Islamı doğru anlamak.. -5-

Islam nedir? Anlamı nedir? Bunu iyi bilmek gerekir. Birşeyin ne olduğunu, ne gibi bir amacı olduğunu ve niçin var olduğunu bilmeden nasıl doğru hedefe şaşmadan ulaşılır?

Gelin Islamın anlamını hep birlikte öğrenelim;

Din İslam “silm” ve “selam” kökünden türeyen bir kelimedir. Bu şekliyle Kur’anın 105 yerinde geçmektedir. “Islam” kelimesi isim ve fiil halinde 10 kadar ayette geçmektedir.

“Silm” barış, güven ve huzur anlamına gelmektedir. “Selam” ise mutluluk, esenlik ve güvenlik demektir. “Islam” Allaha teslim olmak, boyun eğmek ve itaat etmek anlamını taşır. Kur’an Islamı (yani Allahu Teala celle cellahu) şöyle tanıtır;

Kişinin kendisini yalnız Allaha teslim etmesi, yalnız Ona kul olması ve yalnız Ona ibadet etmesi. Yalnız bir Ilaha kulluk etmek demek ondan başka ilah yoktur ve bir olan Allaha kulluk etmek demektir. Tek ve bir olan Allaha kulluk etmek bir olan dini ile bağlanmakla münkün olur. Üç, beş, yedi din ile Allaha yaklaşmak doğru bir adım olmaz bu yüzden. Çok din ile kendisine kulluk edilmesini isteseydi Yüce Rabbimiz, bunu Kelamında mutlaka bildirirdi. Birtek İslam dinin yaşanmasını ve onun emirlerini yerine getirilmesini ister. Açık ve net. Bunun “ama”sı “mama”sı diye ifade etmek hiç kimsenin hakkı değildir. Buna rağmen geçmişten bu güne kadar Islam değil de başka bir din doğru olduğunu iddia da bulunmuşlardır. Mesela, Filisof ve İlahiyatçı olan Franz Rosenzweig bunlardan birisidir. Kendisi birtek Hristiyanlık doğru olduğunu, “Haşa” Islam doğru bir din olmadığını bir teolojik ve filozofik görüş ile ileri sürmüştür. Onun görüşlerini özet olarak sizlere aktarıyorum;

“İslam dini, dili, adetleri, cennet anlayışı, çapı ve halen de devam eden Arap işbirliği ve kollayıcılığıyla bir Arap dinidir.”

“İslam iddia ettiği gibi hiçbir zaman bir dünya dini olamamıştır. Daima bir ''şark klübü'' olarak kalmıştır.”

Bu iddialara yönelik şöyle bir Yorum yapılmıştır;

Bu filozofun görüşlerine katılıyorum. Kur'an başlangıçta "her kavme kendi içinden bir peygamber gönderildiği" iddiasına ve ilkesine dayanarak İslam dininin de sadece Arap kavmi için gönderildiğini bildirmiştir. Bu sebeple Kur'an'da geçen bazı ayetler Arap kavminin tek muhatap olarak görüldüğünü belirtmektedir. Örneğin:

Şüphesiz bu Kur’ansana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ondan hesaba çekileceksiniz. (Sure 43:44*)

Böylece biz sana Arapça bir Kur’an vahyettik ki, şehirlerin anası olan Mekke’de ve çevresinde bulunanları uyarasın. (Sure 42:7) 

Yine biz (Mûsâ’ya) seslendiğimiz zaman Tûr’un yan tarafında da değildin. Fakat Rabbinden bir rahmet olarak, senden önce kendilerine hiçbir uyarıcı gelmeyen bir kavmi, düşünüp öğüt alsınlar diye uyarman için (o haberleri) sana bildiriyoruz. (Sure 28:46)

 

Franz Rosenzweig’ın dile getirdiği görüşleri ve bu görüşlere yorum yapan şahıs herhalde bu ayetlerden haberleri yok;

 

“Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur…”  (En’am Suresi 153.Ayet)

“Şüphesiz Allah katında din İslamdır….” (Al-i Imran Suresi, 19.Ayet)

…” size din olarak İslam'ı seçip beğendim.” (el-Maide Suresi, 3.Ayet)

 

Kur’an’da geçen ve Islam hakkında olan birkaç ayetleri delil olarak ortaya koydum. Birkaç Ayeti okuyup düşünmeden, tespit etmeden ve diğer Ayetleri okumadan hemen Islam hakkında söz söylemek hoş bir haraket değildir. Ya İslam ile ilgili ayetleri duymadılar, bu yüzden de böyle sözler sarfettiler veyahut bunları duydukları ve bildikleri halde Insanları bile bile kandırmaya çalışmışlar. Doğrusunu Allah bilir.  

Ayrıca;

 

Medine döneminde millet-i İbrâhim ve müslimîn kelimeleri bir arada geçmekte (el-Hac 22/78), tevhidden ümmete, kendisini Allah’a teslim edenler cemaatine geçilmektedir. “Dînü’l-hak” ifadesiyle muharref ve bâtıl dinlere karşı bu yeni dinin sağlam esasları belirtilmiş ve onun bütün dinlere üstün kılınacağı müjdelenmiştir. (et-Tevbe 9/29, 33; el-Fetih 48/28; es-Saf 61/9) .” diye burada da Islamın hak din olduğunu belirtir.

Kaynak: İslam İlmihali 1, TDV Yayınları, 2002

 

Cenabı Allahtır şüphesiz Islamı Kullarına gönderen ve bildiren. O dini “Haşa” başkası kurmadı ve yazmadı. Kurucusu ancak Allahtır celle cellahu. Onu sanki bir Insan meydana getirmiş gibi algılamak, Allahtan geldiğini bildiği halde onda bir kusur aramak veya Islamı kötü ve çirkin olarak göstermek büyük bir hakarettir. Insanı, hayvanı, bitkiyi kısacası canlı cansızı her şeyi mükemmel ve kusursuz yaratan Allah, Islamı mı mükemmel ve kusursuz olmayacak? İster aile hayatında, ister iş hayatında, ister sosyal hayatında olsun. Her yerde Islam ölçülerini, tavsiyelerini, emirlerini Ku’ran ve Hadis ile en güzel şekilde anlatmıştır. Bazı Insanların Islam dinin hakkında bazı şeyleri tuhaf gelebilir, bundan şüphe duyabilir. Fakat güzel bir niyet ile yola çıkarak ve iyi bir araştırma yaparak şüphe ettikleri şeyler ortadan kalkacağını eminim. İyi niyetli olan Islamı tanıdıktan sonra Allahın hidayeti ile Müslüman olur. Bunun tersini davrananlar bile, bakıyoruz ki, Islamiyette yerini almışlar. Haberlerde gündem olmuş İslam ile şereflenen Insanların birkaçını sizlere aktarmak isterim;

 

“Portekizli Luis Sinop’ta Islamı seçti”

“Çinli Mühendis Gönen’de Müslüman oldu”

“İslamdan midem bulanıyor dedi, daha sonra Müslüman oldu”

“Islamın yanlşlarını ararken Müslüman oldu”

“Ukraynalı Yuliiya Zarudnia Denizli’de Müslüman oldu”

“Avustralyalı Sonia Müslüman oldu”

“Budist Kadri Müslüman oldu”

 

Kaynak: yeniaysa.com.tr

 

Görüldüğü gibi, Islamdan yana ve yana olmayanlar vardır. Yana olmayanlara Islamı daha iyi tanımaları ve öğrenmeleri tavsiye ediyoruz. Birinden bir mevzu hakkında birşey duyduktan sonra bunu hep doğrumuş gibi mantık yürütüp kabul etmek doğru olmayabilir. Bazı konuları daha fazla derinliklerine inmek gerekir. İyi öğrendikten sonra ne söyleceğini emin ise bir insan, o zaman ancak ilgilendiği konu hakkında fikrini ve yorumunu söyleyebilir. Aksi takdirde yanlış bir bilgi verir ve İnsanların aklını karıştırır.

Cenabı Allah bir Ayeti Kerime de şöyle buyurur;

“Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini Islama açar; kimi de saptırmak isterse, göğe çıkıyormuş gibi kalbine darlık ve sıkıntı verir. Allah inanmayanları işte böyle cezalandırır.”

(En’am Suresi, 125.Ayet)

 

5. Bölümün Sonu

Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
NAMAZI İNKAR EDEN MÜSLÜMANLAR DA VARMIŞ Genel 24.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM(2) Genel 24.07.2021
Şeridine Sığmayan Araba Kullanmasın Genel 16.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM Genel 10.07.2021
AYETLERE GÖRE BEŞ VAKİT NAMAZIN KILINIŞI Genel 07.07.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.