm yalnızca felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri'dir; siyaset ve siyasetçi değil. Gerçek ki tarihi hep; siyasetçi olmayanlar kurtarır, siyasetçiler ise batırır yani nerede siyaset varsa orada yozluk vardır.

Evet gerçek ki Kuran ya da İslamiyet değil; Din hadisileri ile Müslümanlar güncellenmeli çünkü görülen ki ortada büyük bir çelişki, tutarsızlık var. Biryanda(Bir yandan) bikinili, mayolu yani sütyen-külotlu çıplak pılajlar, biryanda mabedler. Gerçek ki doğru dünya; siyasetin anladığı dünyadan daha başka ve daha büyük bir dünya.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.12.18/09.20

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020