ASGARİ ÜCRET ENFLASYON ORANINA MAHKUM EDİLEMEZ

Asgari ücret yani işçi halkın ücreti özel sektör ve siyasetçe yanlış belirlenmektedir; enflasyon oranına yani enflasyondaki artışa göre belirlenmektedir. Ancak bunun yapılabilmesi yani yapılmasının doğru olabilmesi için önce bir yıl önceki ücretin doğru olması zorunludur ki bir sonraki yıl artışı enflasyon oranındaki artışa göre yapıldığında doğru halde olsun. Bir önceki yılın asgari ücreti doğru değil ki ona enflasyon kadar zam doğru olsun.

Yani özel sektör sanıyor ki insanlar özel sektör için çalışmak, özel sektörü zengin etmek, özel sektörü keyif içinde yaşatmak, özel sektöre köle olmak için dünyayageliyorlar(dünyaya geliyorlar), doğuyorlar; siyasetçiler de sanıyorlar ki insanlar siyasetçilere oy vermek, onları iktidar yapmak, onlara köle olmak için dünyayageliyorlar, doğuyorlar. Yahu insanlar herşeyden önce insandır; ne özel sektörün kölesi ne siyasetin oyu.

Anlaşılan ki özel sektör ve siyaset henüz felsefeyi, bilimi, dini tanımlayan Din hadisileri'ni, medeniliği, insan olmayı öğrenememiş.

İşçi denilen canlı varlık insandır. İnsan nedir? Sabah işe giden, akşam işten gelen; seçim zamanı oy verem bir canlı mıdır? Hayır; insan yalnızca midesi, bedeni değil; beyini, ruhu, kişiliği, özel hayatı, umutları, hayalleri olan bir varlıktır da. Peki neden asgari ücret yalnızca bedene göre ve enflasyona göre belirleniyor? Bu insanlar hiç evlerinin dışında bir mekana oturup yemek yemeyecekler mi, tatlı yemeyecekler mi, birşeyler içmeyecekler mi; sinemaya, tiyatroya, konsere gitmeyecekler mi; teleskop, mikroskop, ev, araba almayacaklar mı; tatile çıkmayacaklar mı, o birbirlerinden görkemli oteller, tatil yerileri yalnızca zenginler için mi? Bu insanlar hiç hayatlarını yaşamayacaklar mı; sabahtan akşama kadar, hergün, hayat boyu kapitalistlere köle, araç, uşak mı olacaklar? İşçi halkın çocuğu okula, üniversiteye gitmeyecek mi? İşçi halk okula, üniversiteye gitmeyecek mi; yalnızca evden işe, işten eve mi yaşayacak? İşçi halk doğalgaz yakmayacak mı; yalnızca odun, kömür mü yakacak? İşçi halk tatillerde öteki illerdeki dostlarına, akrabalarına gitmeyecek mi? İşçi halk kitap almayacak, gazete almayacak, gazete ve kitap okumayacak mı? Aşık olmayacak mı, evlenmeyecek mi? İşçi halk bilgisayar almayacak, internete girmeyecek mi? İşçi halk para biriktirmeyecek mi; yalnızca kapitalistlerin ve siyasetçilerin mi banka hesabıları kabaracak; yahu 1500 ya da 2000 Tl ücretin nesini, neresini biriktireceksin?

Yahu asgari ücret diye verilen aylık paraya bakın: İçinde ev kirası var, evi kira olan için; yol parası var, işe para ile giden için, yakacak parası var, ısınma parası var, beslenme parası var, elektırik(elektrik) parası var, giyim parası var, şu parası var, bu parası var; ve buna 1500 Tl ücret veriliyor aylık. Ya hangi patron; karısına, çocuğuna ayda 1500 Tl layık görüyor da tüm bir ay çalışan işçiye 1500 Tl'yi layık görüyor? 2000 Tl olsa ne yazar; 3000 Tl olsa ne yazar? Yahu her vatandaş bu vatanda bir paya sahiptir yani bu vatan kiraya verilse, herkes yangelip yatsa işçi halk ayda 2000-3000 Tl'den bile daha çok para kazanır; peki emeğin karşılığı ücret nerede; asgari ücret 1500 ya da 2000 Tl ise; 1500 ya da 2000 Tl emeğin karşılığı ise vatandan payı nerede; bu vatan bedava mı, hiçbir değeri olmayan birşey mi, her ay bir değer getirmeyen birşey mi?

Peki neden asgari ücreti enflasyona göre belirliyorsunuz? Kapitalistler 'Yahu enflasyon oranına göre gelirimize zam yapalım' diyorlar mı? Kapitalistler insan da işçi halk insan değil mi?

Takmışlar yalnızca 'Domates şu para, patates bu para, soğan o para'ya.

Yani öncelikle asgari ücret 'insanca, medeni yaşamaya' uygun hale getirilmeli, ve milli gelire göre belirlenmeli yani yılda ne kadar para kazanmışsa ekonomi, o paydan işçi halka verilmeli yani işçi halkın zengin olmaya hakkı yok mu; sonra enflasyon oranında zam almalı.

Evet; ne kadar milli gelir, o kadar ücret.

Milli gelir yalnızca kapitalistler pay alsın diye yok. İşçi halk olmasa kapitalistler aç kalır aç.

Sonra da din iman, demokrasi falan öyle mi?

Önce işçi halka milli gelirden gerçek payını verin. Sonra dinden imandan, demokrasiden söz edin.

Bu vatan, bu devlet, bu ülke yalnızca kapitalistler, siyasetçiler, sanatçılar, esnaf, ünlüler, zenginler için değil; işçi halk ve işsiz halk için de var.

Boşverin pazardaki meyva(meyva), sebze fiyatılarını; siz milli gelirden ve bu vatanın maddi değerinden işçi halkın payını verin, ne kadar tutuyorsa.

Kapitalistler milli gelirden daha çok pay alsın diye asgari ücreti düşük tutuyorsunuz; oysa milli geliri yaratan şey bu vatan ve işçi halktır. Utanmadan bir de işçi halka 'Mezarda emeklilik' istiyorsunuz; gerçek ki siz halkın köle olduğu çağlara özeniyorsunuz.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.12.18/11.17


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Muhasebe bürosuna eleman aranıyor Ekonomi 24.02.2021
Muhasebe bürosuna eleman aranıyor Ekonomi 01.02.2021
Teknik Düşünceler 29- BitCoin Ekonomi 25.01.2021
ÜLKEMİZDEKİ İKTİSADİ PROBLEMLERİN İLKESEL ÇÖZÜMLERİ Ekonomi 05.11.2020
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ve ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMASI Ekonomi 22.09.2020