CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇUNDAKİ TUHAFLIK

Bir cumhur başkanı(cumhurbaşkanı) intihar etse; cumhur başkanı mı intihar etmiş olur yoksa cumhur başkanlığı yapan kişi mi?

Felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisilerinden uzak dünya kolay, basit, keyifli bir dünyadır çünkü böyle bir dünyanın mantıklı ve tutarlı olmak görevi yoktur enazından(en azından) yani böyle bir dünya 'Ben yaptım oldu, sana ne, bana ne, kime ne, bana kimse karışamaz, sen kendi işine bak, sana ne oluyor'lar üzerine kuruludur. Felsefeden, bilimden ve Din hadisileri'nden uzak sanat da, medya da, eğitim de, özgürlük de, hukuk da böyledir.

Normalde hakaret suçunun cezası Ceza hukuku açısından 3 ay ile 2 yıl arası hapis cezası imiş. Cumhur başkanına hakaretin cezası ise 1-4 yıl arası. Demek ki cumhur başkanı gerçek kişi olarak değil tüzel kişi olarak değerlendiriliyor çünkü gerçek kişiye hakaretin cezası 3 ay-2 yıl arası. Yani ortada; bir cumhur başkanı var, bir de cumhur başkanlığı yapan kişi var. Bu tıpkı bir şirketin tüzel kişiliği ile o şirketin sahibinin gerçek kişiliği gibidir.

Ancak; cumhur başkanı hernekadar(her ne kadar) tüzel bir kişiliğe sahip olsa da bir gerçek kişiliği de vardır.

Kamu suçu değilse neden cezaları farklı ve yüksek; kamu suçu ise neden cumhur başkanı af edince suç ortadan kalkıyor?

Cumhur başkanı da memur da, memure de kamu işilerinden(işlerinden) başka bir de özel kişiliklere sahiptirler. Yani bir hakaretin cumhur başkanına mı yoksa cumhur başkanlığı yapan kişiye mi yapıldığının saptanması gerekir çünkü kişiler kişilere de tepki göstermek hakkına sahiptirler, tepkileri hukuk dışı ise suç kapsamına girer zaten.

Yani örnek ki A adlı bir cumhur başkanı üzüm yediğinde bunu cumhur başkanı mı yemektedir yoksa A mı?

Yani düşünün ki A adlı bay, B adlı bayanın kocasıdır; C adlı kişi A adlı kişiye hakaret ettiğinde A'ya mı hakaret etmiş olur yoksa B adlı bayanın kocasına mı? Yine düşünün: Diyelim ki B adlı kişi devlet memurudur; bu durumda C bir devlet memurunun kocasına mı hakaret etmiş olur, A'ya mı hakaret etmiş olur, B'nin kocasına mı?

Örnek ki bir cumhur başkanı kepçekulak(kepçe kulak) ise kepçekulağı ile alay eden bir karikatür cumhur başkanı ile mi yoksa cumhur başkanı kişi ile mi alay etmiş olur?

Cumhur başkanı Erdoğan bir karikatür ile cumhur başkanına hakaret eden Odtü'lü öğrencileri af etti, ve onlar hakkındaki 'Cumhur başkanına hakaret' şikayetini geri çekti. Ancak bu durumda o hakaret cumhur başkanına değil, cumhur başkanlığı yapan kişiye hakaret olmuş oluyor çünkü cumhur başkanına hakaret kamu davası ise geri çekilemez tıpkı eşe karşı suçların kamu davası olması gibi yani bir eş eşini dövdüğünde şikayetçi olmasa da devlet dava açıyor, konu kamu davası çünkü. Yani eğer cumhur başkanına hakaret kamu davası olduğu için olağandan yüksek bir cezaya sahip ise cumhur başkanı şikayetini geri çekse de cumhur başkanına hakaretin cezalanması gerekiyor.

Açık ki aynı kişiye yönelik bir hakaretin cumhur başkanına mı yoksa cumhur başkanlığı yapan kişiye mi yönelik olduğunun saptanması gerekiyor önce çünkü kişiler cumhur başkanına değil de cumhur başkanlığı yapan kişiye hakaret etmiş olabilirler yani cumhur başkanlığı ile sorunları olmayabilir, sorunları cumhur başkanlığı yapan kişi ile ilgili olabilir.

Aynı durum devlet memuruna ve devlet memuresine yönelik hakaret ve şiddet için de geçerlidir.

Yani bir cumhur başkanının bakkala borcu cumhur başkanının borcu mudur yoksa cumhur başkanlığı yapan kişinin borcu mudur? Yani en azından bir ölçüt olarak şu ki: Bir cumhur başkanının cumhur başkanlığı ile yakışmayacak, cumhur başkanlığına aykırı şeyler yapmasına karşı eylem cumhur başkanına karşı değil cumhur başkanlığı yapan kişiye karşı eylem, suç sayılmalıdır.

Yani bir cumhur başkanı bir kişiye tokat atsa; cumhurbaşkanı mı atmıştır yoksa cumhur başkanlığı yapan kişi mi?

Yani cumhur başkanına hakaret kamusal bir suç ise cumhur başkanı şikayetini neden geri çekebilmektedir, suçlular yargılanmaktan neden kurtulmaktadırlar; cumhur başkanına hakaret kamusal suç değilse cumhur başkanına hakaret neden cumhur başkanı olmayan kişilere hakaretten daha yüksek bir cezaya sahiptir?

Yani nasıl ki suçta 'kasıt' unsuru önemli ise; cumhur başkanına hakarette ve şiddette de suçu işleyenin 'Ben cumhur başkanına değil, cumhur başkanlığı yapan kişiye yaptım' savunması delilleri varsa geçerli olmalıdır çünkü cumhur başkanlığı yapan kişinin de tahrike ya da tacize neden olabilecek bireysel hataları olabilir.

Bu durumda; cumhur başkanına hakaretin olağandan daha çok cezaya sahip olması bu kanunun hukuki değil siyasi olduğunu düşündürtmektedir ki bu durumda da yargı bağımsızlığı töhmet altında kalmış olur çünkü bilime göre dğeil de siyasete göre hukuk yapılıyor düşüncesi oluşur.

Söz konusu madalyon ise, iki yüzüne de bakılmalıdır.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.10.18/09.18


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020