Sevgi denilince Gönül ne hissedebilir, ne diyebilir?..

Allahu Teala celle cellahu Hazretleri yüce Kelamı olan Kuran-i Kerimde şöyle buyurmuşur;

Allah'a ve ahiret gününe iman eden hiçbir kavim (topluluk) bulamazsın ki, Allah'a ve elçisine başkaldıran kimselerle bir sevgi (ve dostluk) bağı kurmuş olsunlar; bunlar, ister babaları, ister çocukları, ister kardeşleri, isterse kendi aşiretleri (soyları) olsun. Onlar, öyle kimselerdir ki, (Allah) kalplerine imanı yazmış ve onları Kendinden bir ruh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacaktır; orda süresiz olarak kalacaklardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah'ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah'ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir.

Mücadele Suresi, 22. ayet


Belki Allah, sizlerle onlardan kendilerine karşı düşmanlık besledikleriniz arasında bir sevgi-bağı kılar. Allah, güç yetirendir. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

Mümtehine Suresi, 7. ayet


Onda 'sükun bulup durulmanız' için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır.

Rum Suresi, 21. ayet


İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.

Meryem Suresi, 96. ayet


İşte Allah, iman edip salih amellerde bulunan kullarına böyle müjde vermektedir. De ki: "Ben buna karşı yakınlıkta sevgi dışında sizden hiçbir ücret istemiyorum." Kim bir iyilik kazanırsa, Biz ondaki iyiliği artırırız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, şükredene karşılığını verendir.

Şura Suresi, 23. ayet

 

*Sevgi sadece „Seni Seviyorum“ ve sevgiyi karsidaki Insan´dan beklemek degildir. Sevgi ayni zaman´da onun icin emek vermek ve mücadele etmektir. Böylece Sevgi daha da güzellesir ve deger kazanir..

*Yüce Sevgili´den (Allah´tan) alirlar Insanlar Sevgiyi. Onunla seviyor Insanlar birbirini. Onun icin seviliyorsa Sevgi baki kalir, ölmez. Fakat onun icin sevilmiyorsa, bir de bakarsin birgün Dünya´da iken bir gül gibi solup gitmistir..

* Insan „Seviyorum“ deyince bunu sadece dil, akil ve nefsi ile dememesi gerekir. Bunu en önemlisi olarak kalb ile demesi gerekir ki, Sevgisi edebiyete kadar gitsin..

*Hani demisler ya „Gözden irak olan Gönülden de irak olur.“ Seven, Sevdigini Kalbinin derinliklerinde yasatabiliryorsa, gözleri onu her yerde görecektir zaten..

* Gönüller bir oldukca Sevgi hic azalmaz, kaybolmaz. Fakat yanliz kaldiklarinda Sevgiyi tam göremez, hissedemez, yasayamaz..

*Allah icin seven affedici olur, reddetici olmaz. Allah icin seven merhamet edici olur, imtikan alici olmaz..

*Sevgi bir gül gibidir. Ona güzel bakildigi sürece rengini, güzelligini ve kokusunu kaybetmez..

*Sevdigi icin sabretmek, katlanmak, onun icin üzülmek, aglamak güclü bir Sevgiye isarettir..

* Sevdigini sevmek yürek ister. Eger onu gercekten sevmis ise yüregi yaralansa bile onu sevmekten vazgecmez..

*Sevmek, Sevgi ile tanismaktir. Sevilmek ise, baskasinin kalbinde yer almaktir..

* Sevgi, huzur veren bir Kaynaktir. Insan Sevdigine hayati boyunca hep „Seni Seviyorum“ demesi huzuru daha artar, eksilmesi söz konusu olmaz..

* Insan Sevdigini Allah icin sevdigi zaman kapiyi ona karsi acik tutar, kapatmaz. Sevdigi hata yapsa ona üzülür. Kirici olup sonra buna pisman olsa, onu bagislar, güzel bir is yapsa, onun icin sevinir..

* Bir Insan Esine „Sana cok haksizlik, cok kötülük ettim, pismanim, hakkını helal et.“ dese Esi´de gülümserek ona: „Ey benim güzel Yârim. Affetmek Allaha mahsustur. Affetmek benim ne haddime?. Hakkimi sana helal ediyorum“ demesi onun aciz oldugundan degil onu Allah için sevdigi icindir..

*Biri Sevdigine „Seni seviyorum“ „Iyiki varsin“ dedigi zaman Sevdiginin ümidi olur onu hayatinda sadece bir kisi sevse bile. Cünkü Insan sevgiyle büyür, filizlenir. Aksi takdirde kücülür, kaybolup gider..


Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BÜYÜK BİR YALANDI O KELİME ''SEVGİLİ' !' Edebiyat 17.04.2021
Nokta Kadarsın. Edebiyat 23.12.2020
ÖĞRETMENE VERİLEN DEĞER Edebiyat 19.10.2020
UMUT BAZEN İŞKENCEDİR Edebiyat 19.08.2020
Eşek Arılarına Ders Edebiyat 07.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.