ORKİD AHLAK VE OKUL

Kuşkusuz ki tabu olan ahlakın dışında bir de zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, insanlığın en üst aşaması olan bir ahlak daha vardır.

Görülüyor ki kasıtlı ya da kasıtsız; ülkemizde yalnızca ahlaka değil Türkçe'ye de saldırı var; yalnızca moda ile değil medya ile saldırı var. Peki siyasetçiler nerede? Birbirlerine 'terörist, düşman, hain' demekte mi?

Televizyon reklamılarına(tanıtımlarına) bakınca akılıma ilk gelen şey ya akıldışılıkları ya ahlakdışılıkları oluyor; ve 'Acaba bu reklamları yazanlar bir elde sigara, bir elde içki mi yazıyorlar?' diye düşünmekten kendimialamıyorum(kendimi alamıyorum).

Dikkat edilirse bu hal özellikle yabancı şirketlerin reklamlarında daha çok öne çıkıyor, daha çok yoğun. Acaba her ülkeyi kendi ülkeleri gibi mi sanıyorlar yoksa bunu ülkeleri yozlaştırmak için kasıtlı olarak mı yapıyorlar? Baksanıza; Amerikan televizyon ekranılarında; uyuşturucu kullandıklarını açıklayan ünlülere. Acaba Türkiye'de Türk kültürü hiçe mi sayılıyor?

Yani düşünsenize: Aşağıdan bikinili, mayolu denizler; yukarıdan bikinili, mayolu reklamlar. Yani yere baksan sütyen-külot çıplaklık, göğe baksan sütyen-külot çıplaklık. Bu bir rastlantı mı yoksa kasıt mı?

Yani 'Aile toplumun temelidir' denilen ya da '%90'ı dinli' denilen bir ülkede, toplumda bunlar nasıl olabilir? Yoksa birileri kafabuluyor(kafa buluyor) mu? Özel sektör yani kapitalizım toplumları aldatmaktır da, anlaşılan ki siyaset te öyle olmuş ya da oluyor; yani belli ki özel sektör ve siyaset Pinokyo'suları elele vermişler, en büyük haz için.

Kapitalizım(Kapitalizm) yalnızca sömürü değil cehalet ve tutarsızlık üzerine de kuruludur çünkü felsefeye, bilime ve dini tanımlayan Din hadisleri'ne aykırıdır. Yani kapitalist başarı gerçekte cehaletin ve nefsin başarısıdır.

Orkid'in 'Okula devam' adını verdiği bir Tv reklamı(tanıtımı) var. Kuşkusuz ki konu kız öğrenciler.

Tanıtım diyor ki: 'Hijyenik ped alamadığı için her ay binlerce kız okulu kaçırıyor'. 'Okulu kaçırmak'?. Bu söz sanki 'Altına kaçırmak'ı anımsatıyor(hatırlatıyor). Okul niye kaçsın ki; okul kaçan birşey değilki(değil ki). Burada amaç büyük olasılıkla 'alt'a dikkati çekmek, alta yoğunlaştırmak.

Ve 'Orkid bunu değiştirmek istiyor' diyor. Ve 'Okulda öğrenecek çok şey var. Bir gün bile gitmesen matematikten fazlasını kaçırırsın: Arkadaşlıklar kaçar, özgüvenin kaçar, herşeyi yapabileceğine olan inancın kaçar, hijyenik ped alamayan kızlar bunları kaçırmamalı' diyor.

Bu sözler gerçekte bilinçaltına işlemek ya da şartlandırmak ya da bir başka adı ile 'beyinyıkamak/beyin yıkamak' sayılabilecek şeyler çünkü bunların çözümü olarak 'Orkid' gösteriliyor; yani marka verilmese yine neyse ancak marka veriliyor yani sanki 'Bu markayı almazsan bunları kaçırırsın' deniliyor gibi ki bu çok yanlış birşeydir; ve reklamların zararlarını, kötülüklerini, yanlışlarını göstermektedir. Orkid'e sormak gerekir: Madam Curie'nin doğduğu kadının hijyenik ped denilen şeyi mi vardı; Jesus'u(İsa'yı) doğuran kadının hijyenik pedi mi vardı? Yani neden 'başarı' ve genelde hijyenik ped, özelde ise Orkid yanyana getiriliyor; şartlandırma yapılıyor? Yani Orkid dışındaki bayan pedileri ya da 'bayan apışlıkları' sanki sağlıklı değillermiş gibi bir hal oluşuyor ki bu da haksız rekabet olur bence.

Bir de bakın; Fıransızca bir sözcük olan 'hijyen' diyor, yani bunun Türkçesi yok mu? 'Hijyen'in Türkçe karşılığı 'sağlık bilgisi' imiş yani demek ki 'sağlıklı' demek oluyor. Peki neden 'sağlıklı' değil de 'hijyenik' diyor? Yani burada Türkçeye bir zarar, kötülük, saldırı hali var ki bu da hiç 'sağlıklı' değil.

'Özgüvenin kaçar' deniliyor. Özgüven ile beden arasında ilişki kurmak bir moda haline geldi: Örnek ki 'Sıpor(Spor) özgüven verir' deniliyor. Oysa özgüven felsefe, bilim, Din hadisileri, beyin ve ruh ile gelmeli yani soyut ve nitel olarak gelmeli; yani nicelikten ve somutluktan gelen özgüven ilkel bir özgüvendir; yani örnek ki bir alimin özgüveni ile bir boksörün özgüveni nitelik olarak da farklı şeylerdir, alimin özgüveni daha üstündür.

'Herşeyi yapabileceğine olan inancın kaçar' diyor; neden 'herşey'? Neden lise öğrencisi 'herşeyi' yapmak istesin? Herşeyi yapmak değil; felsefeye, bilime ve dini tanımlayan Din hadisileri'ne göre doğru, uygun, iyi, güzel olan şeyleri yapmak önemli. Yani burada sanki öğrencilere 'Herşeyi yap' deniliyor gibi ki bu da çok 'sağlıksız'.

'Hijyenik ped alamayan kızlar bunları kaçırmamalı' diyor reklam. Yani demek ki bu tür bayan apışlıkları kullanmayan özelde genç kızlar, genelde ise bayanlar da var; acaba gerçek mi; çünkü Avm'lerde 3-5 Tl'ye de bayan apışlıkıları(apışlıkları) da var yani ayda 10 Tl çok mu; ceptelefonu için bunca para harcanırken? Yani maddiyatı öne sürmesi de gerçeğe uygun değil bence bu reklamın; acaba Afrika'yı, Afganistan'ı falan mı kast ediyor?

Bunlar ön durumlar idi.

Şimdi gelelim asıl konuma: Orkid reklamların sıkça gördüğümüz şeylerden biri de daracık pantalonlu olsun, mini şortlu olsun, bayanların arkadan anal bölgesileri yani arkadan bacak arasıları yani alt cinsel bölgesileri. Bakın ne hiçbir dini dini inançta ne de Türklükte yani Türkiye milletinde böyle bir hal, utanmazlık, ahlaka aykırılık vardır; yani bir Türk ülkesinde ya da bir Müslüman ülkesinde, gelip bayanların bacak arasılarını gösterip reklam yapmak aykırı birşeydir. Bakın; yazıma da fotoğraflarını koyduğum, 2018 kasım ayına ait bir reklamında, üstelik te(de) bayan milli voleybol takımı bayanlarının daracık ve kısacık şortlarından popolarını gösteriyordu, reklam diye. Orkid'in sahibi şirket bir Abd şirketi; yani anlaşılıyor ki Abd'de hepten dışlanmış olan cinsel ahlakı ya ülkemizde de dışlatmak istiyor ya da ülkemizin de Abd gibi ahlaka aykırı bir hayat içinde olduğunu sanıyor olmalı. Yani bakın; Türk milli bayan voleybol takımının poposu reklam diye gösteriliyor, ve benden başka kimsede, Spor bakanlığı'nda da, Diyanet'te de, Cumhur başkanlığı'nda(Cumhurbaşkanlığı'nda) da, milliyetçi geçinen siyasi partilerde ve derneklerde de tek bir ses yok, yani gören de sanacak ki bu ülkedeki tek dinli de, tek Türk de benim.

Evet asıl konu şu: Cinsel sunumlu bu tür reklamlarla 'Ahlak da kaçar', eğer önemli ise, haberiniz olsun.

Yani bakın: Modadan reklamlara kadar, üstüne vazife olmayan herşey genelde toplumu, özelde ise gençliği, daha özelde ise öğrencileri eğitmeye, etkilemeye, yönlendirmeye, şartlandırmaya çalışıyor; ve ülkenin devlet başkanı benmişim gibi yalnızca benden ses çıkıyor.

Evet Orkid; yalnızca matematik, arkadaşlık, özgüven, inanç değil; Türkçe ve ahlak da önemlidir; önemli olan şey önce bu iki şeyi kaçırmamak.

Yani hem sütyen-külot ya da açıksaçık ya da daracık ya da cinsel sunumlu ortada dolaşıp hem de ahlaklı, dinli imanlı nasıl olunabiliyor acaba?

Yani karma eğitimli bir sınıfda olacak olan şey şu: 'Ne sırıtıyon gız, Orkid'in mi var yoksa?'.

Eğitim şart ta önce felsefe, bilim ve Din hadisileri şart.

Andımız'ı okullardan kaldıranlar giyimde ahlaka aykırılığı, pılajlarda çıplaklığı neden ortadan kaldırmıyorlar acaba?

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.12.18/14.35

 

(Yazı fotoğrafları ile birlikte aynı isimle internette var)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020