AKP'NİN FRANSA'YA PRENS SALMAN CEZASI MI?

Gerçek ki Akp'nin yönettiği Türkiye; gerçek Türkiye değil Akp Türkiyesi'dir çünkü gerçek Türkiye Atatürkçülük, demokrasi, laiklik, Türkçe, 'Yurtda barış, dünyada barış', 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Andımız', bilimsellik, Osmanlı karşıtlığı, ulusallık, devletçilik gibi özellikler üzerine kuruludur.

Ortada ki Akp'nin Atatürkçülüğe, demokrasiye, laikliğe, bilimselliğe ve Türkçeye karşıt hali hem onu hem onu Türkiye devleti'ni hem Türkiye içinde hem de dünyada zora sokmakta görünmekte.

Akp'nin İhvan'cı özelliği ya da yapısı ya da hali ya da tercihi hem Akp'yi hem de Türkiye devleti'ni dünyada zor düşürecek bir hal almakta.

İhvancılık hem Mısır ile hem de Abd ile hem de Ab ile ters olmaya neden oluyor.

İhvan yani eski adı ile Müslüman kardeşler adlı, sözde İslamcı, sözde dinli yasadışı örgüt; ve Mısır'ın devlet başkanı Enver Sedat'ı öldürmüş bir örgüt.

Yani Akp'nin böyle bir örgüt ile neden yandaş olmak istiyor, anlamak zor. Sonra da 'Teröre karşı birlikte mücadele edelim, benim terör örgütüm iyi-senin terör örgütün kötü anlayışı yanlış' anlayışını da anlamak zor.

Suudi Arabistan; hem Abd yanlısı hem de Fıransa(Fransa) devlet başkanı ile G-20'deki kankalığına bakılırsa Ab yanlısı. Suudi Arabistan da, Abd de, Ab de İhvan'a karşı ve tuhaf ki Pkk yanlısı. Yani anlaşılan ki birileri Türkiye'ye karşı olmayı teröristlik saymıyor; belki de bunun temel nedeni Atatürk, demokrasi, laiklik karşıtı ve Osmanlı yandaşı Akp'dir? Yani bu nedenle ki Türkiye'nin de, Akp'nin de başı hem içeride hem de dışarıda belada olmakta? Yani anlaşılan ki sorunların içeride ve dışarıda çözülmesi için Akp gitmek zorunda?

Akp iktidarı Fıransa'daki, akaryakıta zam nedeni ile başlayan gösterileri nedne gösterip Türkiye'lileri Fıransa'ya gitmek konusunda uyardı. 

Oysa bu konudaki gösteriler tüm Avrupa'ya yayılıyor. Yani neden tüm Avrupa'ya değil de yalnızca Fıransa'ya?

Bu durum; akıla; 'G-20 sırasında Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi pirensi Salman'a soğuk davranırken Fıransa devlet başkanı Macron ile Suudi pirensi(prensi) Salman arasında görülen kankalık hali nedeni ile mi oldu acaba?' sorusu akıla geliyor. Bilenler bilirler; G-20 sırasında Macron ile Salman elele, omuzomuza(omuz omuza) dost gibi idiler ve Macron Salman'ı 'Beni hiç dinlemiyorsun artık' diye adeta azarlıyordu.

Yani belli ki Akp'nin Türkiye içindeki, Türkiye'nin dünyadaki yerini ve halini Akp'nin İhvan'a karşı tavırı belirleyecek. Belki de Akp'nin kafasında İran ile birlikte 'Suriye-Mısır-Suudi Arabistan alanında Osmanlı türü bir egemenlik hayali vardır ki bu da dünya ve Türkiye açısılarından büyük bir sorun demektir ki bu nedenle de 'Acaba Türkiye'de son iki yılda savaş sanayisindeki gelişmeler savunma ya da ihraç amaçlı olmaktan çok fetih ya da Fatih amaçlı mı?' diye bir soru da akıla gelmiyor değil.

Görülen ki sonunda başına Mondros'u bela eden 'Osmanlı'nın yerinde rahat durmaması'na benzer bir 'yerinde durmamazlık' hali gibi Akp de yerinde durmuyor gibi görünüyor; ve anlaşılan ki Akp uyumadıkça Türkiye ve dünya rahat uyumayacak gibi görünüyor.

İyi de 2019 G-20'si sanki Türkiye'ye ya da Akp'ye inat eder gibi Suudi Arabistan'da toplanacak. Ve bu durum hem Türkiye hem de Akp açısından büyük bir sorun olacak.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 4.12.18/09.38


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020