İNSAN CESEDİ VE İSKELETİ TEŞHİRİ YASAKLANMALI

Kimsesizler mezarlığı'na gömdüler onları, kimseleri yok ya da hastahane borçları ödenmedi diye; oysa kendi vatanları, kendi milletleri, kendi devleti içinde idiler.

Kendi vatanı, kendi milleti içinde 'kimsesiz kalmak' bu. Peki ya tarih içinde, insanlık içinde kimsesiz kalmak?

İnsanlar ve insanlık çok zeki olabilir; ancak felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzaksa, yoksunsa asla tam zeki değildir. Bu nedenle diktatörlüklerde bile okullar, üniversiteler, eğitim olur ancak onlarda gerçek felsefe, alimlik, alimelik, Din hadisileri olmaz. Yani sonuçta; ahlaksız insanlar da üniversite mezunu olabilirler, üniversite mezunu yapılabilirler; üstelik de eğitimin nitel seviyesi iyice düşürülürse bu iş daha kolay ve daha kitlesel olur.

Nicel zeka insanlığı, insan olmayı yalnızca kendi insan dirileri ve kendi insan ölüleri ile sınırlı saymakta.

Bu nedenle ki örnek ki firavunların cesetleri, iskeletleri; Pompei'lilerin cesetleri, iskeletleri birer hayvan fosili gibi ve para için sergilenmekteler. Bu durum insanlığa, ahlaka aykırıdır.

İnsan iskeleti fosil değildir. Para kazanma aracı(araçı) hiç değildir.

Günümüzden binlerce yıl öldüler diye; artık kimlerikimseleri(kimleri kimseleri); arayanlarısoranları(arayanları soranları) yok diye; devletleri yok diye; insanların cesetlerine, iskeletlerine fosil ya da ticari nesne durumu yapılamaz; bu herşeyden önce yaşamakta olan insanlığın insanlığına, onuruna aykırıdır.

Bu nedenle; binlerce yıl öncesine ait olsa da insan cesetlerinin, insan iskeletlerinin, insan kemiklerinin müzede de olsa sergilenmesi, teşhiri yasaklanmalıdır; insan cesetleri, insan iskeletileri, insan kemikleri binlerce yıl öncesine ait olsalar da, kimseleri olmasa da ya toprağın altında olmalıdırlar.

İnsanlar ölürler ancak insanlık ölmemelidir.

Sizin peygamberlerinize ya da önderlerinize ya da sevdiklerinize ya da ölülerinize milyonlarca yıl sonra bile olsa aynı şeyin yapılmasını ister misiniz?

Ölüleri sahipsiz olan dünyanın dirileri de sahipsiz demektir.

İnsanların cesetlerini, iskeletlerini sergileyip para kazanacak kadar ne zaman düştün sen ey insanlık?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 1.12.18/10.35


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020