ANDIMIZ DEĞİŞTİRİLMELİ SAVIM

Andımız konusu öyle 'Türklük'ten ya da Türk olmaktan ya da 'doğruluk'tan korkmak gibi bir konu içine sokulabilecek bir konu değil; Akp'nin yaklaşımı nedir bilmiyorum.

Andımız ne diyor:
1933'de 'Türküm, doğruyum, çalışkanım
Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak
Yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir
Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.' demiş.
1972'de 'Türküm, doğruyum, çalışkanım
Yasam, küçüklerimi korumak
Büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir
Ülküm yükselmek, ileri gitmektir
Varlığım Türk varlığına armağan olsun
Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk: açtığın yolda
Kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim
Ne mutlu Türküm diyene.' demiş.
1997'de 'Türküm, doğruyum, çalışkanım
İlkem: Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak
Yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir
Ülküm: Yükselmek, ileri gitmektir
Ey Büyük Atatürk
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim
Varlığım Türk varlığına armağan olsun
Ne mutlu Türküm diyene' demiş.

Mevlit, olmaması gerekirken nasıl ki İslamiyet dini inançına dahil edilmiş, İslamiyet dini inançına aitmiş gibi hale getirilmiş; Andımız'ı da Türkiye'ye dahil etmek, zorunlu etmek öylesine yanlıştır. Yani Mevlit'i yazan da bir şair, Andımız'ı yazan da.

Andımız doğru sözler, doğru amaçlar içerse de artık 'Türk' ve 'Türküm' bölümleri yanlıştır çünkü: Sen insanları, milleti, toplumu 'Ben Türküm, sen Kürtsün, sen Lazsın' diye ayırırsan, bölersen onlardan 'Türküm' demesilerini isteyemezsin artık çünkü bu tutum, bu dayatma barbarlık, diktatörlük, faşistlik, zorbalık, mantıksızlık, tutarsızlık, bilimdışılık, akıldışılık, cehalet ve gülünçlük olur oysa eğitimde bu tür şeylerin olmaması gerekir. Yani bu hal örnek ki Türkiye'deki yabancı okullarda öğrencilere 'Türküm, doğruyum, çalışkanım; ne mutlu Türküm diyene' demek, dedirtmek gibi olur ya da örnek ki Hıristiyan(Hristiyan) okulularında öğrencilere 'Müslümanım, ne mutlu Müslümanım' diye bağırtmak gibi olur.

Birkaç yıl önce de Andımız konusunda yazdığım gibi örnek ki 'Türküm' yerine 'Türkiyeliyim', 'Türk' yerine 'Türkiyeli' yazılabilir ancak bence en doğrusu 'Bilimselim, bilimciyim, ahlaklıyım, ahlakçıyım, medeniyim, evrenselim, vicdanlıyım, merhametliyim' gibi sözcükler olmalıdır yani evrensel de olan şeyler. 

Yani bence, örnek ki:
'Türkiyeliyim, doğruyum, çalışkanım
İlkem felsefel, bilimsel ve ahlaklı olmak
Felsefeyi, bilimi ve ahlakı herşeyden çok sevmektir
Ülküm felsefede, bilimde ve ahlakta yükselmek, ileri gitmektir
Felsefeye, bilime ve insanlığa hizmet etmektir
En büyük felsefe, bilim ve ahlaktır
Felsefenin, bilimin ve ahlakın yolunda gideceğime ant içerim
Varlığım felsefeye, bilime, ahlaka ve insanlığa armağan olsun
Ne mutlu felsefe, bilim ve ahlak yolunda gidene' olabilir ki böylece hem yerel hem bilimsel hem de evrensel olmuş olur ki bundan da kimsenin gocunacağını sanmam. Ancak genelevlerin, zinanın, eşcinsel evliliğin, çıplaklığın, modanın, hertürlü akıldışılığın, hertürlü ahlakdışılığın, hertürlü bilimdışılığın serbest olduğu bir ülkede bunu nasıl söyleyeceksin? Yani demek ki mesele önce Andımız'da değil, ülkenin temelinde. Yani ülke önce felsefe, bilim ve dini bilimsel olarak tanımlayan Din hadisileri ile üzerine kurulmalı ki hiçkimse bağırmasa da olur.

Yani örnek ki 'Sen Kürtsün' dediğin insan okullarda neden 'Ben Türküm' diye bağırmak zorunda kalsın, bağırmak zorunda bırakılsın? Yani ya ilk adımını geri alacaksın ya da atdığın(attığın) ilk adım üzerinde yürüyeceksin; mantık, tutarlılık ve doğruluk bunu gerektirir.

Yani mesele Mevlit'te değil, mesele Andımız'da da değil.

Ancak Milli eğitim bakanının, okullarda, eğitimde Arabçayı, Arab kültürünü, Osmanlıyı, Osmanlı kültürünü, modaya kaçan saç ve kıyafet serbestliğini adeta dayatmasına karşın Andımız'ı istememiş olması da Akp dünyasına uygun olsa da tuhaf bir durumdur.

Yani Andımız 30'lu yıllarda yazılmış. Dünyada herşey artık herşey felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne uygun olmak zorunda. 

Yani Andımız'da sorun var da açık ki Akp'de de sorun var. Sorunlara karşı çözüm ise başka sorunlar değildir; felsefe, bilim ve Din hadisileri'dir.

Siz beni dinleyin; hem herşey doğru olsun hem de herkes mutlu olsun. Felsefe, bilim ve Din hadisileri ile mutlu olmayan da zaten yanlış yoldadır, önce o kendini düzeltmelidir.

Akp'yi bilemem; belki ileri sürüldüğü gibi Türklükten ya da doğruluktan korktuğu ya da Türk olmayanlardan oy almak için Andımız'dan kurtulmak istiyordur ya da başka bir nedenle; ancak Andımız'a karşı benim kendi savım da yukarıda dediğim gibi.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.10.18/15.56