ASKERLİK PARAYLA VATANDAŞLIK PARAYLA

Kapitalizım(Kapitalizm) ya da 'Hür teşebbüs' ya da özel sektör ya da kapitalist demokrasi ya da siyasi demokrasi ya da ticari demokrasi ya da nicel demokrasi denilen şey herşeyi satar. Genelde insanı, özelde kadını bile satar; bu nedenle kapitalizımda genelevler vardır, fuhuş serbesttir, zina serbesttir.

Bilim demez ki hiçkimseye(hiç kimseye) 'Gel bana 10 bin Dolar/dolar ver, sana üniversite diploması ya da akademisyenlik vereyim'; din demez ki hiçkimseye 'Bana 20 bin Dolar ver, seni dinli yapayım'. Demek ki kapitalizım bilime de, dine de aykırı bir düzendir; bilime de, dine de aykırı olduğu için insanlığa da aykırı bir düzendir.

Kapitalizım kapitalist ve para üzerine kuruludur. Kapitalizımın felsefeye, bilime ve dini tanımlayan Din hadisileri'ne uymak gibi koşulları(şartları) ve erdemleri yoktur. Kapitalizımın tek kuralı vardır: Sat.

Betonlar, köprüler, havalimanıları(havalimanları), duble yollar, binalar, metrolar, hızlı tırenler(trenler) gösterilip 'Ekonomimiz şöyle iyi, böyle güzel' diyorlar. Peki güzelse neden asgari ücret düşük? Batıda asgari ücret neden yüksek; ekonomileri iyi olduğu için yani Batı ekonomisi iyi ise bunu yalnızca kapitalistlerle değil işçi halkı ile de paylaşıyor. Biz de ise kapitalistler milyonları götürürken işçi halka adeta susam tanesi kadar birşey veriliyor gibi. Yani ekonomi iyi ise asgari ücreti düşük yapmak onurla, gururla, dürüstlükle, ahlakla, vicdanla, namusla, insanlıkla, Türklükle, dinlilikle, 'halk iradesi' ile zaten bağdaşmaz; yani bilimle ve dinle de bağdaşmaz.

Devletin, vatanın, milletin fabrikaları, arazileri, kaynakları, servetleri 'özelleştirme' adı altında satılıyor. Yani sanki 'Bunlar size değil kapitalistlere, patronlara layık' deniliyor millete.

Ekonomi onların dedikleri gibi iyi değil de kötü, doğru değil de yanlış olmalı ki askerlik para ile, vatandaşlık para ile; yani para veren az askerlik yapıyor yani bedelli askerlik var, ev alan yani para veren yabancıya vatandaşlık var. Bu durum nedir?: Fiyatı, bedeli, ederi ne olursa olsun satmaktır ki zaten kapitalizım demek satmak demektir. Bu hal yalnızca ekonomiye göre değil; bilime, dine, akıla, mantığa göre de askerliğin ve vatandaşlığın para ile satılmasıdır; yani evrensel, genel, soyut benzetme ile 'İnsanlığın para ile satılmasıdır', 'Kutsallığın para ile satılmasıdır' çünkü Türk milleti için askerlik te(de), Türk vatandaşlığı da kutsaldır yani onurdur, gururdur yani durum tıpkı Ortaçağ'da cenneti para ile satan papazlar, rahipler gibi.

Bu vatan paralarını değil canlarını veren askerler sayesinde kurtarıldı. Bu ülke vatandaşlığı paralarını değil canlarını verenler sayesinde var oldu. Para ile bunları yapmaksa, bunlardan para almaktansa bunları kaldır daha iyi. Hiçdeğilse(Hiç değilse) 'Satılmadı' denilir.

Gerçekler ve doğrular siyasetçilerin biraraya(bir araya) gelip karar verdikleri, seçtikleri, onayladıkları şeyler değil; felsefenin, bilimin ve Din hadisileri'nin karar verdiği, seçtiği, onayladığı şeylerdir; yoksa siyasetçiler görüldüğü gibi genelevlere de izin verir, zinaya da, eşcinselliğe de, çok eşliliğe de, çıplaklığa da.

Ne mutlu 'Türk'üm' diyene, ne mutlu 'Türkiye'liyim' diyene, ne mutlu 'Türkiye'ye, ne mutlu 'Dinliyim' diyene; ancak felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne uygun olmak, uymak koşulu ile.

Kapitalizımın tek bir dini imanı, tek bir vatanı, tek bir milleti, tek bir devleti, tek bir hayali, tek bir mutluluğu, tek bir evliliği, tek bir ailesi, tek bir sevgisi, tek bir aşkı, tek bir bayrağı vardır, tek bir simgesi vardır; o da paradır.

Tek çözüm: Kapitalizımı ve siyaseti terk; felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne sarılmak.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.12.18/08.43


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020