ARDA VE CİNSEL TACİZ

Felsefe ve bilgelik insanlığı ilgilendiren her konu ile ilgili olduğu için hukuk da inceleme ve çalışma alanlarımdan birisi.

Arda adlı bir futbolcu evli bir bayana 'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' demiş. Ve bu da cinsel taciz olarak tanımlanmış.

Gerçekleri ve doğruları anlamak için yalnızca felsefe, bilim bilmek yetmez; insanları ve toplumları da tanımak, bilmek gerekir örnek ki sağlığa zararlı olan sigara ve içki hemen hemen tüm toplumlarda erkeklik, yiğitlik, mertlik kültürü nesnesi olarak da tanınıyordu; örnek ki Türkiye toplumunda bile birzamanlar(bir zamanlar) içki, sigara içmeyene kız vermeme kültürü de; içki, sigara içmeyen bayla evlenmeme kültürü de vardı yani birzamanlar bu ülkede sigara, içki içmeyen baylar bayan dünyasına ait edilirlerdi.

Arda'nın 'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' sözü cinsel taciz değil bence.

Çünkü bir bayın bir bayanla tanışmak ya da evlenmek istemesi suç, yasak değil ki bunun da birçok yolu var, biri de bu tür şeyler söyleyip yakınlaşmaya çalışmaktır yani bekar bayların bekar bayanlarla, bekar bayanların da bekar baylarla tanışmak istemesileri suç, yasak değildir, ve insanlık bu iş için türlü yollar üretmiştir, türlü yollar icat etmiştir. Yani burada sorun Arda'nın o sözü söylemesi değil, evli olmasıdır ancak ülkemizde tuhaf ki zina suç, yasak değildir yani insanların bu tür sözlerinin suç olabilmesi için önce zinanın suç yapılması gerekir.

'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' sözü Arda'nın o bayanın evli olduğunu bilmediğini göstermektedir çünkü o bayanın evli olduğunu bilseydi 'Evli olmasaydın seni kaçırmazdım' demesi gerekirdi.

Ya da Arda o bayan övgü, iltifat etmek istedi ancak beceremedi ki bunda belki de üniversite mezunu olmamasının etkisi olmuş olabilir ki biliyorsunuz bizde hakaret olan bazı sözcükler bazı ülkelerde iltifat(övgü), onur, gurur, mutluluk sayılmaktadır yani tersi de.

Yani burada sorun o sözde değil; Arda'nın evli olmasında ve o bayanın evli olduğunu bilmemesindedir. Yani Arda evli olmasaydı, o bayan da evli olmasaydı sorun olmayacaktı çünkü bir bekarın bir bekarla tanışmak istemesi de, evlenmek istemesi de suç, yasak değil.

Arda belki de zengin, ünlü, genç ve kendine göre yakışıklı olmanın özgüveni ve şımarıklığı ile kendine göre olağan böyle birşey yaptı yani amaçı(amacı) asılmak bile değildi; yani belki de kendisi gibi zengin, ünlü kişilerden bayanların övgü beklediklerini sanıyordu ki popçuların peşinde koşan hayranlar buna örnektir, yani Arda belki de 'Poçuların arkasından koşuyorlar da topçuların arkasından neden koşmasınlar' kültürünün bir sonuçu ya da hatasıdır.

Cinsel taciz olayı çok ilginç bir konudur. Örnek ki Arda'nın 'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' sözü cinsel taciz sayılıyor da bikini, mayo, mini etek, mini şort, daracık şeylerle, açıksaçık şeylerle, cinsel sunumlu şeylerle, cinsel tahrikli giyimlerle ortalıkta, başkalarının yanında bulunmak neden cinsel taciz sayılmıyor? Yani birşeyi baylar yapınca cinsel taciz sayılıyor da, bayanlar yapınca cinsel taciz sayılmıyor mu? Böyle gerçek, doğru hukuk olmaz. Yani düşünün bir bay külotla ortalıkta dolaşınca suç işlemiş oluyor ancak bir bayan külottan farksız mini şortla ortalıkta dolaşınca suç olmuyor, bu çok tuhaf.

Ben Arda'nın o sözünün cinsel taciz olduğu savına hiç katılmıyorum; hele bu ülkede zina, eşcinsellik, bikini, mayo, mini etek, mini şort, sıtriptiz(striptiz) kulübüleri, pavyonlar, barlar yasal iken.

Bence Arda cehaletin ve nefsin sonuçu olarak yalnızca iltifat etmek istedi, içkinin de etkisi altında.

Yani bence Arda'nın suçlu olduğu konu cinsel taciz değil zina, o da ülkemizde suç değil zaten. Kaldı ki zina hukuku açısından da Arda'nın sözü zinaya değil zinaya teşebbüse girer ancak ki bu durumda ise kendisi ile karısını ilgilendirir ve topluma da Arda'ya olumsuz bir tavır göstermek düşer ancak.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 17.10.18/08.44


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020