NAYLON POŞET FOBİSİ

Ülkemizde adeta bir fobi halini almış 'Naylon poşet düşmanlığı' var ya da oluşturulmakta. Neymiş; Avrupa'da da yasakmış; birşeyin Avrupa'da yasak olması yasaklamak için ölçüt değildir, tek ölçüt Felsefe-Bilim-Din hadisileri'dir.

Neymiş? Naylon poşet doğada ancak bin yılda yok oluyormuş. Daha ne işte; rahat rahat toplarsın.

Yani ben naylon poşet karşıtlığını 'gösterilen nedenler ile' mantıklı, doğru bulmuyorum.

Naylon poşetler artık para ile verilecekmiş; satın alınan ürüne ek olan bir ücretle. Naylon poşetlerin gelir vergisini de, Kdv'sini de naylon poşet üreticisileri, toptancısıları ödüyor zaten. Yani zaten naylon poşetler vergileri her aşamada ödenmiş şeyler. Yani anlaşılan ki naylon poşet düşmanlığının bir nedeni 'Milletten para toplamak'.

Çevre temizliği mi? Çevrenize bakın; naylon poşet mi daha çok yoksa pet şişeler, içkilerin cam ve metal şişeleri, içeceklerin metal kutuları ve cam şişeleri mı, kağıt atıklar mı?

Neymiş; ürünlerini pet şişe kullanıp üreten şirketlerden, kapitalistlerden toplama parası alınacakmış, ve belediyeler pet şişeleri toplayabildikleri kadar toplayacaklarmış. Peki kardeşim; naylon poşetleri neden toplamıyorsun madem?

Savım ki şehirlerde(illerde) ve ilçelerde naylon poşetler çöpe gidiyor; çünkü içlerine evlerin mutfak atıkları koyulup çöpe atılıyor yani naylon poşetler evlerde çöp torbası olarak kullanılıyor yani bu durumda insanlar mutfak çöplerini koymak için çöp poşeti almak zorunda kalırlar yani yine naylon poşet. Açık ki naylon poşetlere genelde ancak köylerde, piknik alanlarında, şehirler arası yollarda ve turizım(turizm) yerlerinde rastlayabilirsiniz ki bunları da önlemek çok kolaydır. Yani görülen ki naylon poşet düşmanlığının illerde ve ilçelerdeki çevre temizliği ile de pek ilgisi yok.

Çevre temizliği mi? Televizyonda haberler var: 'Falan ırmak kızıl akmaya başladı, filan dere siyah akmaya başladı; falan yerde toplu balık ölümleri, filan yerde toplu kuş ölümleri' diye.

Çevre sağlığı mı? Peki ya gıdalardaki Gdo'lar, nişasta bazlı şekerler, kanserojen katkı maddeleri? Yani görülen ki bu halin sağlıkla da pek ilgisi yok.

Naylon poşet yapımında petrol kullanılıyor. Petrol da Dolar(dolar) ile geliyor. Belki naylon poşet düşmanlığının bir nedeni de budur.

Yani illerde ve ilçelerde naylon poşetler çöp torbası olarak, içleri çöp dolu olarak çöpe atılıyor genelde.

Peki bir ülkede, toplumda yalnızca çevre sağlığı mı önemli? Peki ya; bebeklere, çocuklara zorunlu aşıları zorunlu olmaktan çıkarıp annenin, babanın keyifine bırakmak insan sağlığına zarar değil mi? Peki taht için bebek, çocuk kardeşlerini; annelerini, babalarını bile öldürtmüş Osmanlı hanedanlığı'nı ve Osmanlı sultanlarını baştaçı ettirmek akıl-ruh sağlığına zararlı değil mi; din diye dini tanımlayan Din hadisileri'ni değil de Arabçılık, Osmanlıcılık ve siyasi iktidar yandaşlığını öğretmek inanç sağlığına zararlı değil mi? Bikini, mayo diye ortalıkta, herkesin içinde sütyen-külot dolaşmak akıl-ruh sağlığına aykırı değil mi? Eşcinsellerde intihar oranı normalin dört katı imiş, bu durumda eşcinsellik akıl-uh sağlığına zararlı değil mi?

Ancak ülkeye bakıyorsunuz; sütyen-külot ortalıkta dolaşmak serbest, zina serbest, eşcinsel evlilik bile serbest, kulaklara tuhaf tuhaf takılar takmak serbest, vücuda ve yüze dövmele yaptırmak serbest; kala kala birtek(bir tek) naylon poşet kalmış.

Peki siyasetin ülkeye zararını, kötülüğünü hiç düşündünüz mü? Siyasi partilere hazineden yılda ne kadar para veriliyor düşündünüz mü? Her seçim ekonomiye, millete ne kadar maddi zarar ekliyor, biliyor musunuz? Özel sektörün ekonomiye ve topluma maddi ve manevi zararını, kötülüğünü biliyor musunuz? Siyasetin toplumu felsefeden, bilimden ve Din hadisileri'nden uzaklaştırmasının, vatandaşı vatandaşa düşman etmesinin, toplumu kutuplaştırmasının; cehaleti ve nefsi baştaçı yapmasının zararlarını, yanlışlarını, kötülüklerini hiç düşündünüz mü? Bu ülke siyaset yerine felsefe, bilim ve Din hadisileri ile yönetilseydi dünyanın insanlık, din ve bilim önderi, merkezi olurdu; bundan yoksun olmanın kötülüğünü, acısını düşündünüz mü? Peki bir yozluk, cehalet, nefs, akıldışılık ve ahlakdışılık dünyası olan modanın topluma manevi, ruhsal zararını biliyor musunuz? Peki akıldışı, ahlakdışı, o yoz sözde sanatçıların, sözde ünlülerin toplum ruhuna zararını biliyor musunuz?

Oyuncaklar bile artık tehlikeli oldu sağlığa. Ülkede satılan gıdaların yüzde kaçı sağlıklı?

Ramazan davulcusularının gece yarıları sokaklarda güm güm davul çalmaları toplum sağlığına zararlı değil mi?

Medyadaki yandaşlık toplumun akıl-ruh sağlığına ve doğru haber alma sağlığına aykırı değil mi?

Bu ülkede daha; içme suyu asbestli borulardan verilen yerler var biliyor musunuz?

Ve pillerin doğaya, çevreye ve insan sağlığına verdiği zararı biliyor musunuz?

Peki baz istasyonları?

Peki izinli simit satış yerlerindeki simit satısıcılarının simitleri yaladıkları ve para saydıkları parmakları ile vermeleri, simitlerin üzerilerine hapşırmaları?

Ya bu ülkede toplum artık kaygısız, sağlıklı gıda tüketmede soruna düşmüş, naylon poşetten söz ediliyor.

Naylon poşetmiş. 1000 yılda ancak yok oluyormuş zaten; gider rahat rahat toplarsın; işsizlere iş vermiş olursun. Piller daha hızlı ve daha geri dönülmez biçimde zarar veriyorlar çevreye, doğaya, hayata.

File imiş. İplik, file ve dokuma sanayisi ya da çöp poşeti kapitalistleri zorda mı yoksa?

Yani ilde çevrenize bakın; naylon poşetten çok sokak köpeği göreceksiniz; sokak köpekleri çevre temizliğine de, insan sağlığına da zararlı değil(değiller) mi? Aşıları bile olsa kılları, tüyleri ölümcül akciğer kisti, ölümcül karaciğer kisti yapmıyor mu? Daha yeni, dört yaşındaki bir çocuğun karaciğerinde kist çıktı ve şimdi kemoterapi görüyor. Her hafta yıkıyor musunuz o sokak köpeklerini?

Yani görülen ki naylon düşmanlığının akıllı, mantıklı bir nedeni yok; ve bu nedenle de 'Naylon poşet fobisi' gibi birşeye de yol açmakta.

Bir de sokaklardaki 'çöp konteynırı' denilen şeylere düşmanlık körükleniyor ve insanlar adeta bir toplama kampında imişler gibi çöplerini belli saatlerde evlerinin önlerine bırakmak zorunluluğunda bırakılıyorlar ancak öyle iller var ki her sokağında birçok çöp konteynırı var sokaklarında, evlerinde, işyerilerinde yazın bile sinek yok çünkü çöp konteynırları sürekli ilaçlanıyor, yıkanıyor belediyece.

Ne temizliği, ne sağlığı kardeşim. Önce felsefe, bilim ve Din hadisileri ile beyinler, ruhlar, eğitim, ekonomi, sanat, hayat ve demokrasi temizlenmeli, sağlığa ulaşmalı.

Ben naylon poşet düşmanlığını haklı, doğru, mantıklı bulmuyorum; ve akıldışı bir düşmanlık, bir kurnazlık ve bir fobi olarak görüyorum.

Peki neden ekmekler kağıt poşetten çıkarıldı; temizlik, sağlık önemli ise?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 5.12.18/10.44


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020