ÇAĞIMIZIN İKİ TEKNOLOJİK SAÇMALIĞI: POWERBANK VE KOL SAATİ

Tuhaf ki bilim, teknoloji ve eğitim akıllı insanlar değil şımarık insanlar yaratıyor ve bu şımarıklık da beslenmekten tutun da teknolojiye kadar heryeri sarıyor. Bunun temel nedeni bence iki tane: 1- Okullarda gerçek, doğru felsefenin öğretilmemesi, 2- Okullarda dini tanımlayan Din hadisleri'nin öğretilmemesi, 3- Moda. Yani genel tanımla: Cehalet ve nefs. Yani cehalet ve nefs için eğitim ya da öğrenmek bilginin doğru sonuçlarının tam ve nitel olgunlaşmasını önlüyor.

Okullarda, üniversitelerde öğretilen felsefe gerçek, doğru felsefe değil felsefe tarihi, felsefe mazisi, felsefegeyiği(felsefe geyiği) bence ki buna en felsefel kanıt da felsefe diye dil felsefesinin de öğretilmemesidir yani dil felsefesi bilmeyen insan on yıl felsefe okusa da gerçek, doğru felsefeyi bilmez.

Okullarda, ilahiyatlarda din diye öğretilen de din değil bence çünkü dini tanımlayan Din hadisileri öğretilmiyor yani asıl öğretilmesi gereken; bunun yerine Arabça, Arab tarihi, Arabçılık, Arab hayatı ve inanç gibi şeyler öğretiliyor oysa dini tanımlayan Din hadiisleri diyor ki 'Din bilimdir/ilimdir, bilim olmayan yerde din de olmaz'; hangi Kuran kursunda, hangi din dersinde bilim var; hangi ilahiyat fakültesinde, hangi imamhatip lisesinde temel amaç bilim yani bilimsel olmak? Gerçek ki siyasetle yönetilmek demek gerçeklerden ve doğrulardan uzaklaşmak demektir çünkü siyaset demek 'Bilim, gerçekler, doğrular ne isterse onları öğret' değil 'Ben ne istersem onları öğret' demektir.

Okullarda, üniversitelerde gerçek, doğru eğitimin, öğretimin olmadığı; amaçın(amacın) bilimsel bir toplum yaratmak olmadığı okullarda giyimde, saçta ve takıda yani görünümde modanın serbest olması ile de ortadadır. Moda bataklık gibidir, içine koyulan herşey ovada şey değil bataklıkta şey olur.

Okullardan başlayan bu yanlışın toplumda iyice saçmalık haline dönüşmesinin akılı ve ahlakı iyice dışlamışlık modası olan bikini, mayo ile olmakta.

Bu saçmalık toplumda bir de teknolojik olarak oluşmakta zorunlu olarak çünkü saçmalıklar süreçi yeni saçmalıklar yaratır.

Toplumdaki teknolojik saçmalığın iki en önemli belirtisi powerbank(güçbankası) ve kol saatidir ki ortada ki ikisi de modanın etkisidir.

Power bank neden? Ceptelefonunun bataryası biterse ceptelefonundaki bataryayı dolduruyormuş yani anlaşılan ki bu haldeki ceptelefonu ile konuşabilmek için powerbankın ceptelefonundaki bataryayı doldurmasını beklemek de gerek. Peki kardeşim; powerbank almak yerine neden yedek batarya ya da yedek bataryalar almıyorsun, ve bataryan bittiğinde neden hemen takıp kullanma yolunu seçmiyorsun? Çünkü Batı powerbankı adeta moda yaptı, moda ise akılla değil duyularla yani bedenle yani nicelikle düşünür. Yani sanılmasın ki powerbank kendikendine enerji üretiyor ya da hiç bitmiyor ya da bataryanın yerini tutuyor.

Kol saati neden? Yani 21. yüzyıldayız, ceptelefonu var, ceptelefonunda saat var, neden saat olarak ceptelefonundaki saati kullanmıyorsun? 'Ceptelefonunun bataryası biterse ne olacak?' imiş. Ee, diyoruz ya sana 'Yedek batarya al' diye. Android ceptelefonularında batarya değiştirilince tarihi ve zamanı yeniden ayarlamak gerekiyor ancak telefonun bunu kendiliğinden yapabiliyor. Yani açık ki kol saati de powerbank gibi bir moda, tüketim modası çünkü gerçekte ikisine de gerek yok. Kol saati ilginç ki bayanlarda daha çok, yani onlarca kol saati olan bayanlar var çünkü giyimlerine göre kol saati takıyorlar oysa baylar ne giyerlerse giysinler tek bir kol saati takarlar genelde oysa onlarca, yüzlerce ayakkabısı olan bayanlar var yani özel sektör için bayanlar tüketim için bulunmaz nimetler. Açık ki bayanlar hem bay olmak istiyorlar hem de baylardan daha çok bay; yani bayanlara bay olmaları değil bayan ve insan olmaları öğretilmeli felsefe, bilim ve Din hadisileri ile. Yani açık ki kol saati saçmalığı baylardan çok bayanları egemenliğine almış durumda k bu da kol saatinin bir gereksinim değil moda yani akıldışılık olduğunu göstermekte yani bilimin ve teknolojinin akıldışılık ile nasıl birleşebildiğini göstermekte ki tıpkı hem bilimdışı şeylere inanan hem de bilimci, akademisyen olanlar gibi. Korkulur ki bayanlar giysilerinin renklerine göre de powerbank taşımaya kalkarlar.

Hele bir de ilde(şehirde) yaşıyorsan bir tane yedek batarya da yeter çünkü hem heryer saat dolu hem de bataryayı dolduracak çok olanak var ilde.

Yani görülüyor ki moda denilen saçmalık teknolojiye de girmiş durumda.

Ancak tuhaf ki insanlara 'Kitap oku' denilse 'Zamanım yok' der, 'Felsefe öğren' desen 'Felsefe kafayı bozar' der, 'Din hadisileri'ni öğren' desen 'Benim dinim bana yeter' der ancak nedense cehalet, nefs, moda, tüketim için hiçbir engel yok.

Adam ceketinin ön üst cebine yarısı dışarıda mendil sokuyor, neden, çünkü moda çünkü Batı öyle yapıyor.

Batı ya da yabancılar ne yaparsa al, ne derse sahip çık kafası biran(bir an) önce terk edilmelidir. Yoksa yabancı hayranlığı maymunu moda maymunluğu, teknoloji maymunluğu, orayaburaya(oraya buraya) yabancıların sözlerini yazmak maymunluğu gibi yeni maymunlar yaratır.

Yani herşey eğitimden başlar da felsefe, bilim ve Din hadisileri ile önce eğitimi eğitmek gerek.

Ben modaya uymayı da, adı bikini de olsa mini şort da olsa ahlakdışı giyinmeyi de, powerbank kullanmayı da, kol saat takmayı da hiç normal bulmuyorum. Bence bunlar cehaletin ve nefsin belirtileridir. Unutulmamalı ki nefs hem en büyük cehalet hem de tüm kötülüklerin nedenidir; ve yine hiç unutulmamalı ki ahlak sıradan birşey değil mantığın, nitel beyinin, ruhun en üstü aşamasıdır. Modaya sarılıp dışladığınız şeylerin gerçekte neler olduklarını bilseniz ürkerdiniz; modaya sarılıp sarıldığınız şeylerin gerçekte neler olduklarını bilseniz de ürkerdiniz ancak siyaset, özel sektör, reklamlar, düzen bunları anlamamanız için ellerinden geleni fazlasıyla yapacaklardır çünkü onlar da cehalet ve nefs olmadan var olamazlar.

Batıya benzemek değil felsefeye, bilime, Din hadisileri'ne benzemek üstünlüktür; Batılya benzemek değil düşünür, alim, alime, bilge olmak erdemdir.

Açık ki moda yalnızca akıldışılık ya da ahlakdışılık değil; akıldışılıkla ve ahlakdışılıkla şımarmaktır da. Bu nedenle devletler modaya karşı savaş açmalı, modaya karşı önlemler almalıdırlar.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 23.10.18/07.53


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020