KOSKOCA CUMHURBAŞKANININ AKP'NİN BELEDİYE BAŞKANLARI ADAYLARINI AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİL SAVIM

Açık ki Türkiye'de yalnızca başbakanlık değil; kanunla değil de fiilen cumhur başkanlığı(cumhurbaşkanlığı) da kaldırılmış ya da kalkmış durumda. Zaten demokrasinin temelilerinden(temellerinden) olan Güçler ayrılığı'nın kalkması demek cumhur başkanlığının da kalkması demektir demokrasi olan bir ülkede.

Televizyon kanalılarına(kanallarına) bakıyorum. Akp yandaşı Tv kanalıları 'Cumhur başkanı(Cumhurbaşkanı) Erdoğan Akp'nin belediye başkanıları adaylarını açıkladı', 'Başkan Erdoğan Akp'nin belediye başkanıları adaylarını açıkladı' diyorlar.

Bu durumda bilemiyorum; açıklayan acaba Tc cumhur başkanı mı yoksa Akp başkanı mı?

Eğer cumhurbaşkanı ise; ben bir cumhurbaşkanının felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri yerine siyaset yapmasına, hele ki bir siyasi parti yandaşlığı yapmasını hiç doğru bulmuyorum. Siyaset hem cehalet ve nefstir hem de toplumu, milleti parti parti bölmektir, bölücülüktür, ayırmaktır, ayırımcılıktır.

Yani bakın; bir Akp bakanı, kendisine İstanbul belediye başkanı adayı olması önerilmiş ancak duyduğuma göre o kişi 'Ben bakan biriyim, belediye başkanlığı yapmam uygun olmaz' deyip öneriyi geri çevirmiş. Yani bu durumda bir cumhur başkanının bir siyasi parti başkanlığı da yapması hiç doğru, uygun olmaz. Yani anlaşılan ki siyasette de bir evrim ve sıralama var; yani bir konsolosa 'Gel muhtar adayı ol' denilebilir mi acaba; ya da bir Pırof'a(Prof'a) 'Gel ilkokul öğretmenliği yap'?

Yani bakın Erdoğan hem bir siyasi partinin belediye başkanıları adayılarını açıklıyor hem de muhalefete ya da Millet ittifakı'na 'Zillet ittifakı' gibi şeyler diyor; acaba Erdoğan bunları Tc cumhurbaşkanı olarak mı diyor yoksa Akp başkanı olarak mı? Çünkü muhalefete böyle şeyler söylemek Tc cumhurbaşkanlığı'na yakışmaz birşeydir.

Cumhur demek tüm yani tüm millet yani tüm halk demektir; yani cumhur başkanı bir siyasi parti başkanı oluyor ise bu durumda öteki siyasi partilerin de kendi cumhur başkanılarını seçmeleri gerekir çünkü onlar da birer siyasi partiyi yani milletin birer bölümünü temsil ediyorlar.

Bir gerçek var ki siyaset te, bilim de, Din hadisileri de siyasete karşıdır çünkü siyaset felsefenin, bilimin ve dinin en nefret ettiği şeyler olan cehalet, nefs ve yandaşlıktır.

Yani bir ülkede felsefe, bilim ve din tarafsız, dürüst, güvenilir insanlar arar; siyasetçi değil.

Yani bu durumda en azından; Erdoğan cumhur başkanı olduğu anlarda yakasına 'Cumhur başkanı' etiketi; Akp başkanı olduğu anlarda da 'Akp başkanı' etiketi takması doğru olur ki millet te Erdoğan'ın nezaman(ne zaman) cumhur başkanı olarak, nezaman Akp başkanı olarak konuştuğunu bilsin çünkü Akp yandaşı medya Erdoğan nezaman konuşursa konuşsun, 'Cumhurbaşkanı' ya da 'Başkan' yazıyor.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.12.18/11.20


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020