ENGELLİLER GÜNÜ KUTLAMAK

İnsanlık felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden öylesine çok uzaklaşmış yani cehalete ve nefse o kadar çok dalmış ki artık ne söylediğini bile bilmez hale gelmiş. Bunun nesnel nedeni beden-beyin nesnel çelişkisi; öznel nedeni ise kendileri de cehalet ve nefs olan gerçek felsefeyi, gerçek bilimi ve dini tanımlayan Din hadisileri'ni öğretmeyen eğitim düzeni, siyaset, moda, medya. 

Dünyada 'Engelliler günü' diye bir gün kutlanıyor. Hıristiyan(Hristiyan) dünyasındaki Saint(Aziz) Valentine günü'nün Müslümanlara 'Sevgililer günü' diye kutlatılması gibi bir mantıksızlık, tuhaflık.

Anlaşılan ki özgün adı herneise(her ne ise); büyük olasılıkla Sevgililer günü'ndeki gibi bizdeki adı ile 'Engelliler günü kutlamak' içinde olanlar bırakın felsefeyi, bilimselliği, Din hadisileri'ni; Türkçeyi yani kendi dililerini(dillerini) bile iyi, tam, doğru bilmiyor olmalılar çünkü onlar Türk dil kurumu'nun internet sözlüğüne bile bakmak zahmetine katlanabilselerdi; 'kutlamak' sözcüğünün anlamının 'Mutlu bir olaya sevinildiğini söz, yazı veya armağanla anlatmak, tebrik etmek' içerikli olduğunu bilirlerdi.

Ne yani? Engelli olmak mutluluk, başarı, önemli, iyi birşey mi de kutlanıyor? Yani dünyada kim başına bir hastalık geldi diye kutlar, kutlama yapar? Eğer engelli olmak mutluluk ise neden öyleyse engelli olmak sorun olsun, kaçınılması gereken birşey olsun?

Yani örnek ki Abd'de bir fabrika kundaklanmış; 120 bayan işçi ölmüş. Ve o gün 'Dünya kadınlar günü' diye kutlanıyor yani o güne kutlama yapılıyor!

'Kutlu olsun' demek 'Hayrlı, uğurlu olsun' demektir; internetteki Tdk sözlüğüne bakın; yani engellileri ya da engelliği ya da Engelliler günü kutlamak engellilere 'Hayrlı, uğurlu olsun' demektir.

Yani buna 'İnsanlık kafayıyemiş(kafayı yemiş)' denilmez de başka ne denilir?

Peki bu saçmalığın nedeni ne? Nesnel nedeni yani birinci nedeni 'Beden-Beyin' çelişkisi; ikinci yani öznel nedenileri(nedenleri) ise genelde nefs; özelde ise siyasetçiler, moda, medya, özel sektör sömürgenliği. Yani siyasetçiler, moda, medya, özel sektör insanlığı öyle akıldışı ve ahlakdışı hale getiriyorlar ki insanlık artık ne dediğini, ne söylediğini, ne yaptığını bilmeyen bir makine, robot, kütle, beden, nicelik haline geliyor. Yani düşünün; hem dinli olduklarını söylüyorlar hem de herkesin içinde, adına bikini, mayo dedikleri sütyen-külot ile dolaşıyorlar!

Bu dünyada hiçbir günü kutlamayın. Çünkü içi lav, kor, ateş dolu bu dünyasın üzerinde; içi bağırsak, bok, iğrenç, tiksinç şeylerle insanlığın kutlayabileceği hiçbirşey yoktur; bir de kalkmış 'engelli olmayı' kutluyorsunuz. Yani kutlama değil felsefe, bilim, Din hadisileri içinde ruhsal, beyinsel, nitel, soyut inziva gerekmektedir insanlığa.

Oldu olacak 1. ve 2. Dünya savaşı'larını da kutlayın bari.

Bir de 'Maymundan gelmedik' diyorlar; emin olun eğer insanlık topraktan ya da bir ilahtan gelseydi bu kadar büyük ve çok saçmalamak içinde olmazdı, olamazdı.

Evet bu durumun bir öznel nedeni daha var: Din diye; dini tanımlayan Din hadisileri'ni değil de bilimdışı yani dine aykırılık demek olan dini inanç öğretmek.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 5.12.18/09.48


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020