G-20 DEĞİL M-20 GEREKLİ

Bir cehalet ve nefs türü olan siyaset için yol da, çözüm de çok basittir(kolaydır): Ya ahlakdışılığın peşine takılmak ya özel sektörün peşine takılmak ya da barbarlığın peşine takılmak ki üçü de zaten cehalet ve nefs içerir. Bu nedenle siyaset alim, alime bir toplum değil ya cehaleti ya nefsi ya zorbalığı baştaçı etmiş toplum ister. Bu nedenle devletlerin başlarında patronlar, sanatçılar, mankenler, çıplaklar, diktatörler görebilirsiniz de düşünürler(filozoflar), alimler, alimeler, bilgeler göremezsiniz 21. yüzyılda.

G-20 diye bir ucubelik, utanç var.

Dünyanın en gelişmiş 20 ülkesi mi neymiş.

İçinde Abd, Almanya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Suudi Arabistan, Rusya ve Türkiye varmış. 

Yani felsefe, bilimsellik, insan hakları, demokrasi, özgürlük ve dini tanımlayan Din hadisileri açısından geri ülkeler.

Abd'nin tarihini, ve şimdi Abd başkanı Trump'ın özürlü bir gazeteciye davranışını bile biliyoruz; Almanya'nın ahlak önündeki halini biliyoruz, hertürlü ahlakdışılık serbest; Brezilya'da fuhuşta devlet desteği bile var; Çin'de insan hakları ve işçi hakları nerede ise sıfır; Hindistan'da küçük bir kesim zenginlik içinde yaşarken halk yokluk, yoksulluk, sağlıksızlık ve vahşet içinde yaşıyor; Suudi Arabistan'da, şeriat, idam denilen vahşeti bilmeyen var mı; Rusya da demokrasinin, insan haklarının, işçi haklarının yerlerde süründüğü bir ülke; Türkiye zaten ölümlü iş kazasılarında ve yolsuzlukta Avrupa birincisi imiş, ve dünya Türkiye'yi 'Gazeteci hapishanesi' diye de tanıyor. Öteki ülkeler de zaten ötekilerden farksız; Japonya maliye bakanı 'Yaşlılar bir an önce ölsün' demişdi.

Yani bu ülkelerin hangisinde felsefeye, bilime ve dini tanımlayan Din hadisileri'ne ya da gerçek demokrasiye, gerçek insan haklarına, gerçek işçi haklarına, gerçek insanlığa uygunluk var? Bu ülkelerin içinde felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne ya da insanca insanlığa, insanca dünyaya uygun tek bir ülke var mı? Tümü de ya işçilerini, halkını ya da dünyayı sömüren ülke. Yani içlerinde bir tane olsun; felsefeye, bilime, Din hadisileri'ne, insanlığa doğru örnek biri var mı?

Ne ile zengin oluyorlar? Kapitalistlerle yani işçilerini, halklarını, vatanlarını sömürmekle. Yani felsefe, bilim, Din hadisileri, medenilik ile değil.

Yani durum açık ki 'Körler sağırlar, birbirlerini ağırlar' hali.

Yani açık ki medenilik 'O ne ki?' denilir hallerde bu ülkelerde.

Yani insanlığa, dünyaya G-20 değil; M-20 gerekli yani felsefeye, bilime, Din hadisileri'ne uygun yani insanca insanlığa uygun yani medeni yirmi ve daha çok ülke. Şimdilik bir tane bile olsa başarıdır.

G-20 öyle akıldışılık, ahlakdışılık, barbarlık, vahşet, insanlıkdışılık ki 2018 toplantısındaki Aile fotoğrafı'nda, Suudi kökenli gazeteciyi vahşice öldürten ve vahşice yok ettiren Suudi pırensi(prensi) bile var. Yani bunlar böyle birşey işte.

Yani iyi k hitler yok; yoksa Almanya'yı temsilen o da girerdi o Aile fotoğrafı'na.

G-20'lere değil; M-20'lere doğru ile.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.12.18/09.17

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020