SELFIE ÇUBUĞU YERİNE ÇEKİM ÇUBUĞU ÖNERİM

Toplumların dini inançları ve dilleri onların zekalarını ve medeniliklerini de gösterir. Yani barbar insanlar ve barbar toplumlar barbarlık içeren inançları severler ve seçerler; medeni insanlar ile medenilik içeren inançları severler ve seçerler. Bu nedenle ki Atatürk'ü, demokrasiyi ve laikliği de ancak medenilik seçer. Yani Atatürk'e düşman olan, Atatürk'e hakaret eden insan asla medeni değildir, ve üstelik de akıl-ruh sağılığında büyük sorun vardır.

Büyük dahi kahraman Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türkçe de hem dünyadaki en ileri dil hem de evrensel dilin temeli oldu.

Türk dil kurumu 'Selfie/Selfi' sözcüğü yerine 'Özçekim'i üretmişdi(üretmişti); belli ki felsefecilerden oluşmadığı, edebiyatçılardan oluştuğu için, çaresizlik içinde kalmış ve bu nedenle de fizik bilimine sığınmış olabilir çünkü 'öz' sözcüğü fizik biliminde oldukça çok kullanılmakta, 'özçekim' sözcüğü fizik biliminde de var; ancak fizik bilimindeki 'öz' sözcüğü nesnenin gerçek özünü yani içini anlatır oysa selfiede çekilen şey insanın içi değildir, ve ayrıca da insanın özü bedeninin içi değil ruhunun içidir ki onu da fotoğraf makinesi ile çekmek olanaksızdır.

Selfi yerine 'kendiniçek(kendini çek)'i önermişdim(önermiştim); ancak bir de 'selfie çubuğu' var. Dilde yabancı sözcükleri birebir(bire bir, aynen, tıpatıp, sözcük sözcük, eş anlamlı) olarak çevirmek herzaman(her zaman) doğru olmaz ki 'computer' sözcüğüne 'bilgisayar' deyilmesi(denilmesi bu açıdan doğrudur, anlam olarak yanlış olsa da; yani selfi çubuğu sözcüğüne de bir başka Türkçe sözcük gerekir. Ben 'Çekimçubuğu/Çekim çubuğu' sözcüğünü öneriyorum. Üstelik te o çubuk yalnızca kendini çekmek için kullanılmaz; kamerayı uzatıp gözle iyi görünmeyen yerleri ve gözle iyi ya da hiç ya da tam görünmeyen yerlerdeki şeyleri ve kişileri çekmek için de kullanılır örnek ki çekimçubuğu ile yüksek bir duvarın arkası da çekilebilir, bir havuzun suyunun içi de.

Gerçek ki bu dünyada şu ikisi asla tarihin taçı olamayacaktır ve onlar tıpkı Sodomlular, Gomoralılar, Pompeililer, Sıpartalılar gibi yok olup gideceklerdir: 1- Türklerin dahi bilimsel kahramanı Atatürk'ü dışlayanlar, 2- Arabların dahi bilimsel kahramanı Muhammed'i yani dini tarite ilk kez bilimsel, doğru, medeni ve insani olarak tanımlayan Din hadisileri'ni dışlayanlar. Kuşkusuz ki bu iki değerli insan hem halklarına hem de insanlığa en büyük hizmeti sundular; Atatürk Dil devrimi ile, Muhammed te Din hadisileri ile; bunu şimdikiler anlamasa da sonrakiler mutlaka anlayacaktır çünkü doğru insanlık da, doğru dünya da ancak bu iki kazanç üzerine kurulabilir.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 4.12.18/09.46


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020